کد خبر: ۷۴۵۵۸۸۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
کد خبر : ۷۴۵۵۸۸۰
وزیر بهداشت:

نمکی گفت: چند مورد از واکسن‌های کرونای ایرانی تست‌های انسانی را پاس کرده‌اند و به‌زودی وارد مطالعات بالینی خواهیم شد.

چند مورد از واکسن‌های کرونای ایرانی تست‌های انسانی را پاس کرده‌اندبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: پدیده کووید-۱۹ شیوه جدیدی از زندگی را به ما تحمیل کرده است. اصحاب رسانه بسیار خوش درخشیدند و کار بزرگ مدافعان سلامت را به تصویر کشیدند و از سوی دیگر هم در جهت ارتقاء دانش بهداشتی کشور، نقش ارزنده‌ای ایفا کردند. معتقدم یکی از نشانه‌های بسیار پر اهمیت توسعه یافتگی در همه ممالک داشتن رسانه‌های پویا و حقیقت جویی است که می‌توانند در توسعه و اعتلای کشور نقش آفرینی کنند.

او گفت: اگر هر یک از شما اصحاب رسانه دستی برای محبت دراز کردید و ما ندیدیم، به دلیل کم علاقگی نبوده است بلکه به حساب شلوغی ایام بگذارید. وزیر بهداشت که از روزی که آمده درگیر سیل و زلزله و H۱N۱ و کرونا شده است و ممکن است پدیده‌ای از دیدش مغفول بماند. اما بدانید که بعد از خداوند، به دلیل ایمانی که به قلم، اهل قلم، هنر و فرهنگ و رسانه دارم، فکر می‌کنم اهل قلم موثرترین همراهان ما هستند.

نمکی درباره شکایت از رسانه‌ها و توقیف یک رسانه به دلیل خبری نادرست درباره آمار کرونا در ایراان گفت: تاکنون از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردم و به همکارانم نوشتم که اگر قبل از من هم شکایتی از رسانه‌ای بود، حتما پس گرفته شود، اما باید توجه داشت در این دوران سخت که سربازان خط مقدم مدافع سلامت را دیدید، عده‌ای برای تشویش ذهن مردم و برای گسست اعتماد مردم از جامعه پزشکی و وزارت بهداشت کار‌های تلخی کردند ومن را به یاد روز‌های دفاع مقدس افتادم که بچه هایمان در جبهه می‌جنگیدند و عده‌ای هم به صدام گرا می‌دادند و این‌ها واقعا در شرایط جنگی، یک ناجوانمردی تمام و عیار است.

او درباره وجود دو صدایی در کشور، گفت: دو صدایی حاصل دو برداشت و نگاه است. ما معتقدیم سلامت به عنوان رکن اساسی یک کشور می‌تواند بر اقتصاد، سیاست و ... اثر بگذارد. برخی ممکن است این موضوع را به گونه دیگری نگاه کنند. به هر حال مملکتی که در تحریم است و مشکلات اقتصادی دارد، ممکن است مطالبات اجتماعی سنگینی داشته باشد، عده‌ای فکر می‌کنند باید اولویت‌های دیگری را در کنار سلامت پررنگ دید و شاید حاصل این دو صدایی در کشور چنین چیزی باشد البته ما تمام تلاشمان را کردیم که این دو صدایی را به تک صدایی و مهار زودرس کرونا بدل کنیم.

واکسن ایرانی کرونا وارد فاز انسانی شد

نمکی درباره واکسن کرونا گفت: درباره واکسن کرونا در دنیا حرف‌های زیادی مطرح شده است، اما هنوز به نتیجه قابل قبول و ۱۰۰ درصد در این حوزه نرسیده‌ایم. این ویروس پیچیده است و مشابه آن را تا به امروز ندیده‌ایم و در نتیجه تهیه واکسن آن نیز از پیچیدگی‌های خاص خود برخوردار است.

او افزود: ما برای اینکه از دنیا عقب نمانیم، با شرکت‌های دانش بنیان، موسسه رازی و پاستور همزمان شروع به ساخت واکسن کرده ایم. می‌توانم بگویم که در سه تا چهار مورد از این همکاری‌های مشترک، واکسن کرونای ایرانی تست‌های انسانی را تقریبا پاس کرده است و به زودی وارد ارزیابی بالینی می‌شویم. حال اینکه این واکسن یا واکسنی در جهان چه زمانی به بازار می‌آید و آن واکسنی که به بازار می‌آید طول مدت ایمنی‌زایی‌اش چقدر است، مورد تردید همه جهان است.

سبدمان را در صف خرید واکسن کرونا گذاشته‌ایم

نمکی ادامه داد: همپای حرکت داخلی و ملی، برای خرید واکسن در مجمعی که در سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده، شرکت می‌کنیم و سبد خودمان را در صف خرید هم گذاشتیم تا اگر جایی در دنیا زودتر توانست واکسن را عرضه کند، آن را برای شهروندانمان خریداری کنیم، اما پیشنهاد می‌کنم، به مردم آموزش دهیم تا زمانیکه واکسن و داروی موثر نیامده ، موثرترین کار شستن دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

وزیر بهداشت گفت: گاهی با یک واژه یا نگاه می‌توان بسیاری از حرف‌ها را بیان کرد، در دوران کرونا همکارانمان در اقصی نقاط کشور مظلومانه تلاش کردند و یکی از بزرگترین رسالت‌های اصحاب رسانه این است که این عظمت‌ها را در تاریخ کشور برای ماندگار شدن ثبت کنند، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند یک مرتضی آوینی دیگر نیاز داریم تا این حقایق را به تصویر کشید.

او ادامه داد: به تصویر کشیدن این لحظات سخت یکی از رسالت‌های اصحاب رسانه در این دوران پر تلاطم است. از اقدامات صورت گرفته تشکر می‌کنم، اما فکر می‌کنم هنوز لایه‌های ایثارگرایانه در مجموعه‌های بهداشت و درمان مدفون شده است. من می دیدم که نیروهایمان در هجمه اول و موج جدید چگونه به بیماران اکسیژن می‌رساندند و بیماران را جابجا و آبرو داری می‌کردند این در حالی است که عده‌ای در این شرایط علیه نظام و وزارت بهداشت دست به تخریب می زدند و در این میان کسی جز اصحاب رسانه مظلومیت بچه‌های ما را در این جو تخریب به تصویر نکشید، ما روز‌های سختی را سپری کردیم و این روز‌های سخت ممکن است هر ۱۵۰ سال یکبار اتفاق بیفتد.

مکاتبه وزیر بهداشت با رهبر انقلاب برای اطلاق شهید خدمت به خبرنگاران

نمکی گفت: گاهی می‌گویم چقدر بد شانس هستم پس از این که وزیر بهداشت شدم با چالش هایی، چون سیل، شیوع آنفلونزا و کرونا مواجه شدم، اما بعد که می‌اندیشم می‌بینم که بسیار خوشبخت هستم که خداوند در روز‌های سخت مردم مرا مامور کرده است تا به درد مردم برسم، باید دانست آنچه که مدافعان سلامت را پای کار نگه داشته  عشق است. به نظر من محور تلاش و ایثاری که در مدافعان سلامت می‌بینم همه عشق است و وقتی صحنه‌ها را می‌بینیم یاد دفاع مقدس می‌افتم چرا که این صحنه‌ها را تنها در آن دوران دیدیم.

او ادامه داد: اصحاب رسانه در دوران کرونا جوانمردی کردند و ما را تنها نگذاشتند. دل به آتش زدند و در بهترین لحظات مانند سال تحویل در کنار کادر درمان حضور پیدا کردند و تلاش آن‌ها را به تصویر کشیدند و همه اینها بسیار ارزشمند است. مطمئن باشید مردم این سرزمین و حتی نوادگان ما از یاد نخواهند برد، بزرگانی در این مملکت داشتیم که توانستند کشور را از عرصه سخت و تنگ عبور دهند.اصحاب رسانه در دوران کرونا در خط مقدم کنار مدافعان مرز‌ها و مدافعان سلامت بودند، ما باید از آن‌ها حمایت کنیم و با مقام معظم رهبری در زمینه اطلاق عنوان شهید خدمت به خبرنگارانی که در عرصه مبارزه با کر‌ونا جان خود را از دست دادند ،مکاتبه می‌کنیم.

ماجرای تعویق یک ماهه کنکور و لغو این پیشنهاد

نمکی درباره ماجرای پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور  و لغو این ئیشنهاد گفت: ما اعلام نکرده بودیم که کنکور به تعویق افتاد بلکه وقتی پروتکل‌های برگزاری کنکور سراسری را نسبت به کارشناسی ارشد و دکترا سخت گیرانه‌تر کردیم، وزیرعلوم و رئیس سازمان سنجش اعلام کردند اگر بخواهند پروتکل‌های سخت گیرانه‌تر را اجرایی کنند نیازمند وقت بیشتری برای فضایابی و سر ریز جمعیت با توجه به پروتکل های جدید هستند.

نمکی تاکید کرد: ما اعلام کردیم تعویق یک ماهه کنکور سراسری باید در ستاد کرونا مطرح شود و بلافاصله جلسه اضطراری گذاشتیم چرا که خانواده‌ها و داوطلبان در اضطراب بودند و از هفته گذشته من خود ورود کرده بودم تا بحث را جمع کنیم و دیدیم که با در اختیار گذاشتن دانشگاه‌های علوم پزشکی و فضا‌های این چنینی امکان برگزاری آزمون وجود دارد و صورت جلسه شد که کنکور در موعد مقرر برگزار شود و کل ماجرا در کمتر از ۲۴ ساعت به سرانجام رسید، ما اصرار داشتیم پروتکل‌های در کنکور سراسری سخت گیرانه‌تر باشد چرا که دانش آموزان دبیرستانی با داوطلبان کارشناسی ارشد و دکترا از نظر پختگی تفاوت دارند و باید فاصله‌ها بیشتر باشد تا اگر در طول جلسه ماسک داوطلب کنار رفت، بدون ماسک هم شرایط ایمن باشد.

درمان رایگان افاغنه مبتلا به کرونا در ایران

وزیر بهداشت درباره رایگان شدن درمان بیماران کرونایی در افاغنه اظهار کرد: همدلی و همراهی ما با کشور افغانستان مختص به امروز نیست و یادم است که حدود ۳۰ سال پیش که مسئولیت بهداشت کشور را برعهده داشتم، ما برای ریشه کنی فلج اطفال در افغانستان خانه‌های بهداشتی در مرز خراسان بزرگ آن زمان درست و بهورزانی را تربیت کردیم و در این دوران یکی از اقدامات برگ این بود که اتباع افغانستانی مبتلا به کرونا را حتی آنهایی که کارت اقامت ندارند پذیرش کردیم و رایگان درمان شدند.

او ادامه داد: ما مفتخریم در جمهوری اسلامی هیچ کس در دوران کرونا به دلیل سن بالاتر، نداشتن امکانات و بضاعت مالی و عدم دسترسی به نظام بیمه‌ای بیرون بیمارستان‌ها بدون درمان رایگان نماند و ما در طول این مدت در سرویس دهی به بیماران خاص و دیالیزی افغانستانی برنامه ریزی کردیم چرا که بسیاری از آن‌ها توان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند، درخواست داریم تا از طریق UNHCR و وزارت کشور حداقل بخشی از هزینه‌های سلامت را دریافت کنیم چرا که بیمارستان‌های ما به دلیل کووید ۱۹ در شرایط سختی قرار گرفته اند و ۲۰ تا ۲۵ درصد درآمد‌های اختصاصی بیمارستان‌ها در شرایط کنونی محقق می‌شود و ۴۵ درصد حقوق پرسنل را بیمارستان‌ها از درآمد‌های اختصاصی پرداخت می‌کنند، ما آمار کرونا را به روز داریم و سعی می‌کنیم آمار بیماران کرونایی و فوتی‌های افغانستانی را اعلام کنیم.

در حال تکمیل/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۷
در انتظار بررسی: ۰
Farhad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
افاغنه ی عزیز رو رایگان درمان کنید و مبتلایان کرونای داخل کشور که فاقد بیمه هستند براشون ۸۰ تومن آب بخوره این مریضی.اول به فکر مردم خودمون باشیم
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
وزیر بی کفایت
استعفا استعفا
اتوسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
از روز اول که کرونا اومد خودشون گفتن ساختن ی واکسن چندین سال طول میکشه و واقعیت هم همینه الانم اگر واکسنی در هر کشوری ساخته شده باشه عوارض جانبی و خطرشم بگذاریم کنار موقتیه حتی از واکسن انفولانزا کمتره نهایت چند ماه هست
حریان از چاله در اومدن افتاده تو چاه هست
هیچ واکسنی هم به تائید سازمان غذا و دارو نرسیده پس اینا بهترین حالتش درمان موقتی هست
منام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
این دوشنبه میگه تعویق تو ستاد مطرح میشه
سهشبنه ثب سنجشم میگه بله ما گفتیم نمیتونیم
سه شبنه شب دوباره این میگه ستاد نذاشت تعویق بخوره
چهارشنبه رییس دفتر روحانی میگه اثن تو ستاد مطرح نشد ما گفتیم خود دوتا وزیر باهم تصمیم بگیرن
فک کنم وزیرا ما روان پریشن چون اگه دوتایی تصمیم گرفتن پس خودشون پیشنهاد خودشونو رد کردن
حبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
جناب وزیر آیا این انصاف هست که مردم خودمون باید هزینه های سنگین درمان و تست کرونا رو پرداخت کنن ولی برای افاغنه رایگان باشه این پرداختهارو من خودم عینا دیدم . ما باید اول به فکر و خدمت به مدم خودمون باشیم بعد اگه امکانات و توانش رو داشتیم به جای دیگه کمک کنیم انم رایگان .چرا افغانستان یا پاکستان که به ذهنیت ما امکانات ضعیفی دارن امار کرونای پایین هست و قابل توجه نیست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
شاید دوتا نمکی داریم احتملا دوقلون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
شاید آقای نمکی یه برادر دوقلو دارن که یه روز درمیون جای هم میرن و برای همین ایشون نمیدونن جریان چی بوده((:
حق بدین خب این آقای نمکی وزیر تقصیری نداره که باید بریم سراغ قل دیگه ایشون که رئیس ستاده((: آره عمو نمکی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
بااینکه ازمخالفان تعویق کنکوربودم.ودخترخودم هم کنکوری هست.وواقعادچاراسترس شد.ولی الحق ولانصاف ازشما وزیرمخلص تشکر می کنم.واقعا داریدزحمت می کشید.اینقدربی انصاف نباشیم.خسته نباشید جهادگران ومدافعان سلامت.
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
الحق و با انصاف این وزیر باید استعفا بده همه را نابود کرد با تصمیماتش از درس خواندن افتادیم با این خبر های الکیشس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
الکی
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
به همین خیال باش اری مسئولین حافظه و هوش خوبی ندارند
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
خدارو شکر دیوار حاشا بلنده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
اینطور که بوش میاد نمیخواید واکسن روسیه رو خریداری کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
متاسفانه به خاطر منافع مالی میگند خودمون درست کردیم از ما بخرید
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
خدا حفظتان كند كه در اين شرايط به وظايف اصلى وبه دور از حاشيه ها كار مى كنيد هم بهداشت ودر مان و هم رسانه ها ، رسانه ها وقتى اخبار نادرست وجعلى انور ابيها را باز پخش مى كنند اثر بدى بر روح و روان مى گذلرد خدا انها را نبخشد
Ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
لطفا فیلم مصاحبه خود را یک بار دیگر ببینید که از قطعی بودن تعویق حرف زدید و اصلا جلسه ای برگزار نکردید و ناگهان خبر لغو تعویق را دادید...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
شما غیر مستقیم حرفتونو زدین
طوری که ما قانع شدیم تعویق در راه است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
مستقیم گفت واضح گفت
حتی وزیر علوم هم تایید کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
آره درسته شما تعویق اعلام نکردین که فقط پیشنهاد تعویق رو قبل از بررسی چن روز مونده به کنکور در روز های حساس به همه اعلام کردین :)
ممنونم تا به حال این مدلی سورپرایز نشده بودم!

من یه پیشنهاد به شما دارم البته من پاش وایسادم
حداقل برا آسایش وجدان تون سعی کنین قانعشون کنین
یه هفته اضافه وقت بدن از شوک دربیایم.
توران
|
United States
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
اقای نمکی خداوندیارویاورتان باشدکه واقعاشماوکادردرمان حتی خدمات بیمارستان هم انقدرخدمات ارزنده ای کردندکه هیچوقت فراموش نخواهدشدومردم بایدقدرشماهارابایدبدانندورعایت کنمد.
پاسخ ها
عاطفه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
نمکی استعفا بده افراد با صلاحیت بهتری وجود دارند
س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
خدا جای حق است داشتن درسشان را میخواندن اصلا شما میدانید به یک جوان 18 ساله در دمادم کنکور امید واهی دادن 100 برابر بیشتر از کرونا میتواند بر آن تاثیر بگذارد برادر من از دیروز ناراحت است و وقتی خبر را شنید عرق سردی وجودش را گرفت خدا این استرسها را نصیب فررندانتان کند تا درک کنید این جوانان را امیدشان الکی الکی ناامید شد امیدتان نامید شود کاش آن حرف تعویق را قبل از اطمینان نمیگفتید شما مسولید با غلامی شوم از باشگاه خواهش میکنم پیگیری کنند دستور دادن به صدا و سیما اظهار نظر نکنند حق این ها بگیرید دست ما کوتاه است
پاسخ ها
عاطفه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
باید حداقل یک هفته تعویق بدهی سه روز نمی توانیم درسی بخوانیم اون شب با خبر برگزاری کنکور سر موعد تا صبح گریه می کردم خون دماغ شدم تا امروز اعصابمان ریخته بهم
el
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
به حرف اینا گوش نکنید بعدا میگن واکس گفته بودیم..کرونا واکسن نداره فقط ماسک بزنید مایعات بخورید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
ما کنکور نمیدیم تا شرایطططط بهترررررررررررررررررر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
تو نگفتی؟؟؟؟؟؟؟
پس کی گفتتتتت؟؟؟؟
از خودم فیلم گرفتم تا اطلاع ثانوی تعویقه اما برای زمانش جلسه میذاریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرااااا الکی میگی؟؟؟؟؟؟؟
میدونی چند نفر خودکشی کردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میدونی چند نفر کارشون از استرسای هر روزتون به بینارستان کشیده شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
تو گفتی یا نگفتی اخبار گفت تو گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
تو بهترین وزیر کشور هستی کارت در مسئله کرونا عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
عجب
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
ما کنکوری های بدبخت رو ول کن مشخصه چی شده تو اون 24 ساعت مافیای کنکور فشار اورده که تعویق نشه روحانی هم که امروز به خاطر کرونا تو مجلس نرفت میخواد دو میلیون کنکوری رو بفرسته ازمون بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
از آمار معلومه كه توانايي هات چقدر زياده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
ممنون از زحمات شما در پناه خدا موفق باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
قالیباف:کنکور باید در پاییز برگزار شود
نمکی:برای اجرای پروتکل های سختگیرانه زمان بیشتری نیاز داریم
سازمان سنجش:اگر کنکور در مرداد برگزار شود امکان لو رفتن سوالات وجود دارد
مافیا:کنکور رو برگزار کنید بیخیال جون بچه های مردم فقط بچه های خودمون سالم باشن
نتیجه نهایی:کنکور در مرداد برگزار می شود:)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
توی روسیه واکسن کرونا ساختن . اونوقت اینجا توی ایران هنوز مسئولین نمیتونن یک تاریخ قطعی واسه یه آزمون بدردنخور غیر استاندارد مشخص کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
الکی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
چرا دروغ میگی ؟ خودت گفتی که تعویق کنکور سراسری قطعی هستش . حتی وزیر علوم هم گفت . جفتتون توی جلسه اعلام کردید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
9 روز مونده به کنکور هنوز سازمان سنجش نمیدونه چند نفر کرونایی قراره آزمون سراسری شرکت کنن
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ