سایه سنگین کرونا بر فعالیت معادن/ ۴۷۶ معدن در خراسان رضوی راکد یا نیمه فعال است

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت خراسان رضوی گفت: هم اکنون ۴۷۶ معدن در خراسان رضوی به صورت نیمه‌فعال تا راکد قرار دارند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمد توکلی سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هم‌اینک ۴۷۶ معدن از مجموع ۹۰۲ فقره پروانه بهره‌برداری معدنی در این استان به صورت نیمه‌فعال تا راکد قرار دارند.

او افزود: بیشتر معادن نیمه‌فعال یا راکد در خراسان رضوی مربوط به کانی‌های مصالح ساختمانی هستند که به صورت فصلی فعالیت می‌کنند.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: معادن نیمه‌فعال تا راکد خراسان رضوی شامل معادن سنگ لاشه، گچ خاکی، شن و ماسه مخلوط کوهی است که وابستگی بسیار به بودجه‌های دولتی و طرح‌های عمرانی دارد و شیوع کرونا و کاهش فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی در این استان در نیمه فعال یا راکد شدن این معادن موثر بوده است.

توکلی بیان کرد: از مجموع پروانه‌های بهره برداری معتبر معدنی در خراسان رضوی ۴۲۶ معدن فعال است که شامل معادن فلزی، خاک صنعتی، سنگ تزئینی و معادنی می‌شود که ساز و کار اقتصادی توجیه پذیر دارد.

او تصریح کرد: میزان ذخیره قطعی مواد کلنی در درون معادن خراسان رضوی ۲.۷۷ میلیارد تن برآورده شده که از این میزان ۱.۲ میلیارد تن در خواف قرار دارد که شامل ۵۰ درصد از ذخایر سنگ آهن کشور می‌شود.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تاکید کرد: تاکنون ۲۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای تولید کنسانتره و گندله در منطقه معدنی سنگ آهن خواف در خراسان رضوی انجام شده است.

توکلی اظهار کرد: میزان استخراج اسمی معادن خراسان رضوی سالانه ۴۱ میلیون تن است، اما میزان استخراج واقعی معادن استان در سال به ۳۵ میلیون تن می‌رسد.
 
اشتغال در معادن
 

اشتغال ۱۰ هزار نفر در معادن خراسان رضوی


او افزود: تاکنون هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش معدن استان انجام و برای ۱۰ هزار نفر شغل ایجاد شده است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: در نیمه نخست امسال ۲۲ پروانه جدید بهره برداری از معادن خراسان رضوی با استخراج اسمی ۱۱.۵ میلیون تن در سال و اشتغالزایی برای ۱۷۶ نفر صادر شده است.
 

بیشتر بخوانید


توکلی بیان کرد: از ابتدای سال طرح "فعال سازی معادن کوچک مقیاس" در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرار گرفته است و تاکنون پنج معدن کوچک راکد که گرفتار مشکلات بازار و بوروکراسی اداری بودند را به چرخه تولید بازگردانده است.

او توسعه زیرساخت‌های بخش معدن خراسان رضوی را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: نخستین اقدام در این خصوص صدور پروانه‌های اکتشاف معدنی بوده که تاکنون ۴۰ هزار کیلومترمربع از پهنه‌های معدنی استان برای انجام عملیات اکتشاف به دو شرکت بخش خصوصی و چهار شرکت بخش دولتی واگذار شده است.
 

بیشتر بخوانید


سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تاکید کرد: هم‌اینک عملیات اکتشافی در چهار پهنه معدنی خراسان رضوی توسط شرکت‌ها در حال انجام است که با اتمام عملیات آن‌ها ۵۰ درصد مساحت حوزه ذخایر فلزی استان تعیین تکلیف می‌شود.
 
تاثیر کرونا بر معادن

وجود ضخیم ترین کمربند مس جهان در خراسان رضوی

 
توکلی اظهار کرد: ضخیم‌ترین کمربند مس جهان در کاشمر، بردسکن و بجستان قرار گرفته است که تا یک ماه آینده برای آنومالی‌های معرفی شده از سوی شرکت ملی مس ایران به عنوان عامل اجرای عملیات اکتشاف در این پهنه معدنی، پروانه اکتشاف صادر خواهد شد.

او افزود: تاکنون با بهره گیری از ظرفیت ماده ۲۴ قانون مکرر معادن و تشکیل هیات حل اختلاف، مشکلات ۶ معدن با ارزش خراسان رضوی که با مشکلات اداری و دریافت پاسخ استعلام‌ها مواجه بوده، برطرف شده است و در دو تا سه ماه آینده به مزایده گذاشته می‌شوند، همچنین ۱۳۴ معدن دارای پروانه بهره برداری نیز در استان در فهرست مزایده قرار گرفته‌اند.
 
انتهای پیام//ف.ش
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر