کد خبر: ۷۵۰۲۰۷۸
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
کد خبر : ۷۵۰۲۰۷۸

معضل تکراری عدم واریز سود حاصل از فروش بخشی از سهام عدالت سهامداران همچنان ادامه دارد و این موضوع منجر به نارضایتی تعداد زیادی از افراد شده است.

سهام عدالتبه گزارش خبرنگار بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حدود ۶ ماه از آزادسازی سهام عدالت، چهار ماه از فراهم شدن امکان فروش ۳۰ درصد این سهام و یک ماه از امکان فروش ۶۰ درصد آن برای مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، گذشته است.

در این اوضاع نابسامان اقتصادی، مردم به قصد مرهم بر یک زخم سهام عدالت خود را فروخته اند اما گویا خود زخمی بزرگ تر شده است!

مردم از واریز پول فروش سهام عدالت شاکی هستند تا جایی که اگر در بین همین مردم باشید متوجه می شوید که سهام عدالت به سهام بی عدالتی معروف است.

حدود دو ماه است که مردم در بین نهادها و سازمان‌های متولی برای واریز پول سهام عدالت می چرخند. به بانک ها مراجعه می کنند اما جوابی دریافت  نمی کنند. با ستاد سهام عدالت تماس می گیرند, بی جواب می مانند و به آن ها گفته می شود با سازمان خصوصی سازی تماس بگیرید. اما در سازمان خصوصی سازی هم کسی پاسخگوی مشکل نیست.

چرا مسئولان ما را از خودشان نمی دانند؟

یکی از فروشندگان سهام عدالت با باشگاه خبرنگاران جوان تماس گرفته و می گوید: خرداد ماه بود که ۳۰ درصد از سهام عدالت خود را فروختم اما هنوز که هنوز است هیچ پولی دریافت نکرده ام!

وی ادامه داد: در این وضعیت, با چند فرزند و اجاره خانه حتما نیاز به پول داشتم که سهام را بفروشم, پس چرا پولی به حسابم واریز نشد؟  در این خصوص بارها به بانک مراجعه کردم اما مسئولان حاضر در بانک می گویند که این مساله هیچ ارتباطی به ما ندارد و اطلاعاتی نسبت به این موضوع نداریم.

برخورد قاطع با بانک هایی که پاسخ فروشندگان سهام عدالت را نمی دهند

حسین فهیمی سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: بانک‌ها و کارگزاران باید به سه پرسش سهام داران مبنی بر اینکه آیا سفارش فروش اجرا شده و سهام مشمول به فروش رفته است یا نه؟ ۲-در صورت فروش چه سهامی و به چه میزان و به چه قیمتی فروخته شده است؟ و۳- در صورت عدم فروش مشکل چیست؟ پاسخ دهند.

فهیمی با اشاره به اینکه اگر بانک‌ها و شرکت‌های کارگزاری پاسخگوی سهام‌داران عدالت نباشند با آن‌ها برخورد قانونی می‌شود, گفت: اولویت نخست شرکت سپرده گذاری مرکزی، بانک‌ها و شبکه کارگزاری‌ها در فروش سهام عدالت، حفاظت و صیانت از دارایی‌های مشمولان سهام عدالت است تا از سوء استفاده‌های احتمالی در این زمینه جلوگیری شود به طوری که هیچ فردی غیر از خود سهام‌دار، امکان سفارش گزاری برای فروش سهام را نداشته باشد.

فهیمی اضافه کرد: نظر به اینکه احراز هویت مشمولان سهام عدالت تنها از طریق ارائه شماره شبای بانکی و تلفن همراه به نام خود فرد انجام می‌شود بنابر این دقت و حساسیت بالایی نسبت به نحوه شناسایی مشتریان در این زمینه اعمال می‌شود و ممکن است در این رهگذر سفارش عده‌ای از افراد هنوز نهایی نشده باشد و یا اینکه آن‌ها سفارش خود را گذاشته اند، اما هنوز فروشی انجام نشده است.

وی اظهار داشت: مشمولان سهام عدالت برای آگاهی از فرایند فروش سهام خود می‌توانند به بانک‌ها و کارگزاران مراجعه کنند و از جزییات فروش سهام خود مطلع شوند. همچنین سهام‌داران عدالت می‌توانند شکایت‌های خود از بانک‌ها و کارگزاران را به سامانه ۱۵۶۹ اعلام کنند.

بانک ها  نقشی  در واریز پول سهام عدالت ندارند!

یکی از مسئولان بانکی در گفت و گو با خبرنگار بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان می گوید: بانک‌ها در فرآیند انجام فروش سهام عدالت، فقط درخواست اعطای وکالت فروش از متقاضیان را دریافت  و آن را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انتقال می دهند. در سایر مراحل از جمله فروش سهام، تاییدیه فروش و واریز وجوه سهام فروخته‌شده نقشی ندارند!

آن طور که به نظر می رسد عدم واریز پول سهام عدالت برای مردم تجربه بسیار تلخی شده باشد و در صورت آزادسازی بخش بعدی تمایلی برای فروش باقی مانده سهام خود نداشته باشند, گرچه شنیده ها و دیده ها نیز از این مسئله خبر می دهد.

حال سوالی که پیش می‌آید این است که وقتی تکلیف ۳۰ درصد بخش اول سهام عدالت مشخص نیست، چرا بخش دیگری از سهام عدالت را آزاد کردند؟

اختلال در کارگزاری ها یا بی کفایتی بانک ها؟

چندی پیش دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار هم در این باره گفت: در حال حاضر ابهاماتی در اجرای سفارشات سهام عدالت وجود دارد و ممکن است چند روز زمان ببرد تا کارگزار با ناظر هماهنگ کند و فروش انجام شود.

او درمورد دلیل وجود اختلال در برخی کارگزاری‌ها می‌گوید به دلیل اینکه فشار زیاد بود و سامانه‌ها باید سریع راه‌اندازی می‌شد، تنها راه‌اندازی صورت گرفت و سامانه‌ها در حال ارتقا هستند. درواقع سفارشات دریافت می‌شود، اما ابهاماتی در نحوه اجرا وجود دارد. همچنین هماهنگ کردن کارگزاران با ناظر برای فروش زمان‌بر است و این فرآیند ممکن است بیشتر از زمانی که برای فروش سهام‌های معمول و مرسوم در بازار طی می‌شود، طول بکشد، اما فرآیند آن در حال طی شدن است.

کم کاری از بانک هاست؟

مردم راه های متفاوتی را برای آگاهی از وضعیت سهام و اطلاعات کاربری خود امتحان کرده‌اند اما همچنان به نتیجه ای نرسیده اند.  اما بیشترین گله کردن از بانک هاست  زیرا مردم برای فروش یا به کارگزاری ها به بانک ها مراجعه کردند و در مراجعه به بانک ها با مشکل مواجه شدند.البته بانک ها معتقدند مقصر نیستند و متولی اصلی کارگزاری مرکزی است. اما کارگزاری ها کاملا این موضوع را رد می کنند. حال سوالی که پیش می آید این است که متولی اصلی این  ناعدالتی کیست؟

شرکت های سپرده گذاری تصمیم می گیرند, پول فروش سهام عدالت برای هر فرد چه مبلغ و با چه مدل واریز شود!

مهدی کباری، مدیر عامل کارگزاری بانک صادرات گفت:  زمانی که افراد اقدام به فروش سهام عدالت خود در بانک ها می کنند, اطلاعات آن  هابرای کارگزاری بانک مربوطه ارسال می شود.واریز  پول به حساب مردم برای ما اولویت دارد, از این جهت با حساسیت بیشتری به این مسئله رسیدگی می کنیم!

وی با اشاره به اینکه برخی برخی از افراد مبلغ ناچیزی از فروش سهام عدالت واریز می شود, گفت: بانک ها و کارگزاری ها مسئول این قضیه نیستند. زیرا هرچیزی که شرکت سپرده گزاری برای کارگزاری ما ارسال می کند, ما آن را صفر می کنیم . این شرکت سپرده گزاری است که به ما می گوید برای هر فرد چه مبلغ و با چه مدل واریز شود.

این مقام مسئول بیان کرد: تاکنون ۲۵ تا ۳۰ میلیون سهام خود را به دولت سپردند و ۲۰ میلیون باقی مانده خود اقدام به فروش بخشی از سهام عدالت خود از طریق شعب بانکی یا کارگزاری‌ها کردند.


بیشتربخوانید:


در پایان؛

پاس کاری پول فروش سهام عدالت بین بانک ها و کارگزاری ها  تا اینجا تمامی نداشته است و این دو متولی همچنان در تلاشند تا مسئله را از سر خود باز کرده و بر گردن دیگری بیندازند.

با تمام این تفاسیر امیدواریم  متولی اصلی  امر قبول کند که مقصر است زیرا با پاک کردن صورت مسئله هیچ کس جز مردم ضرر نخواهند کرد! علاوه بر آن  بهتر بود نخست؛ وضعیت بخش اول فروش سهام عدالت را مشخص کنند و بعد از آن ۳۰ درصد دوم را آزاد کنند!

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۸
در انتظار بررسی: ۰
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
دیگه زندگی توی این فضا با این همه مدیر تنبل و ناکارآمد واقعا خسته کننده است واقعا خجالت آور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
وای خدایا ما دیگه از دست مسئولین خسته شدیم درد مان را به کی بگیم که بگیم اگه مشکل نداشتیم مجبور نبودیم سهامونه بفروشیم بنده یه خانمم بچم به خاطر یه لب تاب داره ترک تحصیل میکنه اگه پول۳۰درصد دوم سهام مرا که نزدیک به دوماه از کار گزاری سعدی فروختم بهم میدادند حداقل یه لب تاب دست دوم براش میگرفتم که اینجوری نه خودم نه بچم عصبی بشیم وبچم هم از درسش فاصله نگیره
ثمیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
احسنت به این گزارش
ک.م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
موردی رو سراغ دارید که دولتی ها دست بگیرند و درست به انتها رسونده باشن؟اگه داشتید خبر کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
اینقدر که گفتیم خسته شدیم متاسفم هرکی که هست و مسئوله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
دولتی که حرف تاعملش، فرسنگها فاصله است!!؟؟
هیدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
بانک ملی محترم پایین یا بالا ارزون یا گرون سهام عدالت مارا بفروش لطفا پول سهام عدالت مارا واریز کن بزرگوار اگر مجبور نبودیم که نمیفروختیم واسه سی درصد از سهام یک میلیونی جمعا کمتر از ششصد هزار تومان برام واریز شده آخه این شد سهام عدالت لااقل جوابگو باشید هزینه پیامک را که ما میدیم، ده پانزده میلیون پول سهام عدالت ما ارزش یک پیامک را ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
سامانه سعدی یک ماه ونیم ۳۰ درصد فروختم فقط سه روز بعدش یک میلیون واریز کرده یک ماه ونیم میگذره نه پولی واریز میکنه نه کسی پاسخگوهست به خدا اگه نیاز نداشتم نمیفروختم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
از اولش هم معلوم بود آبی از این دولت گرم نمیشه،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
سانانه سعدی سه ماه فروختم نصف پولمو نداد سهام ارزش ۸۲۴ تومن ب اندازه سهام ۵۳۲ تومنی بهم پول داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
30درصد فروختم کمتراز یک میلیون برام اومد اون هم خورد خورد..از دوم شهریور دیگه برام هم نیامد..
تکلیف چیه؟؟؟؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
همین سهام عدالت باعث ریزش سنگین بورس شد آزادسازی 50هزار میلیارد تومن پول سهام فروشی در بورس یعنی فاجعه که انجام دادن الانم کسی سهام نمی خره که بخواد به حساب سهام عدالتیا بریزن کار اشتباهی کردن 60درصد آزاد کردن ظلم کردن در خق سرمایه گزارای جدید ترسیدن با ضرر خارج شدن بازار ارزو طلا ماشینو بهم ریختن خالا برین سهاماتونو بزارید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
بیارین تو پرتو هر که خواست بفروشه راحت دیگه چرا جگر مردمو خون میکنید کد بورسی پس برا چی بود که فقط مردم بیان بورس سرمایشونو بدن برن به بهانه سهام عدالت .الله اکبر
غلامرضا شاهسونی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
سلام
برگه سهام عدالت من یک ملیونی هست که 10خرداد مستقیم آزاد کردم 13خرداد در کارگذاری بانک ملی آیوا فروختم که تا5شهریور 14 بار مبلغی نزدیک به چهارملیون و دویست هزار تومان واریز شده چرا بقیه پول من واریز نمیکنندر خداشاهد هست برای نان شب محتاج هستم
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
ما ملت امام حسین هستیم.
خوبه والا.
ماشالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
بانک ملی که کلا کلاه برداری کرده از هفتاد روز پیش تا حالا واسه 60درصد از سهام یک میلیونی جمعا دو میلیون واریز کرده دیگه تعطیل نه جواب میدن نه پول والسلام،،، این شد سهام عدالت!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
پس این امکان ویرایش برای تغییر روش آزادسازی سهام عدالت از مستقیم به غیرمستقیم چی شد؟؟؟؟؟ چرا پیگیری نمیکنید آخه؟؟؟ ما دردمونو به کی بگیم؟؟
میرزا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
ما در اوج فلاکت و بدبختی از روی ناچاری تنها پشتوانه زندگی یعنی سهام عدالت خود را فروختیم، حالا خود آقایون سر ما کلاه گذاشتن، پول سهام ما را بالا کشیدند، یعنی هیچ کس در این مملکت نیست به داد ما برسه، پس چرا اینهمه رای به افرادی دادیم که صدای مارا نمیشنوند یا خودشان را به نشنیدن میزنند،،، آقایان محترم ما گرغتاریم آقای نماینده محترم از شما انتظار ورود و رسیدگی داریم
هیدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
بزرگوار برادر محترم خیلی ببخشید شما مگه توهم زدید یا بنده را نادان فرض کردی هنوز همان حرف های همیشگی تکراری را بازگو میکنید آقای محترم مگه صحبت پنج روز یا ده روزه،، مگه حرف بیست روز و سی روزه،، الان حرف از دو ماه و سه ماهه،، تمام این گفته ها بهانه و دروغ محضه،، و خیلی هم شرم آوره
کیانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
سی درصد سهام عدالت را فروختیم فقط شصت هزار تومان به حسابم واریز شده
پاسخ ها
محمدیعقوبی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
خوش بحالت
محمدیعقوبی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
خوش‌بحالت
Mohsen
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
سبدکالابهترازسهام عدالت هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
حالا اینها به کنار ...سودی که شرکتها دارند می دند معلوم نیست کجا داره می ره در روش مستقیم دیگه باید بریزند به حساب سهامدارها ولی انگار خبری نیست
......
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
چرا پول سهام عدالت بنیاد شهید و لشکری رو درساعت میریزید حساب، بقیه مردم آدم نیستند
......
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
چرا پول سهام عدالت بنیاد شهید و لشکری رو درساعت میریزید حساب، بقیه مردم آدم نیستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
سری اول ک پولو کامل ندادن .
سری دوم هم ک معلوم نیست.قطره چکانی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
برادرعزیز دردمان را به چه کسی بگیم چند ماهه سهام زن وبچه وهمسرم را جهت تامین پنجره منزل که باهزار مصیبت به پایان رساندم فروختم فقط5ملیون برای سه نفر ریختن درصورتیکه ما60 درصد سهام رافروخته ایم حالا تویه اتاق باپدرومادر واهل وعیال زندگی می کنیم خدا لعنتشون کنه که منه پدر جوابی برای فرزندم ندارم چرا واریز نمی‌کنید بابا لازم بود که فروختیم به که بگیم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
فروش و سود سهام عدالت=دروغ و ریای بزرگ سال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
خدا لعنتشان کند که سر مردم را شیر مالیدند و مال مردم را خوردند
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
همه جا دارن مینویسن کمیته و بهزیستی ۴۵ یارانه میشه ۱۲۰
بقیه مردم هم چند وقت یبار یارانه کالایی ۶۰ تومنی

بگید چه خبره واقعا راسته؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
چرا حرف وعمل مسؤلان، اینقدر باهم تفاوت داره!؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
چرا سهام افرادی رو که روش مدیریت مستقیم رو انتخاب کردند تو پرتفوی کارگزاریشون نمی ریزن تا خودشون سهام رو مدیریت کنند؟!!! برای ثبت نام در سامانه و عضویت در کارگزاری ها هزینه پرداخت کردیم. ولی هنوز سهام ما آزاد نشده؟ تکلیف ما که نمی خواهیم سهام بفروشیم چیه؟!
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
سامانه سعدی ۳۰درصد فروختم فقط یک میلیون یک ماه پیش پرداخت کرده تمام هیچ شماره ای نداره اگه لازم نداشتم نمیفروختم سامانه سعدی
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
عاقبت نگفتید جامانده ها از ثبت نام چه کنن
حیدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
خداوکیلی حرف چی رو می‌زنید
کجای این مملکت عدالت داره که اینجاش داشته باشه
فساد و کفر مانند موریانه در تمام ارکان مملکت لانه کرده
باید از گذشتگان عبرت گرفت هر چند که ما راهش را با تمام قوت ادامه می‌دهیم
پاسخ ها
داود
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
سلام
دمت گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
11 خرداد به بانک صادرات 30 درصد فروختم تا امروز 3 مهر 2میلیون ریخت اونم خورد خورد اخرین واریزش هم 18روز پیش بود
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر