کد خبر: ۷۴۴۹۷۹۵
گروه : گلستان » گرگان
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
کد خبر : ۷۴۴۹۷۹۵

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: احیا ۴ رشته بومی صنایع دستی استان طی سال جاری در دستور کار معاونت صنایع دستی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: تنوع اقوام و فعالیت ۸۰ رشته صنایع دستی در استان گلستان موجب شده تا محصولات تولیدی هنرمندان این استان از لحاظ کیفیت و تنوع در جایگاه مطلوبی قرار داشته باشد.

او گفت: معاونت صنایع دستی استان اقدامات مطالعاتی و پژوهشی برای رشته‌های سنتی و قدمت دار استان را که پیشینه تاریخی دارند اجرایی کرده و پس از شناسایی استادکاران قدیمی و شاخص از طریق آموزش به علاقه‌مندان بستر را در راستای ترویج رشته‌های در حال فراموشی فراهم می‌سازد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: بر اساس نیازسنجی‌ها و اولویت‌های در نظر گرفته شده در سال جاری احیای ۴ رشته پالان دوزی، چاپ سنتی (باتیک)، لاک تراشی و نمد سیاه رودبار در دستور کار معاونت صنایع دستی استان قرار گرفته است، اما با توجه به سهمیه‌ای که به استان اختصاص داده می‌شود هر ساله ۱ رشته در وزارت میراث فرهنگی مطرح و مورد تایید قرار خواهد گرفت.

او با بیان این که از مشکلات و عوامل اصلی فراموشی صنایع دستی اصیل و بومی هر استان می‌توان به تغییر سلیقه‌ها، کاهش تقاضا برای تولید و در نتیجه تعطیلی کارگاه‌ها، بازاریابی نادرست، عدم استفاده از طراحی کاربردی محصولات اشاره کرد، افزود: رفع این آسیب‌ها برای ایجاد انگیزه در هنرمندان مورد توجه جدی ادره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد.

تجری یادآور شد: تاکنون ۱۱ رشته صنایع‌دستی مناطق گوناگون استان احیا شده و تلاش می‌کنیم روند بازتولید این هنر‌های سنتی بومی همچنان تداوم یابد.

او اضافه کرد: لباس سنتی شاهکوه، زیارت و سرکلاته خرابشهر، ابریشم‌بافی ترکمن، رودوزی سنتی (بلیش دوزی)، صنایع‌دستی فلزی، صنایع‌دستی حصیری، سفال گرگان و نساجی سنتی گنبدکاووس از جمله رشته‌های احیا شده گلستان در سال‌های اخیر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان در پایان آموزش، حضور در نمایشگاه ها، طراحی محصولات کاربردی، شرکت در جشنواره‌ها و حضور در بازارچه‌های دائمی و فصلی و ثبت ناملموس آثار صنایع دستی را از اقدامات مهم این اداره کل در راستای توسعه و ترویج محصولات صنایع دستی بیان کرد.
 
انتهای پیام/م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ