کد خبر: ۷۴۹۳۳۷۰
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
کد خبر : ۷۴۹۳۳۷۰

یکی از مشکلات کنونی جامعه امروزی کشورمان ازدواج دیرهنگام پسران و دختران ایرانی است که می‌تواند دلایل مختلفی از جمله مشکلات اقتصادی داشته باشد.

چرا جوانان ازدواج نمی‌کنند؟

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مهم ترین "بله" زندگیشان را نمی‌گویند چراکه از عاقبت آن می‌ترسند به همین دلیل تصمیم می‌گیرند ازدواج نکنند و تا ابد مجرد بمانند اما نمی‌دانند مجرد ماندن همیشه هم خوب نیست آثار سویی بر روان‌شان دارد.

خانواده ها بايد بدانند كه اگر کسی در سن ازدواج بوده و عمدا ازدواج نکند دچار عوارضی چون اضطراب، افسردگی و بدبینی مي شود و بهترین و مؤثرترین رویکرد فرزندپروری این است که باید بچه‌ها را عروس و داماد تربیت کنیم.

یکی از مشکلات کنونی جامعه امروزی کشورمان ازدواج دیرهنگام پسران و دختران ایرانی است بطوریکه حتی سن ازدواج در خانواده‌های مذهبی سر به فلک گذاشته شده است که می‌تواند دلایل مختلفی از جمله مشکلات اقتصادی و همچنین انتظارات خاص جوانان امروزی باشد.

مجرد ماندن، یک موضوع جهانی است که البته بسته به فرهنگ و نیازها و تفاوت‌های فردی ممکن است شکل‌های مختلفی به خود بگیرد اما در همه آنها زندگی مجردی و تجرد در سنین ازدواج قطعی است. بنابراین این واژه بیشتر به لحاظ سنی مطرح می‌شود و بار منفی آن بیشتر متوجه دختران است تا پسران.

میانگین آمار افسردگی و احساساتی چون افسردگی، تنهایی، غم و احساس محرومیت و همچنین به تبع آن خودکشی در بین مجردها بسیار بیشتر از متاهل‌هاست و این امر نشان می‌دهد ازدواج با همه مشکلاتی که در خود دارد به نوعی آمار خودکشی را پایین می‌آورد و البته در این بین آمار دختران مجرد آسیب دیده به مراتب بیشتر از پسران مجرد آسیب‌ دیده است.

علت مجرد ماندن جوانان چیست؟

فرشته سادات شجاعى روانشناس و درمانگر خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علت مجرد ماندن و ترس از ازدواج، گفت: ترس های تجرد شامل؛ ترس از اینکه خانواده یا اجتماع مرا طرد کنند، ترس از تنهایی و تنها ماندن تا پایان عمر، ترس از اداره کردن مالی زندگی، ترس از اینکه اطرافیان برچسب‌هایی به من بزنند، ترس از سربار بودن، ترس از این که مزاحم ازدواج خواهر یا برادر‌های بعدی ام باشم، ترس از کم شدن معاشرت‌ها و از دست دادن محبوبیت، است.

این روانشناس با بیان اینکه افراد متاهل همیشه تصور می‌کنند که مرغ همسایه غاز است. افرادی که روابط زناشویی خوبی ندارند همیشه در حسرت آزادی دوران تجرد هستند، خاطرنشان کرد: آن‌ها از مشکلات و نابسامانی‌های مجردی بودن آگاهی ندارند و فکر می‌کنند اگر مجرد بودند وضعیت بهتری داشتند. شاید هم حق با آن‌ها باشد. اما آنچه که اهمیت دارد این است که در انتخاب خود نه باید تعجیل کنیم و نه تعلل. اگر بدانیم که از زندگی چه می‌خواهیم و برای ازدواج با فکر باز و منطق خوب تصمیم بگیریم هیچوقت از کار خود پشیمان نخواهیم شد.

همچنین حسن اکبرزاده روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره، بیان کرد: تحصیلات دانشگاهی سهل الوصول باعث بالا رفتن انتظارات افراد در ازدواج می‌شود، افزود: به دنبال تحصیلات، احتمال اشتغال و به تبع آن استقلال مالی به ویژه برای دختران بالا رفته و از طرفی افراد از مسئولیت‌های خاص مسیر متأهلی، گریزان هستند.

این روانشناس افزود: در واقع به صورت کلی دو دلیل اصلی برای بالا رفتن سن ازدواج و به تبع آن تجرد افراد وجود دارد، یکی مشکلات زیاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و دوم انتخاب یک سری از افراد برای دیر ازدواج کردن یا ازدواج نکردن که گزینه دوم به دنبال مورد اول صورت می‌گیرد.

آسیب‌های مجرد ماندن که شاید ندانید!

بنیان یک خانواده ازدواج و بنیان جامعه خانواده است، سلامتی یک جامعه در گرو خانواده سالم است. تغییرات زیرساختی جامعه در دهه‌های اخیر با سرعت بالایی اتفاق افتاد که همین موضوع مشکلاتی را در سطوح فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و خانواده‌ها ایجاد کرده و نگرش افراد به ازدواج را نیز تغییر داده است.

در ۲۰_۱۵ سال گذشته ازدواج یک اصل پایه‌ای محسوب می‌شد، افراد و خانواده‌ها آن را یک ضرورت برای رشد و پیشرفت خود می‌دانستند و این موضوع مورد حمایت خانواده‌ها و جامعه قرار می‌گرفت، اما در جامعه امروزی با توجه به سرعت بالای تغییرات و مشکلات زیاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به نوعی اولویت ازدواج پایین آمد و به تبع آن سن افراد برای تشکیل خانواده و احتمال تجرد بالا رفته است.

شجاعى روانشناس و مشاور درباره آسیب های مجرد ماندن بر سلامت روان، اظهار کرد: ازدواج ‌نکردن نمی‌تواند به خودی خود نگران‌کننده باشد، اما وقتی یک دختر رخ ‌ندادن آن را در کنار همه محدودیت‌ها، موانع، مشکلات، کمبود‌ها و نگرانی‌هایش می‌گذارد، اوضاع کاملا تغییر می‌کند. واقعیت این است که نگرانی درباره آینده و ترس از تنهایی تبدیل به یکی از موارد اصلی بحث میان دختران ازدواج‌نکرده یا حتی زنان مطلقه و تنها شده است و بسیاری از زنان برای فرار از این نگرانی و ترس، راه‌های مختلف، پرهزینه و حتی خطرناک را در پیش می‌گیرند.

وی افزود: البته همین موارد برای مردان نیز صادق است. از آنجایی که جامعه ما با عرف و رفتار‌هایی اجتماعی عجین شده و براساس همین رفتار‌ها و عرف‌ها مردان فرصت، امکان و راه‌های بیشتری برای تأمین نیاز‌های خود دارند. عدم ارتقای کاری یکی از پیامد‌های مجرد ماندن مردان است. اتفاقی که به عنوان یکی از ابزار‌های قهرآمیز که نتیجه اش تشویق مردان مجرد به ازدواج است در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

شجاعی با اشاره به اینکه مجرد ماندن برای هر دو گروه یک بحران روحی، روانی و حتی جسمانی است، ادامه داد: با این حال در جامعه کنونی ما دختران نگرانی بیشتری نسبت به مجرد ماندنشان دارند. به عبارتی بیشتر دختران بخصوص آن‌هایی که تصمیم به زندگی منفک از خانواده خود را می‌گیرند، فارغ از انواع عارضه‌های جسمی و روحی و روانی نوعی نگرانی از آینده و ترس از تنهایی دارند که نمی‌توانند با آن کنار بیایند و ممکن است همین نگرانی و ترس در آن‌ها تبدیل به بیماری‌های دیگری شود، این حس بین آقایان تنها و ازدواج ‌نکرده هم وجود دارد.

این روانشناس تصریح کرد: مجرد بودن برای هر کدام از ما معنا و مفهوم متفاوتی دارد، برای بعضی از آدمها، مجرد بودن شیوه زندگی شان است. اما برای اکثریت ما، مجرد بودن جنگی مداوم با خوشبینی است. می‌گویند امید از درون انسان سرچشمه می‌گیرد. ما طوری ساخته نشده ایم که زندگی خود را به تنهایی سپری کنیم. اول از همه به این معناست که وظیفه کل تصمیم گیری هایمان در زندگی بر عهده خودمان است. نمی‌توانیم برای تصمیم گیری با کسی مشورت کنیم، چون هیچکس اینقدر به ما نزدیک نیست که از او کمک بگیریم. ممکن است به دوستانمان اعتماد کنیم، اما حتی نزدیک‌ترین دوستانمان هم قادر نخواهند بود جای همسرمان را برایمان پرکنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین مشکلات مجرد بودن این است که نمی‌توانیم افکارمان را آن زمان که نیاز داریم با کسی مطرح کنیم، افزود: ممکن است بتوانیم اینکار را در جمع دوستان و آشنایان تاحدودی انجام دهیم، اما این کمتر از آن درک و دلسوزی است که همسرمان می‌تواند به ما داشته باشد. همه دوست داریم تا بتوانیم با همسرمان بحث کنیم، با او حرف بزنیم، با او فکر کنیم و برای آینده نقشه بکشیم. اما وقتی مجرد باشیم از همه این‌ها محروم خواهیم ماند. ممکن است قرارملاقات‌ها و روابط عاشقانه تاحدی این خلاء را پر کند، اما همه این‌ها موقتی است و ما هنوز تنها خواهیم ماند.

شجاعی با بیان اینکه مجرد بودن به معنای خوشبین بودن است، اضافه کرد: یعنی در مواجهه با مشکلات و بدبختی‌های زندگی باز هم مثبت بیندیشیم. خوش بینی از این دانش کلی نشات می‌گیرد که اکثر ما بالاخره با کسی مواجه میشویم، و مرد یا زن ایدآل زندگیمان را پیدا میکنیم. اما هرچه سنمان بالاتر می‌رود، نگرانیمان هم بیشتر می‌شود و کم کم می‌ترسیم. اگر قرار است که با همسر ایدآلمان روبه رو شویم، اینکار باید قبل از اینکه خیلی از سنمان بگذرد اتفاق بیفتد. دوست داریم این اتفاق وقتی بیفتد که ما در عنفوان جوانی هستیم؛ و هرچه چین و چروک‌های دور چشممان بیشتر می‌شود، می‌فهمیم که داریم پیر می‌شویم. اما هنوز مجرد مانده ایم.

این روانشناس با بیان اینکه مجرد بودن یعنی زندگی کردن با حس ناکامی و ناامیدی که افراد کمی می‌توانند جفت خوبی برای ما باشند، گفت: ما پاسخ سؤالاتی مثل اینکه چرا تنها هستیم را نمی‌دانیم. حتی گاهی اوقات از خودمان می‌پرسیم که چرا من؟ چرا من باید تنها بمانم؟ این آن چیزی نبوده که ما برای آینده مان درنظر گرفته بودیم. اما چرا این اتفاق افتاده است؟ کجای کار اشتباه بوده است؟ آن دختر‌ها یا پسر‌های خوب و خوشگل کجا رفته اند؟ شاید چنین کسانی اصلاً وجود نداشته اند و همه این مدت ما خودمان را گول می‌زدیم. اما بعضی از دوستانمان به ذهنمان می‌آیند که روابطی بسیار عالی دارند؛ و به این ترتیب بیشتر خودمان را زیر سؤال می‌بریم. حتی قضاوت و انتخابمان را هم زیر سؤال می‌بریم و با خود می‌گوییم که شاید فرصت‌های خوب را برای داشتن یک رابطه ایدآل از دست داده ایم. شاید خیلی وسواسی عمل کرده ایم؟ شاید همه تقصیر‌ها گردن خودمان بوده است. اما مطمئناً اینطور نیست.

وی با اشاره به اینکه معمولا بعد از ۳۰ سالگی نشانه‌های اختلال سازگاری در فرد ظاهر می‌شود، گفت: جوان مجرد، به خاطر تمایل غریزی به ازدواج (هم از بعد جسمانی و هم عاطفی) و فشار‌های اطرافیان و جامعه دچار آسیب می‌شود و به مرور علائم افسردگی را نشان می‌دهد. احساس ناامنی، ترس از آینده، ارزیابی بدبینانه نسبت به زندگی آینده و... از عواقب مجرد ماندن و بالا رفتن سن ازدواج است. ازدواج نکردن و گذشتن از سن ازدواج، فرد را منزوی می‌کند. چون احساس می‌کند نگاه اجتماع بسیار آزارنده است و همه روی ازدواج نکردن او متمرکز شده اند.

همچنین اکبرزاده روانشناس در این باره، بیان کرد: از جمله آسیب های ازدواج نکردن افراد می‌توان به اضطراب تنهایی، اعتماد به نفس پایین، امید به زندگی پایین، افسردگی ناشی از تنها ماندن، افت انگیزش، شاد نبودن، احساس پوچی، از دست دادن زایندگی و شادابی، رکود، رخوت، احساس ناتوانی، فاصله گرفتن از خانواده و جامعه، عدم فرزندآوری اشاره کرد.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵۴۷
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
مشکل اصلی پول پرستی و عقده گشایی دخترا هست
مشکل اصلی پول پرستی و عقده گشایی دخترا هست
مشکل اصلی پول پرستی و عقده گشایی دخترا هست
مشکل اصلی پول پرستی و عقده گشایی دخترا هست
مشکل اصلی پول پرستی و عقده گشایی دخترا هست
محسن آریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
من 24 سالمه، شغل دارم، ماشین هم دارم و ارشدم دارم. ولی به هیچ عنوان با دخترای ایرانی ازدواج نخواهم کرد.
مزخرف و پر رو و پول پرست به تمام معنا هستن
یاسمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
جناب Vna1982
معمولا آدمای پولدار خوش تیپ وخوش لباسن اگه خسیس نباشن خوب خرج میکنن برا تیپشون.
پول مهمه،ولی اخلاق از همه چی مهم تره
اخلاق یعنی ایمان،
اخلاق یعنی وجدان،
اخلاق یعنی احترام به همسر و...
پس مرد با اخلاق ایمان داره و نمیزاره زنش سختی بکشه حتی اگه کارگری کنه.
حتما شمام زن فشن میخوای و خیلی سخت گیر هستی.
سیاوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
من با دختر خارجی ازدواج کردم خیلی بهتر از دختر ایرانی هست. عالی عالی.
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دخترا و زنها در کل کشور خیلی پر رو شدن. از بس جامعه الکی بهشون احترام گذاشته. #نه_به_مردستیزی
مجتبی شریفی گذار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دیوانه نیستم ازدواج کنم با دختر ایرانی
دیوانه نیستم ازدواج کنم با دختر ایرانی
دیوانه نیستم ازدواج کنم با دختر ایرانی
دیوانه نیستم ازدواج کنم با دختر ایرانی
دیوانه نیستم ازدواج کنم با دختر ایرانی
موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
چرا جامعه فمنیست و دختر سالار شده ؟؟؟؟؟
چرا همه چیز فقط باید طبق میل دخترا باشه ؟؟؟؟
چرا وقتی یه دختر قانون رو له میکنه و هر غلطی میکنه، هیچکس جرئت نداره بهش بگه بالای چشمت ابرو ؟؟؟؟
چرا همه شرکتها واسه استخدام فقط دختر برمیدارن اونم سن تعیین میکنن میگن 18 تا 25 !!!!!!!!!!
چراااا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خستم بخدااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اگه یه دختر قبول کنه روش 3 تا زن بگیرم، همین الان میگیرمش و راضی هستم
vna1982
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دخترا خیلی سخت گیرن دنبال پسر فشن و مانکن هستن من سالی ۱ میلیارد درامد دارم بازم کسی رو پیدا نکردم بخدا راست میگم
مرجان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بمیرم برای خودم وsajad 22:06
وهمه جوانان تنهای سرزمینم.خدا حقتونو بگیره.تنهایی خیلی سخته
پاسخ ها
تنهای خسته
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
حالم بهم میخوره از شما دخترا. گند زدید به همه چی. من و دوستم هر دو ضربه عاطفی از دخترا دیدیم و تا ابد با دختر ایرانی ازدواج نمی کنیم
Sajad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
وقتی سن و سال بشه نزدیک چهل سال و کسی نباشه که باهاش ازدواج کنی دیگه ناامیدی میاد سراغت باید همیشه مجرد بمونی مثل خودم
پاسخ ها
فارغ التحصیل ارشد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
داداش برو ازدواج کن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خیلی فمنیستی
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
این سوال رو باید از آقایان مسئول بپرسید. با این فرهنگ، با این اقتصاد، با این سیاست و این جامعه داغون چرا باید ازدواج کنیم؟ ازدواج کنیم که بر دغدغه هامون اضافه کنیم؟ ازدواج کنیم بعدش میگن چرا فرزند آوری کم شده؟ فرزند بیاریم که بیاد کنار بقیه غصه بخوره؟ بیاریم که آقایان افتخار کنن به جمعیت میلیونی شون؟
اصلا روتون میشه به کسی بگین ازدواج کنه؟ آقایان مسئول که به اهدافتون رسیدین در به قدرت رسیدن و سیاست کردن؟ آیا هدفتون بدبخت کردن مردم و افسردده کردن یک ملت بوده؟ اگر این بوده که حاصل شده و شما در زمره انسان های موفق قرار گرفتین. تبریکات فراوان و موفقیت هاتون روزافزون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
مشکل اقتصاد نیست.2تا آدم می تونن پشت به پشت هم زندگی رو بسازن. مشکل فرهنگه
ایده آل گرایی، ترس، توهم، توقع
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
همینه. مشکل اصلی پول پرستی دختراست
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
بی ثباتی در کل شئونات جامعه و عدم امنیت روانی برای ازدواج پایدار، عامل اصلی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
چون دختراااااا خییییییییلیییییییییی پرتوقع شدن
پاسخ ها
رضایی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بهترین حرفو زدی. احسسسنننت
حقیقت محض
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
چون دخترا بشدت تجمل گرا شدن و همش آرایش و خرید و پاساژ و مسافرت.
هر چی باباشون واسشون نخریده، از پسر میخوان
پاسخ ها
ناشناس
| Austria |
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دقیقا همینه. همشون عقده این. بهترین کار اینه که از خارج زن بگیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
ازدواج کنم که چی بشه؟
ناشناس
|
Romania
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
اره واقعا چرا ما ها ازدواج نمی کنیم ! همه چیز که گل و بلبله !
ازدواج پلی به سوی تاهل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
عروس خانم در حال گل چیدن است.
آقا داماد در حال جمع کردن است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
هه هه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
دختران نگرانی بیشتری نسبت به مجرد ماندنشان دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
از آسیب های ازدواج در ایران بنویسید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
مخصوصا گیوتین مهریه که بر بالای سر مردهاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
من بشخصه به عنوان یه مرد اگر موقعیتش پیش بیاد تمایل دارم همسرم خارجی باشه تا ایرانی
پاسخ ها
خسته از روزگار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
منم همینطور. کشورهای اطراف به راحتی 4 تا زن میگیرن.
sanaz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
چون خواستگار نیییسسسست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
کسی صد یا دویست تومن اولیه برای فقط شروع زندگی رو نداره
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
حوصله خودمم ندارم حوصله زن وبچه داشته باشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
مشکل جهانی؟..کشورای دیگه زندگی مجردی یه انتخابه ولی برا ما که تو ایرانیم اجباره
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
اولا اینکه درآمدهای اکثر جامعه با خرج و گرونی های امروز جور در نمیاد و بدتر از اون اینکه میدونی شرایط همه جوره داره بدتر میشه و بهبودی مشاهده نمیشه
دوما بلند پروازیها و فرهنگ جامعه توقعات رو برده بالا(حالا درست یا غلط)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
چرا جوانان ازدواج کنند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
اونایی که ازدواج کردن هم تو موندن .علی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
چون جوانان دلخوش به این ازدواج ها نیستند !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
هه هه هه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
ازدواج در این شرایط دقیقا مثل قطع کردن شاخه درختی است ک بر روی آن نشستیم.

با مخ میخوریم زمین:)
هانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
من که ده ساله ازدواج کردم با دوتا بچه مستاجرم نه خونه نه وضع اقتصادی خوب چه جوری جوانان ازدواج کنن با این وضع اقتصادی افتضاح از پس مخارج خودشان برنمی آیند چه برسه خرج زن و بچه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
مرگ بر آمریکا
Pouy
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوونیشون سر افتضاح یه عده به باد رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
من خیلی دلم میخواد ازدواج کنم ولی خواستگار خوبی ندارم اصلا هم پرتوقع نیستم دلمم خیلی برا پسرا میسوزه مثلا وقتی میبینم واقعا طرف آدم خوب و با ایمانی هست و دوسم داره ولی با۳۲سال سن شغلی نداره و میدونم که اینجوری نمیشه زندگی کردو قطعا مشکل برمیخوریم
خدا به همه جوانها کمک کنه
پاسخ ها
مهندس خسته
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
اصلا خواستگار نداری. الکی پز نده. خخخخخخخ
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
همینو بگو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
اقا با این گرونی هر‌کی ازدواج‌کنه بدبخت کرده خودش رو و یکی هم‌بدبخت میکنه
ازدواج نکنید
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
مشکل هست ولی یکم به بعضی از خانواده ها عقل و شعور باشه عالی میشه همش دنبال تیپ و ظاهر هستند اخه مگر ازدواج ساختن هم نیست رشد هم نیست در کنار هم و با مشورت هم اگر درست باشند به همه چی میرسند
خدا رحم کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
الان بحثمون تیپ و ظاهره.نگرفتی چیشد داستانو.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
نصفه ی دوم حرفت خوب بود، زندگی رو باید در کنار هم ساخت نه این که منتظرن دخترا همه چی فراهم باشه بعد بیان توی زندگی ، واسه همین زندگی های الان دووم نمیاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
پولمون کجا بود ؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون همه بی پول و بدبختن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون همه بی پول و بدبختیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان همه بی پول و بدبختن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
آه در بساط ندارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
آه در بساط نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون آه در بساط ندارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون آه نداریم با ناله سودا کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون آه ندارم با ناله سودا کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوان آه ندارد با ناله سودا کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون از عهده اداره خودمون برنمیایم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون از عهده اداره امور خودم برنمیام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان از عهده اداره امور خودشون برنمیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان خودشون یه نفری رو نمیتونن اداره کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون خودمون یه نفری رو نمیتونیم اداره کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون خودم تنهایی رو نمیتونم اداره کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
علی برکت الله !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان دلخوش به این مقدار نیستند !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
چرا 10000000 بار این پیامو میذاری خانم ادمین ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون دلخوش به این مقدار نیستیم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون دلخوش به این مقدار نیستند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون دلخوش به این مقدار نباشید !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون علی برکت الله !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان آه ندارند با ناله سودا کنند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان آه در بساط ندارند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون فقیریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون فقیرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان فقیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
جوانان فقیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
فقیرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
فقیریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان نمی خواهند بدبخت شوند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون نمی خواهند بدبخت شوند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون نمیخوام بدبخت شم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون نمیخوایم بدبخت شیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون زن ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون زن نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون زن ندارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان قصد ادامه تحصیل دارند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون قصد ادامه تحصیل داریم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون قصد ادامه تحصیل دارند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون قصد ادامه تحصیل دارم !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
بعد ادامه تحصیل هم خبری نیست خودت را اذیت نکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون قصد ازدواج ندارم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون نمی توانیم ازدواج کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان نمی توانند ازدواج کنند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان قصد ازدواج ندارند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون قصد ازدواج ندارند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون قصد ازدواج نداریم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون قصد ازدواج ندارم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون می خواهیم تا ابد‌ مجرد بمانیم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان می خواهند تا ابد مجرد بمانند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
سلام شمایی که میگی مهریه نباشه والله الان مهریه هست بعضی آقابون تو فضای مجازی راحت با هر کسی صحبت میکنند و اسمش خیانت نیست حالا اون خانمی که بخواد جدا شه آیا واقعا همون دختر خانم بیست ساله است که ازدواج کرده همه بهش به چشم زن مطلقه نگاه میکنند ایا باید سربار خانوادش شه ایا با هیچ و پوچ تو این جامعه رها شه خانواده همسرم تمام دارایی های شوهرم رو به نام خودشون کردند که خیالشون راحت شه به همسرش تعلق نمیگیره ما خانمها هم اگر تفاهم باشه و طرف اهل زندگی باشه اصلا به مهریه فکر نمیکنیم یک زن خوشبختی رو تو مال دنیا نمیبینه اخلاق و ایمان و وفاداری مهمه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
خانواده ی مرده خیلی هم کار عاقلانه ای کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون ما خودمون نان برای خوردن نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون ما خودمون نان نداریم بخوریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان به دختر ها اعتماد نمی کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون جوانان به دختر ها اعتماد ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون به دختر ها اعتماد نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون به دختر ها اعتماد ندارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون زن ها خیانت می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون دختر ها خیانت می کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
مردها اگر مرد باشند این اتفاق نمی‌افتد.
مردها از سیب زمینی هم بدتر شدند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
درباره مردها درست حرف بزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون آمار خیانت خیلی زیاد شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون همه دارن به هم خیانت میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون خیانت خیلی زیاد شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
چون همه دارن طلاق میگیرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
زن نگیریم
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ