کمبود گاز مایع دغدغه این روزهای اهوازی ها/ گاز مایع سهم خانواده ها یا خودروها؟

تولید و توزیع گاز مایع در خوزستان ۳ برابر میزان مورد نیاز است، اما طی چند وقت اخیر با کمبود مواجه و صفوف طولانی خرید کپسول تشکیل شده، علت چیست؟

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، مدتی است که خبر کمبود کپسول گاز مایع در خوزستان به موضوعی مهم برای افراد نیازمند به آن تبدیل شده است و مشاهده صف‌های طولانی در برخی شهر‌های استان نیز نشان از اهمیت این محصول دارد.

خودرو‌های بسیاری وجود دارد که در کارگاه‌های غیر استاندارد و البته غیر مجاز به امکان استفاده از کپسول گاز ال پی جی تجهیز شده اند که این اقدام به منظور مصرف کمتر بنزین بوده و پس از ۳ برابر شدن قیمت این سوخت در آبان ماه پارسال، افزایش هم یافته است.

بسیاری از خانوار‌ها در مناطق روستایی و کوهستانی در شهرستان‌هایی همچون ایذه، لالی، اندیکا و باغملک برای تامین غذای روزانه خود از کپسول‌های ال پی جی استفاده می‌کنند. گرچه پس از انقلاب گسترش شبکه‌های برق و افزایش لوله کشی‌های آب و گاز به مناطق مختلف از جمله نواحی محروم در اولویت‌ها قرار گرفت، اما همچنان نیز روستا‌های فراوانی وجود دارد که فاقد شبکه گاز رسانی هستند و بنابراین برای تامین سوخت خود و طبخ غذا مجبور به استفاده از کپسول‌های گاز هستند.

شخصی در حال پر کردن گاز پیکنیک

 

قیمت هر کپسول گاز مایع چقدر است؟

نعمت‌اله نجفی، مدیرشرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان (اهواز) در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه هیچ گونه کمبودی در عرضه‌ گاز مایع وجود ندارد، گفت: کپسول‌های ال پی جی برای استفاده در مناطق محروم و فاقد گاز کشی هستند و یکی از دلایل صف‌های طویل ایجاد شده طی چند وقت اخیر به دلیل استفاده در موارد غیر بوده است.

استفاده خودرو ها از گاز مایع

او با تاکید بر این مسئله که تحویل گاز مایع از سوی شرکت‌های تولید کننده متوقف نشده، افزود: پخش گاز مایع به صورت روزانه در مناطق مختلف خوزستان به خصوص نواحی شمال شرقی آن انجام می‌شود. اکثر روستا‌ها در این ناحیه از استان لوله کشی گاز ندارند، اما تا زمانی که مسئله «انحراف» در پخش گاز مایع در استان خوزستان برطرف نشود، همچنان نیز صفوف طولانی پا بر جا خواهند بود.

نجفی بیان داشت: میزان گاز مایع که ماهانه از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی توزیع می‌شود، ۷ هزار و ۵۰۰ تن است که ۳ برابر نیاز خانواده‌ها در مناطق فاقد گاز لوله کشی است. ۵۷ هزار خانوار در روستا‌ها و شهر‌های استان لوله کشی گاز ندارند و نیاز آنان نیز ۲ هزار و ۵۰۰ تن گاز است که قیمت نهایی هر کپسول ۹۷ هزار ریال حساب می‌گردد.

یکی از فروشندگان گاز مایع

گاز مایع، سوخت مصرفی خودرو نیست

به منظور پیگیری مسئله کمبود گاز مایع در خوزستان تصمیم گرفتیم مسئله را از مسئولان مربوطه پیگیر شویم. نعمت‌اله نجفی، مدیرشرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان (اهواز) مدتی پیش با عنوان کردن این مسئله که خودرو‌های های مجهز به مصرف سوخت گاز مایع خطر ناک هستند، گفت: استفاده از این گاز باید در خودرو‌ها متوقف شود، زیرا این سوخت متعلق به افراد و خانوار‌هایی است که سکونتگاه آنان فاقد لوله کشی گاز است.

هر چند برخی از افراد قبول دارند این گاز برای خودرو خطرناک است، اما استفاده می‌کنند.

جوانی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: نزدیک به ۲ سال از سکته پدرم می‌گذرد. پیش از آن با همین خودرو مسافرکشی می‌کرد، اما یک روز در ماشین بی هوش شد سپس به بیمارستان منتقل و دیگر هرگز نتوانست به شرایط عادی زندگی خود بازگردد.

او در ادامه افزود: یک مادر دارم با یک خواهر و یک برادر کوچک‌تر از خودم، بنابراین به عنوان پسر ارشد خانواده مسئولیت سرپرستی را بر عهده گرفتم و با خودروی پدرم مشغول به مسافر کشی شدم، اما صادقانه بگویم دخل و خرج ما کفاف زندگی مان را نمی‌دهد بنابراین پس از گران شدن ناگهانی بنزین در آبان ماه سال پیش، در یک کارگاه، ماشین خود را مجهز به مصرف سوخت گاز مایع کردم و اکنون نیز اینجا در صف منتظر خرید آن هستم. گرچه کارم خطرناک است، اما اگر مصرف این سوخت برای خودرو ممنوع شود، ما نیز «فقیر‌تر» می‌شویم!

پسری جوان در حال استفاده از گاز مایع برای خودرو

جریان حیاتی گاز مایع در تار و پود زندگی مردم

محمد امین یکی از افرادی که در صف منتظر خرید گاز مایع بود و باید دستکم هفته‌ای یکبار اقدام به خریداری این سوخت نماید، در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: من به تازگی ازدواج کرده ام و موفق شدم با دارایی ام خانه‌ای در همین محله دست و پا کنم، اما این ناحیه فاقد شبکه گاز رسانی است و برای پخت و پز مجبوریم از گاز ال پی جی استفاده نماییم.

مرضیه زنی با یک بچه در بغل که به یکی از مراکز فروش گاز مایع مراجعه کرده، اما با در بسته مواجه شده،نیز گفت: نزدیک به یک هفته است که به دنبال کپسول گاز هستم، اما کمیاب شده و به هر کجا رفته ام می‌گویند نیست! اگر هم باشد هر کپسول ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند که برای من اصلا به صرفه نیست.

شایان ذکر است که به گفته مسئولان قرار بود از شهریور ماه امسال توزیع گاز مایع به صورت هدفمند و بر اساس نیازمندی افراد به آن‌ها عرضه شود. به همین منظور نیز سامانه‌ای راه اندازی شده تا افراد نیازمند در آن ثبت نام کنند و کپسول را دریافت نمایند، اما پس از سهمیه بندی بنزین و راه اندازی سامانه سدف، همچنان نیز مشکل تامین کپسول گاز وجود دارد.

شخصی در حال حمل یک کپسوال ال پی جی

گزارش از ساسان ناصری زاده

انتهای پیام/ن

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: گاز مایع ، کپسول گاز
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر