زالی مطرح کرد؛

چگونگی اعمال جریمه برای متخلفان دستورالعمل‌های بهداشتی/ واکسن کرونا را پیش خرید کردیم

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران گفت: طی جلسه‌ای در هفته آینده چگونگی اعمال جریمه برای متخلفان دستورالعمل‌های بهداشتی تعیین می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در برنامه بدون تعارف بیان کرد: در حال حاضر از نظر ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفته ایم و این بیماری به صورت کاملا فعالانه در اطراف ما مملوء است.  

او افزود: در موج دوم ویروس کرونا قرار گرفته ایم و با شدت بیشتری در مرحله رسیدن به موج سوم این بیماری هستیم، علاوه بر حساسیت زدایی عمومی که شاهد آن هستیم، مشارکت دستگاه‌های اجرایی که در درجه اول حامی ما در بهبود این بیماری بوده اند کمرنگ‌تر شده است، بنابراین بیشتر شاهد رهاسازی این وضعیت و بازگشت مشاغل بوده ایم تا اینکه بتوانیم با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اوضاع را کنترل کنیم.  

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران تصریح کرد: در پایان موج اول ویروس کرونا آمار مرگ و میر در کشور به کمتر از ۱۰ عدد رسیده بود، اما اکنون این عدد به کمتر از ۱۰۰ هم نرسیده است و تعداد مرگ و میر‌ها رو به افزایش است.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: در تهران شاهد مواردی بوده ایم که بین بستری افراد مبتلا به کرونا و فوت آنان کمتر از ۲۴ ساعت طول کشیده است و فرصت درمان از سوی کادر پزشکی نداشته اند؛ بنابراین مطالعات اولیه ما نشان می‌دهد که اگر نرخ این بیماری افزایش پیدا کند باید در تهران منتظر ابتلای ۳ الی ۵ برابری به کرونا و یک و نیم تا سه برابری افزایش مرگ و میر باشیم.  


بیشتر بخوانید


زالی با بیان اینکه نظارتی بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ویروس کرونا وجود ندارد، تاکید کرد: یکی از پیشنهادات ما در ستاد مقابله با کرونا برنامه ریزی بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است که در این خصوص هفته آینده جلسه‌ای به منظور تعیین جرایم برای افرادی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند  در تهران شکل می‌گیرد.

او درباره چگونگی اعمال جرایم ادامه داد: در وهله اول اگر افراد شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنند و جان دیگران برای شان مهم نباشد جرایم آنان به صورت نقدی، در مرحله دوم محرومیت‌های اجتماعی و در مرحله سوم جرایم بازدارنده بیشتری خواهد بود.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به برخی شائبه‌ها مبنی بر واقعی نبودن آمار مربوط به کرونا اضافه کرد: مواردی از آمار مبتلایان به کرونا در آمار رسمی اعلام می‌شود که آزمایش «پی سی آر» آنان مثبت شده باشد و از آن جایی که مردم باید از این بیماری بترسند؛ بنابراین آمار دروغی از سوی ما ذکر نخواهد شد.

خبرهای خوشی از تولید واکسن کرونا تا ژانویه می‌شنویم

او با بیان اینکه برای توزیع واکسن کرونا باید به پاییز سال آینده فکر کنیم، تاکید کرد: برای توزیع پراکنده، غیر منطقی، غیر قاره‌ای و کشوری واکسن کرونا تا ژانویه یعنی اواسط دی ماه امسال خبر‌های خوبی را اعلام خواهیم کرد و این واکسن را پیش خرید کرده ایم.

زالی درباره واکسن آنفلوانزا گفت: طی سالیان متمادی واکسن آنفلوانزا روی دست تولید کنندگان باقی می‌ماند و کسی آن را استفاده نمی‌کرد، اما امسال دغدغه استفاده از آن رونق گرفته است، طبیعتا سهم ما در تحریم و مشکلات نقل و انتقال ارزی بسیار جدی است و در حال حاضر در خصوص این موضوع دو ونیم دوز وارد شده است و تلاش وزارت بهداشت بر این است که بتواند پارت‌های بعدی را وارد کند و در ناصر خسرو هم حتی تقلبی این واکسن وجود دارد.

واکسن آنفلوانزا تاثیری بر ایمنی بیماری کرونا ندارد

او با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا هیچ تاثیری بر ابتلا به ویروس کرونا نخواهد گذاشت، تاکید کرد: طبق مطالعات ما این موضوع هیچ تاثیری بر کرونا نخواهد گذاشت و در مورد بیماری آنفلوانزا هم بین ۳۲ تا ۵۴ درصد صورت ایمنی ایجاد می‌کند.

زالی با اشاره به زحمات کادر درمان در دوران ویروس خطرناک کرونا اظهار کرد: سالیان متمادی است که در حوزه بهداشت و درمان کشور شاهد نیروی انسانی کمی هستیم؛ از شروع ویروس کرونا تا کنون حداقل ۵ نیرو هم به ناوگان نیروی انسانی در بهداشت اضافه نشده است.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران ادامه داد: وزارت بهداشت و حوزه سلامت پیش از هر زمان دیگر تنها و مهجور بوده و لزومی ندارد تا وزیر بهداشت هر روز برای رسیدگی به وضعیت کادر درمان مطالبات خود را در قالب نامه یا توییت بیان کند؛ چرا که این مشکلات باید هر چه سریع تر بهبود یابند.

کرونا حدود ۲-۱ سالی مهمان خانه‌های ما خواهد بود

او با اشاره به همدلی و همراهی افراد برای بهبود ویروس کرونا اظهار کرد: کادر درمان در روز‌های اول ویروس کرونا به منزل نمی‌رفتند و برای کمک دهی باید ۲۴ ساعت شبانه روز خود را در بیمارستان می‌گذراندند، بنابراین سپاه تهران برای بیمارستان‌ها چند کیسه پر از گوشت و برنج می‌فرستاد و تمامی این عوامل نشان از این دارد که وضعیت ویروس کرونا هنوز بهبود نیافته و نیاز به درک عمیق تری دارد.

زالی درباره زمان پایانی ویروس کرونا گفت: ویروس کرونا حد پایانی نداشته و حدود ۲-۱ سالی مهمان خانه‌های ما خواهد بود که با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی باید بهبود یابد.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران با اشاره به مشکل توزیع ماسک در مناطق محروم اظهار کرد: بخش زیادی از عدم استفاده مردم از ماسک به علت بی اعتنایی و غفلت از شیوه نامه‌های بهداشتی نیست؛ چرا که یک خانواده ۵ نفره فقیر نمی‌تواند ماسک بخرد و از همان ابتدا اعلام کرده ایم که باید یک راهبرد مشخص یارانه‌ای برای خانواده‌های فقیر و کم درآمد در نظر گرفته شود.

زالی در پایان یادآوری کرد: مشاغل زیادی مانند کارکنان ادارات و حمل و نقل عمومی باید کنترل و اگر مشاغلی شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند با تذکر‌های لازم تعطیل شوند، بالاخره ریتم زندگی امروز با کرونا با ریتم قبل از کرونا فرق می‌کند و امیدواریم که آمار مبتلایان به کرونا روز به روز کمتر شده و رقم آن به صفر برسد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر