کد خبر: ۷۴۵۹۰۷۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
کد خبر : ۷۴۵۹۰۷۱
گروه : فارس » شیراز

دندانپزشکان برای جلوگیری از انتشار کووید ۱۹ مجاز به ارائه خدمات غیر اورژانسی نیستند و در شرایط اورژانسی نیز موظف به اجرای کامل شیوه نامه‌های بهداشتی هستند.

درمان‌های دندانپزشکی که در دوران بیماری کرونا اورژانسی محسوب می‌شوند، کدامند؟

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، رامونا رستم پور کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره درمان‌های دندانپزشکی در دوران شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: در هنگام انجام اغلب درمان‌های دندانپزشکی، ریز ذراتی از خون و بزاق در هوا منتشر می‌شود و این ذرات حاوی ویروس معلق در هوا یا بر روی سطوح، منجر به ابتلای افراد می‌شوند.

او ادامه داد: بر همین اساس دندانپزشکان برای جلوگیری از انتشار کووید ۱۹ مجاز به ارائه خدمات غیراورژانسی نیستند و در شرایط اورژانسی نیز موظف به اجرای کامل اصول بهداشتی هستند.

کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: آن‌ها باید در نظر بگیرند که یک فرد ناقل کووید ۱۹ می‌تواند به طور کامل بدون علامت باشد و با این فرض به ارائه خدمات بپردازند.

خدمات غیرضروری دندانپزشکی

او با بیان اینکه در شرایط شیوع ویروس کرونا، خدمات غیرضروری دندانپزشکی به تعویق می‌افتد، تصریح کرد: معاینات و رادیوگرافی‌های اولیه یا دوره‌ای دهان و دندان، درمان‌های پیشگیرانه دندانپزشکی، خدمات درمان ارتودنسی جز در شرایط حاد مانند درد، عفونت، ضربه و یا باز شدن براکت‌ها و کشیدن دندان بدون علامت از جمله خدمات غیرضروری دندانپزشکی است.

خدمات غیرضروری دندانپزشکی

رامونا رستم پور افزود: خدمات ترمیمی در دندان دارای پوسیدگی بدون علامت، صدا‌های مفاصل فکی، خدمات زیبایی و جرم گیری و پالیش دندان از دیگر خدمات غیرضروری دندانپزشکی است.

مشکلات اورژانسی دهان و دندان در دوران بیماری کرونا

او با بیان اینکه مشکلات اورژانسی دهان و دندان زندگی فرد را به مخاطره انداخته و نیازمند درمان به موقع هستند، گفت: درد شدید دندان بر اثر پوسیدگی شدید دندانی یا ترمیم آسیب دیده، التهاب و عفونت دندان عقل، شکستگی دندان همراه با درد یا پارگی بافت نرم، آبسه‌های دندانی، بیرون افتادن یا لقی دندان بر اثر ضربه، درمان‌های دندانپزشکی که نیاز است قبل از برخی خدمات پزشکی انجام شوند و چسباندن روکش یا بریج نهایی در صورتی که چسب موقت از بین رفته و یا التهاب لثه ایجاد از مشکلات اورژانسی دهان و دندان محسوب می‌شود.

کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: نمونه برداری از بافت یا وجود بافت غیر طبیعی در دهان و نگرانی بابت بدخیم بودن ضایعه، کشیدن بخیه، تعمیر دندان مصنوعی در صورتی که جویدن فرد دچار اختلال و یا دهان فرد دچار زخم شده است، تعویض ترمیم موقت با دائم در دندانی که درمان ریشه شده و درد دارد و تطابق سیم ارتودنسی در بیماری که دچار سوراخ شدگی یا زخم در مخاط دهان شده از جمله مشکلات اورژانسی دهان و دندان در دوران بیماری کرونا است.

مشکلات اورژانسی دهان و دندان در دوران بیماری کرونا

او اضافه کرد: اگر شما نیاز به درمان اورژانس دندانپزشکی دارید و احتمال می‌دهید به کووید ۱۹ دچار شده اید یا حتی دارای علائم شبیه به آن هستید، ابتدا با دندانپزشک خود تماس گرفته و او را از شرایط خود با خبر کنید.

رامونا رستم پور گفت: ممکن است پس از بررسی‌های لازم و با اجرای کامل نکات بهداشتی، از سوی دندانپزشک تحت درمان قرار بگیرید و یا با امکانات مناسب به بیمارستان یا مرکزی که از سوی وزارت بهداشت اختصاص داده شده، ارجاع داده شوید.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ