کد خبر: ۷۴۵۸۰۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
کد خبر : ۷۴۵۸۰۰۲

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: نصب دکل ۴۸ متری تلفن همراه در مسیر نشست و برخاست بالگرد اورژانس هوایی، امنیت پرواز این بالگرد را به مخاطره انداخته‌ است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،بعد از راه‌اندازی بیمارستان علامه بهلول گنابادی یکی از موضوعات و مشکلاتی که همواره مطرح بود نبود آنتن دهی تلفن همراه در محدوده بیمارستان و طبقات بیمارستان بود که با پیگیری‌های فراوان از طرف دانشگاه علوم پزشکی و اداره مخابرات شهرستان گناباد دکل مخابراتی در محدوده بیمارستان نصب شد و این اقدام تاثیر بسیار چشمگیری در رفع مشکل آنتن‌ دهی تلفن همراه و همچنین پوشش اینترنت نسل چهارم و پنجم داشته است اما از طرفی نصب این دکل که اولین دکل ۴۸ متری گناباد نیز هست، امنیت پرواز بالگرد اورژانس هوایی را با مخاطراتی مواجه کرده‌ است و بنا به گفته‌ رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد چنانچه نسبت به جابه‌جایی و یا کاهش ارتفاع این دکل اقدامی انجام نشود همه پروازهای بالگرد هوایی متوقف خواهند شد.

 

در کریدور پروازی هر فرودگاه مرتفع‌ سازی ممنوع است

 

جواد باذلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: این دکل ابتدا قرار بود در ابتدای بلوار پاسداران نصب شود اما بعد جایگاه آن به ابتدای بلوار پرستار تغییر یافت و از همان روزهای ابتدایی نصب دکل، مکاتباتی با اداره مخابرات داشتیم مبنی بر اینکه این دکل در کریدور پروازی و تنها مسیر نشست و برخاست بالگرد اورژانس هوایی قرار دارد و مخاطراتی برای بالگرد به همراه خواهد داشت اما با وجود این تذکرات اتفاق خاصی نیفتاد و دکل نصب شد.

او افزود: قاعدتا در کریدور پروازی هر فرودگاه مرتفع‌ سازی ممنوع است و این مخصوصا در مورد بالگرد اهمیت بیشتری دارد و در مورد بالگرد اورژانس هوایی گناباد موضوع خاص‌تر هم هست چون با توجه به بادهای غالب شهرستان، مسیر نشست و برخاست بالگرد فقط مسیر شرقی غربی است.

 

وزش باد و انحراف بالگرد و احتمال برخورد با دکل مخابراتی

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد ادامه داد: در مسیر شرق از قبل آنتن مربوط به بی سیم اورژانس جانمایی شده و قبل از احداث پد فرود نیز، این مورد در نظر گرفته‌ شده‌ است به همین دلیل تنها مسیر نشست و برخاست بالگرد سمت غرب پد است که این مسیر نیز توسط دکل مخابرات مسدود شده‌ است.

باذلی بیان کرد: وجود این دکل در مسیر بالگرد باعث می‌شود که هنگام نشستن بالگرد حتی اگر باد خفیفی هم بوزد بالگرد از مسیر خود منحرف شده و با دکل مخابرات برخورد کند و تا کنون نیز سه مورد از این دست حوادث در کشور داشته‌ایم که علاوه بر خسارات مالی، تلفات جانی نیز به همراه داشته‌ است.

او تصریح کرد: در آخرین مهلتی که وزارتخانه به ما داده‌ است، چنانچه تا تاریخ ۳۰ مرداد ماه دکل جابه‌جا نشود و یا ارتفاع آن به ۲۴ متر کاهش پیدا نکند پروازهای اورژانس هوایی لغو خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد تاکید کرد: وجود اورژانس هوایی نه تنها برای منطقه بلکه برای جنوب خراسان یک نعمت و دستاورد ارزشمند است و در حوادث ترافیکی، بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های مغزی و قلبی که نقش زمان مهم و تاثیرگذار است تا کنون جان بسیاری از افراد را نجات داده‌ است و امیدواریم که هر چه سریع‌تر اقدامات لازم در زمینه جابه‌جایی و یا کاهش ارتفاع دکل محقق شود.

باذلی اظهارکرد: در صورت نیاز به جابه‌جایی دکل،  دانشگاه علوم پزشکی این آمادگی را دارد که چنانچه به لحاظ فنی مشکلی وجود نداشته باشد، زمینی در ضلع شرقی بیمارستان علامه بهلول در اختیار اداره مخابرات قرار دهد تا علاوه بر تامین امنیت پروازها آنتن‌دهی منطقه نیز با مشکل مواجه نشود.

 

جا به جایی دکل راه حل نهایی

 

حامد قربانی فرماندار گناباد گفت: بعد از نصب دکل و ارتفاع ۴۸ متری آن، دغدغه‌هایی برای مجموعه دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس هوایی ایجاد شد و جلساتی هم در همین زمینه بین دانشگاه علوم پزشکی و اداره مخابرات شهرستان برگزار شد اما توافقی حاصل نشد.

او افزود: خود دکل به خودی خود مشکل ساز نیست و آنچه مشکل‌ ساز شده‌ است بحث ارتفاع آن است که این دکل اولین دکل ۴۸ متری در گناباد است و شاید اگر یک دکل معمولی بود این مشکل به وجود نمی‌آمد.

فرماندار گناباد ادامه داد: بحث کاهش ارتفاع دکل هم قطعا مستلزم زمان و پرداخت هزینه‌هایی است که باید با جذب پیمانکار و طی مراحل قانونی این اقدام انجام شود و پیگیر هستیم که در هفته‌های آتی بحث کاهش ارتفاع انجام شود.

قربانی بیان کرد: اولویت نخست ما حفظ پروازها است و امیدواریم با کاهش ارتفاع دکل، امنیت پرواز حفظ شده و مشکلی هم برای آنتن‌دهی منطقه تحت پوشش به وجود نیاید و در تلاش هستیم که موضوع به گونه‌ای پیگیری شود که از کیفیت هیچ یک از دو موضوع کاسته نشود و خدشه‌ای هم به هیچ‌ کدام وارد نشود اما چنانچه این کاهش ارتفاع همچنان مخاطراتی برای بالگرد امداد و نجات داشته باشد و از طرفی  کیفیت آنتن‌ دهی را هم تحت تاثیر قرار دهد، در نهایت بحث جابه‌جایی دکل پیش خواهد آمد.

 

انتهای پیام//م.م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ