رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان مشهد:

رد پای مافیا در گران شدن مسکن/دود گرانی ساختمان به چشم مصرف کننده می‌رود

رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان مشهد گفت: علت گران تمام شدن مسکن ناشی از افزایش هزینه اداره کردن شهر و حضور مافیای همیشه در صحنه که با استفاده از تحریک موجود در بدترین موقعیت زمانی صورت گرفت، باعث افزایش قیمت مسکن شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، سعید سلگی رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان مشهد و عضو انجمن انبوه سازان گفت: علت گران تمام شدن مسکن ناشی از افزایش هزینه اداره کردن شهر است و در واقع با افزایش ۴ برابری این هزینه که به طور مستقیم با افزایش قیمت پروانه ساختمان در ابتدای سال و حضور مافیای همیشه در صحنه که با استفاده از تحریک موجود در بدترین موقعیت زمانی صورت گرفت، باعث افزایش قیمت مسکن شد.

او افزود: در نگاه کلان‌تر با توجه به نیاز کشور به تامین بودجه صادرات غیر نفتی و همچنین پایین آمدن تولید فولاد مورد نیاز صنعت ساختمان و متاسفانه احتکار و انبار مشتقات آهن توسط همان مافیا باعث شوک دوم به بازار مسکن در سال جاری شد و شاهد افزایش چشمگیر ا قیمت تمام شده ساختمان شدیم.

رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان مشهد ادامه داد: به دلیل نیاز جامعه به تولید انبوه مسکن و همچنین پایین آمدن سقف این تولید در چند سال اخیر شاهد رشد چشمگیر و افسار گسیخته‌ای در قیمت زمین و ساختمان هستیم که خود به طبع باعث و عامل رکورد می‌شود.
 
سلگی بیان کرد: با افزایش قیمت ساخت و ساز، تنها فردی که ضرر می‌کند مصرف کننده است.
بیشتربخوانید

 

او تصریح کرد: موضوع کیفیت ساخت و ساز و عمر مفید بهره برداری از آن یکی از مهم ترین چالش‌های فعلی شهروندان محسوب می‌شود و این مهم تاکنون مورد توجه کافی نیز قرار نگرفته است.

رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان مشهد تاکید کرد: در واقع بسیاری از مردم به عنوان مصرف کنندگان نهایی صنعت ساختمان از کیفیت ساختمان‌ها حتی سازه‌های به اصطلاح صفر نیز ناراضی اند و این در حالی است که کارشناسان معتقدند در صورتی که سازه‌ها به اصطلاح عام مهندسی ساز باشد حتی بدون افزایش قیمت ساخت و ساز، کیفیت این سازه‌ها به طور چشم گیری افزایش پیدا می‌کند.

سلگی با اشاره به این که متاسفانه شاهد خانه نشینی جمع کثیری از متخصصان عرصه ساخت و ساز و جولان غیر متخصص‌ها در این عرصه بسیار حساس هستیم، اظهار کرد: در صنعت ساختمان حدود ۸۰۰ شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم فعالیت می‌کنند و در واقع صنعت ساختمان صنف‌های متعددی را پوشش میدهد؛ که با عقب نشینی سازندگان اصلی مسکن و ساختمان، پیمانکاران و شرکت‌های ساختمانی بخش عظیمی از آن‌ها با مشکل روبرو و به اصطلاح خانه نشین و بیکار شده اند که این امر آسیب‌های اجتماعی زیادی از جمله؛ آسیب‌های انواع بزهکاری، طلاق، اعتیاد و مواردی دیگر را به دنبال دارد.

او افزود: اگر سیاستی که در دوره ریاست جمهوری قبل (تولید ساختمان) وجود داشت ادامه پیدا می‌کرد شاهد معظل حال حاضر در صنعت ساختمان نبودیم.

رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان مشهد ادامه داد: زمانی که قیمت زمین، پروانه ساختمانی، آهن و مصالح ساختمانی افزایش پیدا می‌کند سازنده هم بالاجبار ساختمان را گران میقروشد و تنها فردی که ضرر می‌کند مصرف کننده است، چون توان خرید مسکن را نخواهد داشت.

سلگی بیان کرد: نیاز است مسکن ارزان و با کیفیت ساخته و در اختیار مردم نیز با قیمت پائین قرار گیرد در غیر اینصورت حتی در بالاترین سطح نیاز دیگر خریداری باقی نمی‌ماند و اصلی‌ترین معضل که همان رکود است کلید می خورد.


او تصریح کرد: در نهایت در بی ثباتی بازار مسکن خواهیم دید بخش اعظمی از سرمایه گذاران این صنف و حتی پس انداز‌های ناچیز خانواده‌ها به بازار‌های حاشیه‌ای دلار و سکه و. کشیده می شود و با توجه به افزایش متقاضی این نوع بازار، باز هم شاهد افزایش قیمت‌ها و رکود بیشتر در ساختمان که در واقع اصلی‌ترین گزینه برای سرمایه است خواهیم بود.
 
انتهای پیام//ز.ق
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر