کد خبر: ۷۵۷۱۷۳۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
کد خبر : ۷۵۷۱۷۳۶
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

هم‌نشینی ماه و سیاره سرخ در شامگاه امشب

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از هم‌نشینی سیاره سرخ بهرام و ماه در شبانگاه امشب (چهارشنبه ۵ آذر) خبر داد.

هم‌نشینی ماه و سیاره سرخ در شامگاه امشب

مسود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، درباره هم نشینی ماه با سیاره بهرام، گفت: کره ماه در گردش انتقالی خود به گرد زمین در طول یک ماه قمری با اجرام مختلفی از جمله سیارات و برخی ستارگان مشهور آسمان در منطقه البروج همنشینی پیدا می‌کند که برخی از آن‌ها در فاصله بسیار نزدیک نسبت به یکدیگر رخ می‌دهند.

او افزود: باید دقت داشت که این صرفا از نگاه ناظر زمینی است؛ چرا که ماه کمتر از نیم میلیون کیلومتر و به طور میانگین ۳۷۵ هزار کیلومتر با زمین فاصله دارد، این در شرایطی است که سیارات در فاصله چند ده میلیون کیلومتری و یا چند صد میلیون کیلومتری زمین قرار دارند و ستار‌ه‌ها در فاصله‌های بسیار دور‌تر، در حد چندین سال نوری و یا چند ده سال نوری از ما قرار دارند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: بدیهی است ماه با توجه به فاصله کم با زمین، با علائم سطحی مشخص حتی با چشم غیرمسلح دیده می‌شود. اما سیارات و ستارگان دارای قطر‌های به مراتب بزرگتری هستند که به دلیل قرار گیری در فاصله دورت به صورت نقطه‌ای دیده می‌شوند. در ساعت ۲۳:۱۵ شبانگاه امشب چهارشنبه ۵ آذر، سیاره سرخ بهرام و یا همان مریخ مشهور، در ۴.۹ درجه شمال ماه قرار خواهد داشت و ملاقات ماه و بهرام در صورت فلکی ماهی‌ها «حوت» انجام خواهد گرفت.

عتیقی اظهار کرد: در این زمان ماه در فاز کوژ قرار دارد، سیاره بهرام نیز به تازگی کمترین فاصله را با زمین داشته است و ماموریت فضاپیمای استقامت و یا پشتکار به مقصد این سیاره تعیین شده است تا با فرود یک مریخ نورد با استفاده از یک ابزار پروازی بدون سرنشین، به مطالعه شرایط بیولوژیکی و بررسی حیات در گذشته سیاره سرخ به کاوش بپردازد.

او ادامه داد: بر عکس ماه که دارای جو نیست، سیاره بهرام جو نازکی دارد و بیشترین بخش جو آن با کربن دی اکسید «۹۶ درصد» و بقیه با آرگون، نیتروژن و برخی گاز‌های نادر و حتی اکسیژن و به میزان بسیار کم تشکیل شده است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: سیاره بهرام به طور میانگین حدود ۲۳۰ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد و در کمترین فاصله با زمین به حدود ۵۶ میلیون کیلومتری می‌رسد و هر ۶۸۷ روز زمینی یک دوره مداری خود را به دور خورشید کامل می‌کند، اما شبانه روز سیاره سرخ به زمین بسیار نزدیک بوده و هر ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه یک بار این سیاره به گرد خود می‌چرخد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: برای مشاهده همنشینی بهرام و ماه نیازی به ابزار رصدی نیست و با چشم غیرمسلح سیاره سرخ به صورت جرم ستاره مانند قرمز رنگ در شمال ماه دیده می‌شود. هر چند که نور کوژ ماه افزاینده قدری زیاد است و شاید تا حدودی برای مشاهده سیاره سرخ بهرام مشکل ایجاد کند. البته از درون تلسکوپ دهانه‌های سطح ماه و برخی عوارض سطحی سیاره سرخ بهرام قابل مشاهده است.

او بیان کرد: سیاره سرخ بهرام و ماه که پیش از ساعت ۱۵ امروز (چهارشنبه ۵ آذر) طلوع کرده و تا ساعت ۲ و ۴۰ دقیقه بامداد پنج شنبه ۶ آذر در افق غرب غروب می‌کنند که در طول این زمان در آسمان قابل مشاهده هستند. لازم به ذکر است سیاره بهرام دو قمر به نام‌های ترس و وحشت (فوبوس و دایموس) دارد.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر