کد خبر: ۷۴۴۸۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۳
۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۳
کد خبر : ۷۴۴۸۹۶۴

وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی خبری از طرح گسترده مخابراتی-اینترنتی این کشور علیه چین موسوم به مسیر پاک سخن گفت.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، در ادامه تنش‌ها بین پکن و واشنگتن، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی خبری در جمع خبرنگاران در واشنگتن از طرح گسترده برای مقابله مخابراتی-اینترنتی با تهدید‌های چین خبر داد.

مایک پمپئو گفت: ما در داخل دولت به شدت تلاش می‌کنیم تا از شرکت‌های آمریکایی در مقابل تهدید‌ها محافظت کنیم.

پمپئو ادامه داد: در ماه آوریل طرح ابتکاری تیم خودمان موسوم به مسیر پاک را اعلام کردم تا از شرکت‌های آمریکایی در مقابل معامله کنندگان غیرقابل اعتماد محافظت کنیم. امروز مایل هستم نسخه ویژه‌ای موسوم به شبکه پاک را اعلام کنم که شامل ۵ اقدام است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: در بخش اول مسیر پاک ما تلاش می‌کنیم اطمینان حاصل شود شرکت‌های مخابراتی غیرمطمئن چین، خدمات مخابراتی بین المللی بین ایالات متحده و مقصد‌ها در کشور‌های خارجی، ارائه نکنند. بنده در همراهی با جناب بار، دادستان کل آمریکا، اسپر (وزیر دفاع آمریکا)، و جناب ولف (سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا)، از کمیسیون فدرال ارتباطات در آمریکا می‌خواهم تا مجوز شرکت مخابراتی چین و سه شرکت دیگر را لغو و ابطال کند که بین آمریکا و کشور‌های دیگر خدمات مخابراتی ارائه می‌کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: بخش دوم ناظر بر این است که ما می‌خواهیم تبلیغات غیرقابل اعتماد چینی از بستر‌های فروش برنامه‌های کاربردی اینترنتی برداشته شود. باتوجه به اوضاع شرکتی که در حال حاضر در چین است، برنامه‌های کابردی از قبیل وی چت و تیک تاک، تهدیدی قابل توجه برای امنیت داده‌های شهروندان آمریکایی به شمار می‌رود. البته اگر نخواهیم به ابزار‌هایی اشاره کنیم که در این برنامه‌ها برای سانسور‌های اقدامی حزب کمونیست چین وجود دارد.

مایک پمپئو اعلام کرد: بخش سوم نیز عبارت است از وجود برنامه‌های کابردی پاک. ما در تلاش هستیم تا مانع شویم هوآوی و دیگر شرکت‌های غیرقابل اعتماد بتوانند به صورت از پیش تعیین شده، برنامه‌های آمریکایی را دانلود کنند که بسیار پرطرفدار هستند. ما نمی‌خواهیم شرکت‌های مان در نقض حقوق از جانب هوآوی یا تشکیلات تحت نظر گرفته شده از جانب حزب کمونیست چین، شریک جرم باشند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: بخش چهارم سامانه‌های ابری پاک است. این بخش ناظر بر این است که از حساس‌ترین اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها و از اموال دارای مالکیت معنوی بسیار ارزشمند شرکت‌های مان از جمله تحقیقات در زمینه ساخت واکسن کووید - ۱۹ محافظت کنیم که می‌توان به آن‌ها دست یافت و شرکت‌های مبتنی بر سامانه‌های ابری از قبیل علی بابا، بای دو، چاینا موبایل و چاینا تله کام و تن سنت چنین رویه‌ای دارند. وزارت امورخارجه با وزارت بازرگانی و دیگر سازمان‌ها از نزدیک همکاری خواهد داشت تا امکانات سامانه‌های چینی مبتنی بر نظام ابری برای جمع آوری و ذخیره سازی و پردازش انبوهی از داده‌ها و اطلاعات حساس در داخل ایالات متحده، محدود شود.

وی در نهایت در بخش پنجم به کابل‌های پاک اشاره کرد و گفت: ما در تلاش هستیم اطمینان حاصل کنیم حزب کمونیست چین نتواند به اطلاعات انتقال یافته از طریق کابل‌های زیردریایی دسترسی پیدا کند که کشور ما و کشور‌های دیگر را به اینترنت جهانی متصل می‌کند. ما از همه شرکت‌ها و کشور‌های آزادیخواه می‌خواهیم تا به طرح شبکه پاک ملحق شوند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ