کرونا و دلالان، نفس نرگس کاران را تنگ کرده اند

نرگس کاران خراسان جنوبی با آمدن کرونا و کسادی بازار دغدغه فروش محصول را دارند و از طرفی دلالان نیز دست به کار شده اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند،  فصل زمستان در خراسان جنوبی با آغاز برداشت گل نرگس همراه است و زمستان که می‌شود بوی عطر نرگس‌ها فضای روستا‌ها را معطر می‌کند و تداعی هوای بهاری را در زمستان برای هر بیننده‌ای به ارمغان می‌آورد.

در این روز‌های کرونایی که حس و حال مردم را گرفته است، اما در شهر بیرجند، خوسف و دیگر شهرستان‌های استان عطر و بوی نرگس در فضای شهر پیچیده است.

هر سال در این ایام تا اسفند ماه شمیم نرگس شهر را عطرآگین می‌کند. درب گل فروشی‌ها و سوپر مارکت‌ها دسته‌های گل نرگس کنار هم چیده شده و عطرش هر رهگذری را به سمت خود جذب می‌کند.

این روز‌ها بهره‌برداران خوسفی و طبسی سخت مشغول برداشت این گل‌های خوشبو هستند که عطرش شفابخش و آرامش بخش است و برای درمان سرماخوردگی به کار می‌رود.


بیشتر بخوانید


یکی از اهالی قدیمی شهر خوسف که حاج غلامرضا نام دارد گفت: خوسف به دیدار گل‌های نرگس شهرت دارد جایی در حاشیه کویر که شرایط اقلیمی مناسب برای رویش گل نرگس است و به دیدار نرگسی معروف است.

او معتقد است گل نرگس خاصیت ضد ویروسی داشته و برای سرماخوردگی بسیارمفید است.

این کشاورز خوسفی بیان کرد: در شرایط کرونا فروش نرگس حال و روز خوبی ندارد و مشتری‌های سابقش زیاد نیست.

او اظهار داشت: اگر فرآوری محصول در شهرستان خوسف انجام شود کشاورزان مشکلی برای افزایش سطح زیرکشت ندارند.

این بهره بردار گل نرگس ادامه داد: از مسئولان می‌خواهیم نسبت به فرآوری محصول، اسانس گیری، بیمه و خرید تضمینی گل نرگس اقدام کنند.

وضعیت محصول گل نرگس امسال به دلیل سرما و یخبندان شبانه زیاد خوب نیست از طرفی کرونا نیز بازار فروش را کساد کرده است و اقتصاد نرگس کاران را تحت تأثیر قرار داده است.

او بیان کرد: این روز‌ها سروکله دلالان برای خرید گل نرگس هم پیدا شده و هرشاخه گل را از من کشاورز بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ تومان خریداری کرده و خود به قیمت چند برابر می‌فروشند.

یکی دیگر از بهره‌برداران گل نرگس با سبدی پر از گل به ما نزدیک می‌شود و از حاج غلامرضا می‌خواهد گل‌ها او را هم به همراه نرگس‌های خود برای فروش به بیرجند ببرد.

او هم مانند حاج غلامرضا دلش پر از درد است و از حمایت نکردن مسئولان و مشکلات پیش رو گلایه دارد.

او گفت: مسئولان هرسال حرف از بیمه نرگس می‌زنند، اما خبری نیست که نیست.

این کشاورز خوسفی افزود: بازار فروش خوبی نداریم. گل‌های نرگس در شهر‌های دیگر مانند تهران به خوبی مشتری دارد و اگر مسئولان در پایتخت شرایطی را فراهم کنند و برای ارسال گل‌ها با کشاورز همکاری کنند حال روز ما بهتر می‌شود و بخشی از مشکلات رفع می‌شود.

این بهره‌بردار گل نرگس از خسارت سرما به نرگس گفت و عنوان کرد: سرمای هوا و یخبندان شبانه در دل کویر سبب خسارت به محصول گل نرگس شده است و از طرفی با اجرای محدودیت‌های کرونایی فروش گل نرگس برای کشاورزان با مشکل مواجه شده است.

او  بیان کرد: بیشترین نرگس‌زار‌ها در روستای دستگرد و آریش شهرستان خوسف قرار دارد و با پیدا شدن سروکله دلالان ما هم مجبوریم برای جلوگیری از خرابی محصول آن را به دست دلال بسپاریم و به هر قیمتی که بگوید بفروشیم.

این کشاورز خوسفی در حالی که دست‌های ترک خورده و زمختش که نشان دهنده تلاش و زحمت زیاد است نشان می‌دهد و می‌گوید: نمی‌دانم دلالان چطور دلشان می‌آید و به حال ما رحم نمی‌کنند آن‌ها محصول ما را به قیمت ناچیزی می‌خرند و با سود چند برابری به فروش می‌رسانند.

نرگس‌کار خوسفی افزود: بیش از ۲۰ سال است به تولید گل نرگس مشغول هستم، اما متاسفانه این فعالیت آورده چندانی برای من نداشته است.

او اظهار داشت: در فصل برداشت محصول قیمت گل نرگس خیلی پایین است و به نفع بهره‌بردار نیست.‌ای کاش گل نرگس نیز مانند دیگر محصولات استراتژیک استان خرید تضمینی شود.

کشاورز خوسفی گفت: به دلیل اینکه بازار فروش کساد است و مشتری وجود ندارد بشتر گل‌های نرگس خراب شده و بدون استفاده دور ریخته می‌شود و تنها تعداد اندکی از بهره‌برداران می‌توانند محصول خود را به استان‌های دیگر صادر کنند.

او افزود: اگر صنعت فناوری این محصول در استان وجود داشته باشد دیگر کشاورزان مجبور نیست محصول خود را برای فروش به استان‌های دیگر حمل کنند یا به علت نبود بازار فروش دور بریزند یا برای جلوگیری از خرابی محصول مجبور به فروش محصول با قیمت ناچیز به دلالان شوند.

این کشاورز با بیان اینکه مرکز خرید گل نرگس در شهرستان خوسف امسال نیز فعال نیست گفت: این محصول بازار فروش خوبی ندارد و کشاورزان، امسال گل‌هایشان را بیشتر تعارف دوستان و اقوام می‌کنند.

یکی دیگر از نرگس‌کاران نیز بیان کرد: درحال حاضر بازار فروش یکی از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان است و باید نهاد‌های حمایتی در این راستا به کمک بهره‌برداران بشتابند.

او اظهار داشت: گل نرگس به عنوان پنجمین محصول صادراتی خراسان جنوبی نیازمند توجه و حمایت جدی است تا بتواند عاملی برای شکوفایی اقتصادی این استان کویری باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: امسال ۲۲ میلیون شاخه گل نرگس از مزارع زیرکشت این محصول برداشت می‌شود و در حال حاضر ۴۳ هکتار از اراضی استان زیرکشت گل نرگس است.

قوسی بیان کرد: خراسان جنوبی رتبه پنجم تولید گل نرگس در کشور را دارد و سطح زیرکشت گل نرگس طی دو سال گذشته از ۳۷.۵ هکتار به ۴۳ هکتار افزایش یافته است.

او افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۱۰ میلیارد ریال از محل فروش گل نرگس عاید ۷۵۰ بهره‌بردار شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بر لزوم صادرات گل نرگس تاکید و تصریح کرد: برای فرآوری و اسانس گیری از گل نرگس نیازمند سرمایه گذار هستیم و در خوسف ۱۳۰ بهره بردار گل نرگس فعالیت دارند.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی نیز با اعلام اینکه بیمه گل نرگس منتظر ابلاغ و مصوبه است گفت: قرار است امسال این محصول تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار بگیرد که تاکنون ابلاغ نشده و به محض ابلاغ، اطلاع رسانی خواهد شد.

غنچه با بیان اینکه تمام عواملی که بر تولید گل نرگس تاثیرگذار باشند زیر پوشش قرار می‌گیرند اظهار داشت: سال گذشته با توجه به نقش تولید گل نرگس در درآمدزایی کشاورزی استان و سطح کشت قابل توجه آن، بیمه گل نرگس تایید شد و قرار است امسال این محصول زیر چتر بیمه قرار گیرد.

او تصریح کرد: هم اکنون ۴۲ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیرکشت گل نرگس است که پیش‌بینی می‌شود ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شاخه گل برداشت شود.

منبع : تسنیم

انتهای پیام/ک

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: گل نرگس ، گل فروشی
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر