شکستن تابوی واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا پایان سال حداقل چند پروژه دولتی در استان به بخش خصوصی واگذار شود، گفت : باید تابوی واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی شکسته شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه؛ کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به موانع و مشکلاتی که پیش روی اجرای ماده ۲۷ قانون الحاق (با موضوع واگذاری طرح‌های نیمه تمام و راکد دولتی به بخش خصوصی) است، گفت : بر اساس این ماده مقرر شد شرایط و ضوابطی برای واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی در نظر گرفته شود تا بتوان هرچه زودتر آن‌ها را به بهره‌برداری رساند.

او با بیان اینکه این موضوع هنوز آنطور که باید اجرایی نشده، گفت : سرمایه‌گذاری در برخی از این پروژه‌ها مورد اقبال بخش خصوصی نیست و از سوی دیگر در برخی موارد دولت حاضر نیست بدون انتفاع این طرح‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند.

کمبود اطلاعات و آشنا نبودن دستگاه‌ها به واگذاری طرح‌ها، وجود قوانین دست و پاگیر، یکطرفه بودن قرارداد‌های واگذاری و وجود نداشتن مشوق برای بخش خصوصی، نبود اعتبار برای تهیه گزارش مورد نیاز برای واگذاری طرح‌ها و... از دیگر موانعی بود که کاشفی از آن‌ها نام برد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نتیجه این شرایط را روند بسیار کند واگذاری این طرح‌ها دانست و ادامه داد: در استان کرمانشاه تاکنون حتی یک پروژه واگذاری شده به بخش خصوصی هم نداشته ایم و در این زمینه توفیقی حاصل نشده است.

کاشفی گفت: از سوی دیگر به دلیل واگذار نشدن این طرح‌ها، اعتباراتی که هر سال به عنوان یارانه برای واگذاری پروژه‌ها در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار می‌گیرد هم جذب نمی‌شود.

او از مزایای واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی از جمله رونق بخشیدن به ساخت و سازها، توسعه تکنولوژی، رونق اقتصادی استان و... یاد کرد و ادامه داد: در بخش‌هایی مانند ورزش و جوانان، شهرداری، گردشگری، جهاد کشاورزی و ... طرح‌های خوب قابل واگذاری به بخش خصوصی وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از بررسی نزدیک به ۸۰ طرح قابل واگذاری به بخش خصوصی در کرمانشاه از سوی اتاق بازرگانی استان یاد کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا پایان سال حداقل دو تا سه مورد از این طرح‌ها به بخش خصوصی واگذار شود تا تابوی واگذاری‌ها بشکند.

کاهش نرخ ارز حاصل بخشنامه جدید رفع تعهدات ارزی

کاشفی از بخشنامه جدید و امیدوارکننده دولت با موضوع رفع تعهدات ارزی یاد کرد و گفت: این بخشنامه بعد از پیگیری‌های دو ساله بخش خصوصی که با مشکلات متعددی مواجه بودند و البته با همت وزیر صنعت، معدن و تجارت، ابلاغ شد.

او اجرای این بخشنامه را راهگشا دانست و ابراز امیدواری کرد در مسیر اجرا با موانع و چالش مواجه نشود و افزود: این بخشنامه می‌تواند شرایط را هم برای رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان و هم تسریع در ترخیص کالا‌ها از گمرک و روند واردات و صادرات مساعد کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران معتقد است، واکنش بازار به این بخشنامه مثبت بوده و نتیجه آن را می‌توان در بخشی از کاهش نرخ ارز شاهد بود.

کاشفی گفت: بخشنامه امیدوارکننده دیگر دولت در نظر گرفتن تسهیلات برای کسب و کار‌های آسیب دیده از شیوع کرونا است که اگرچه هنوز نتایج آن مشهود نیست، اما می‌تواند راهگشا باشد.

او ابراز امیدواری کرد مجموع این تسهیل‌گری‌ها و حل و فصل مسائل بین‌المللی، باعث بهبود فضای کسب و کار کشور شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اشاره‌ای به مصوبه چندی قبل جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی درباره لزوم استفاده دستگاه‌های استان از ظرفیت نظام صنفی رایانه کرمانشاه در زمینه خدمات IT و خرید تجهیزات مربوط به آن داشت که هنوز اجرایی نشده و خواستار تعیین تکلیف این موضوع شد.

 بیژن رضایی مشاور شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه از محدودیت‌ها و موانع پیش روی واگذاری پروژه‌های نیمه تمام و راکد دولتی به بخش خصوصی یاد کرد و افزود: برای بهبود این مشکلات چند پیشنهاد داریم که رفع قوانین و مقررات دست و پاگیر مهمترین آن‌ها است.

او گفت: لازم است صدا و سیما برای معرفی پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری استان تبلیغات لازم را انجام دهد، به علاوه اطلاع رسانی کافی نیز به دستگاه‌های اجرایی صورت بگیرد.

رضایی برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این زمینه و تامین اعتبار لازم برای دستگاه‌ها را برای اینکه بتوانند چند و چون واگذاری پروژه‌ها را کارشناسی کنند ضروری دانست .

انتهای پیام/د

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر