کد خبر: ۷۴۵۷۱۶۵
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
کد خبر : ۷۴۵۷۱۶۵
گروه : سیاسی » مجلس
چرا نیاز به اقتدار منطقه‌ای داریم؟/ ۴

اقتدار ایران در منطقه معادلات آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی را بر هم زد و رویای شیرین آنها را به کابوس تبدیل کرد.

رویایی شیرینی که به کابوس آمریکا تبدیل شد/ قدرت‌های دنیا ناگزیرند در معادلات خود نقش ایران را بپذیرندبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، انقلاب شکوهمندانه جمهوری اسلامی ایران فصل جدیدی در معادلات منطقه‌ای تعریف کرد و طی این سال‌ها ایران با اقدامات خود در منطقه خواب راحت را از چشمان رژیم صهیونیستی ربود.  به دلیل پیروز‌ی‌های پی در پی نیرو‌های مقاوت با حمایت ایران، آمریکا دیگر جایی در منطقه ندارد. پیش از انقلاب اسلامی، دولت ایران تحت اراده و نفوذ آمریکایی‌ها قرار داشت، اما در سال‌های پس از انقلاب، این رویه به صورت معکوس درآمد.

در عالم سیاست اقتدار به معنای استفاده مشروع از زور بوده و در عرصه‌ بین‌المللی نیز بازیگری که از اقتدار برخوردار است، بدون توسل به زور خشن، به اهداف خود در سیاست خارجی در برابر سایر بازیگران که دولت‌ها هستند، دست پیدا می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای قرار دارد که از نظر جغرافیایی حساسیت خاصی داشته و این ویژگی موجب شده تا قدرت‌های سیاسی دنیا به این منطقه نگاه ویژه‌ای داشته باشند، بنابراین برای حفاظت از حق و کیان کشورمان باید قدرت خود در خاورمیانه را حفظ و تثبیت کنیم.

تهدید نظامی یکی از ابزار‌های سیاسی دشمنان برای فشار بر کشور است، برای اینکه این تهدید را رفع و بازدارندگی پایداری ایجاد کنیم به تجهیزات پیشرفته نظامی احتیاج داریم که در این راه به موفقیت‌های چشمگیری دست‌ یافته‌ایم. هرچند دشمنان گاهی ما را تهدید به حمله نظامی می‌کنند، اما در واقعیت گزینه حمله نظامی علیه ایران به دلیل توان بازدارندگی بالای کشور و قدرتمان در منطقه در اندیشه آنان جایی ندارد و به همین دلیل تحریم‌های شدید اقتصادی را در دستور کار خود قرار دادند.

نفس کشیدن با اجازه آمریکا و اسرائیل؟!

البته همواره برخی قصد دارند این مطلب را به جامعه ایران القا کنند که اگر ایران در منطقه نبود و با قدرت‌های بزرگ به تقابل نمی‌پرداخت، تحریم‌ها کمتر، اقتصاد قویتر و کشور نیز دارای امنیت بیشتری بود، اما حقیقت ماجرا چیز دیگری است. در واقع اگر جمهوری اسلامی ایران از اقتدار خود در منطقه کوتاه می‌آمد نه تنها داعش بر کشور‌های اسلامی و خصوصا ایران سیطره یافته بود، بلکه باید برای نفس کشیدن نیز منتظر صدور اجازه از سوی آمریکا و اسرائیل می‌ماندیم.

در این خصوص مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به ضرورت اقتدار ایران در منطقه اظهار کرد: هر کشوری ریشه و عمق استراتژیک و راهبردی دارد که بقا و استواری آن بر اساس همین مولفه تعریف می‌شود برای ما، عمق و ریشه در خارج از کشور به قدرت بازیگری در معادلات منطقه بستگی دارد، برخی‌ها معتقدند که حضور ما در منطقه خوب نیست باید از آنها پرسید که آمریکا و دیگر کشور‌ها در منطقه چه می‌کنند؟

وی افزود: منطقه مانند یک زمین بازی بوده و اگر ما در آن حضور نداشته باشیم دیگران میدان را از آن خود کرده و بعد عرصه به ما تنگ خواهد شد. البته برخی معتقدند که حضور ما در منطقه باعث ایجاد فشار بر کشور شده است، اما باید به آنها گفت که اگر این حضور نبود شرایط به مراتب بدتر می‌شد، بنابراین  فشار‌ها بر کشور ما به دلیل نفوذ و حضورمان در منطقه نیست، بلکه این حضور مانند اهرم و قدرتی در دست ایران قرار دارد تا دشمن نتواند بر ما سیطره پیدا کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بازیگری در منطقه تأمین کننده منافع ملی ما بوده و مشکلات داخلی ما به گونه‌ای نیست که اگر دست از منطقه برداریم دیگر دشمنان کاری به کار ما نداشته باشند و مشکلاتمان حل شود. اگر ما، در چهار دیواری کشورمان بمانیم و منطقه را رها کنیم دشمنان بر ما تسلط پیدا می‌کنند، اکنون آمریکا در کشور‌های منطقه مانند عراق حضور دارد و چند هزار بنیاد و موسسه تحت عناوین مختلف در این کشور تاسیس کرده و هزینه می‌کند تا افکار عمومی را به سمت خود بکشاند.

ذوالنوری تأکید کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران در منطقه حضور نداشت و در خط مقدم مبارزه با داعش نبود دیگر قدرتی برای ما باقی نمانده بود، بنابراین نباید اجازه دهیم که حافظه‌مان ضعیف شود. هر چقدر نفوذ، قدرت بازیگری و تأثیر جمهوری اسلامی در منطقه بیشتر شود عصبانیت دشمن بیشتر است، چرا که این امر به معنای افزایش اقتدار ایران است.

رویایی شیرینی که به کابوس آمریکا تبدیل شد/ قدرت‌های دنیا ناگزیرند در معادلات خود نقش ایران را بپذیرند

باید قدرت خود را در منطقه افزایش دهیم

همچنین عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اهمیت حیاتی حفظ اقتدار در منطقه برای جمهوری اسلامی ایران به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: کشور‌ها برای کسب قدرت در عرصه بین‌الملل به یک محدوده و منطقه خاص محدود نمی‌شوند، بلکه دائما به دنبال دست یافتن به حد بالاتری از قدرت هستند و ما باید قدرت خود را در منطقه افزایش دهیم.

وی افزود: امروز جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور الهام بخش برای بسیاری از ملت‌های جهان شناخته می‌شود و با توجه به استقلال و قدرتی که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دست آورده جایگاه ویژه‌ای دارد.

مقتدایی تأکید کرد: بسیاری از قدرت‌های دنیا مانند آمریکا ناگزیر هستند که در معادلات خود نقش ایران را بپذیرند و می‌بینیم که ترامپ و رقبایش در تبلیغات انتخاباتی خود تلاش دارند تا موضوع ایران را در برنامه‌های تبلیغاتی خود مطرح کنند که این نشانگر جایگاه رفیع و تأثیر‌گذار جمهوری اسلامی ایران است و ما باید برای افزایش قدرت نرم برنامه‌ریزی داشته باشیم و برنامه‌ریزی برای افزایش قدرت در منطقه غرب آسیا یکی از اهداف و ملزومات سیاست‌های ایران است.


بیشتر بخوانید

اقتدار ایران در منطقه معادلات آمریکا درباره داعش را بر هم زد

فدا حسین مالکی از دیگر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگویی با اشاره به لزوم افزایش اقتدار ایران در منطقه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در همه قاره‌های جهان و در تمام دوران‌ها ، رقابت‌های منطقه‌ای وجود داشته و دارد،  جمهوری اسلامی ایران نیز از آنجایی که در منطقه، موقعیت استراتژیک و تجاری بالایی دارد  باید به عنوان یک قدرت، از اقتدار و موقعیت خود در این محدوده جغرافیایی دفاع کند.      

وی افزود: آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند که باید منطقه را ترک کنند، چرا که نظم و امنیت آن را سلب کرده‌اند. بنابراین باید سوال کرد که این جغرافیا چه چیزی دارد که آمریکایی‌ها با گذشت ۱۸ سال شر خود را از سر آن کم نمی‌کنند؟ آمریکا سالیان سال است که با حضور خود چیزی جز بدبختی و نا امنی برای کشور‌هایی مانند پاکستان، افغانستان و سوریه رقم نزده است.

مالکی تصریح کرد: این حق مسلم جمهوری اسلامی ایران است که در کنار کشور‌های همسایه و منطقه قرار گرفته تا با اقتدار نظامی خود شر مزاحمان را از منطقه کم کرده و از موقعیت استراتژیک و اقتصادی منطقه بهره ببرد و البته این امر هیچ ربطی به کشور‌های دیگر ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی تأکید کرد: حقیقت این است که اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه معادلات آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی درباره داعش را بر هم زده و رویای شیرین آنها را به کابوس تبدیل کرد. داعش با استراتژی از پیش تعیین شده توسط آمریکا و هم پیمانانش ماموریت داشت تا کشور‌های اسلامی خصوصا جمهوری اسلامی ایران را نابود کند، اما قدرت ایران و فرماندهی بی بدیل سردار سلیمانی همه نقشه‌های دشمنان را بر باد داد و آنها را زمین گیر کرد.

وی با بیان اینکه قدرت گرفتن ایران مزاحمت و تهدیدی برای دیگر کشور‌ها تلقی نمی‌شود، گفت: ایران نمی‌خواهد با لشکرکشی زور خود را به رخ کشور‌های منطقه بکشد، بلکه هدف این است که کشور‌های سلطه طلبی مانند آمریکا احساس راحتی نکنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
دست تک تک کسانی را که برای ما امنیت ملی میارن و می بوسم. دو نعمت تا از دست ندیم قدر شو نمیدونیم: سلامتی و امنیت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
ماکه چیزی ندیدیم....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
آفرین اقتصادمون پاشنه آشیل ایرانه که باید قوی بشه
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اتفاقا هر چه کوتاه بیاییم
طرف دور بر میدارد
باید اقتدار داشت و قوی
اگر مشکلات دزدی .اختلاس و احتکار دست اندرکاران گرفته شود
که مشکل اصلی وطن است
و مشکل بیکاری جوانان .مسکن و ازدواج شون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اگه ایران تمام معادلات و تو‌منطقه عوض کرده پس چرا ما هنوز تابعه دلار هستیم .وبا همین دلار مردمو با خاک یکسان کرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
از نفوذی ها بپرس
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
قدرت نظامی یک بال پرواز است و باید اقتصادمونم قوی کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
ای کاش بجای نقش بین المللی میتونستیم برای مردم خودمون نقشی ایفا کنیم و ارزش ریال را افزایش بدیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اول دوم سوم باید قدرت نظامی داشته باشیم
بعد اقتصاد قوی و غیرنفتی که با تحریم نلرزه
بعد پوست سعودی اسراعیل و امریکا را بکنیم
این میشه انتقام سردار عزیز ما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
همه جان وتنم فداوطن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
با این اوضاع که مردم در تحریم هستند اقتدار نظامی نبود هیچیم، مردم خوبی داریم که تحمل میکنند اقتصاد که صفر پس هذیون گویی بس کنید مردم خواب نیستن تا وقتی قدرت اقتصادی فلج، اقتداری نیست
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
خدا رو شکر همیشه به اذن خدا حق بر باطل پیروز است تا خدا نخواهد برگی از درخت نمی افتد بدین شکست ازخشم بمیرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
باید اقتصادمونم قوی کنیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
حتمااااااااااااا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
در کنار اقتدار نظامی و علمی باید« اقتصاد مون» را هم قوی کنیم
و این انجام میشود اگر ملت بخواهند انشاءالله
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ