کد خبر: ۷۵۷۲۷۵۳
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۱
۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۱
کد خبر : ۷۵۷۲۷۵۳

صعود و سقوط مارادونا، فرشته آرژانتینی‌ها

دیگو آرماندو مارادونا در سن ۶۰ سالگی در خانه ایست قلبی کرد و از دنیا رفت.

به گزارش خبرنگار دنیای ورزش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، دیگو آرماندو مارادونا، اسطوره فوتبال دنیا در سن ۶۰ سالگی در خانه دچار ایست قلبی شد و در نهایت جان خود را از دست داد.

او که سابقه طولانی در بازیگری و مربیگری در دنیای فوتبال داشت، پس از طی سالیان سال دست و پنجه نرم کردن با بیماری، درگذشت.

مارادونا درگذشت/ صعود و سقوط فرشته آرژانتینی‌ها

مارادونا متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در آرژانتین بود و در خانواده‌ای فقیر و پرجمعیت به دنیا آمد. فوتبال را در باشگاه آرجنتینوس جونیورز آغاز کرد و در ۱۵ سالگی به تیم اول پیوست. او در ۱۷ سالگی به تیم ملی آرژانتین دعوت شد و در برابر مجارستان یک نیمه بازی کرد.

اولین حاشیه‌های مارادونای فقید از همان دوران جوانی آغاز شد. سزار منوتی، مربی وقت تیم ملی آرژانتین، او را به دلیل اخلاق و رفتار ناپایدارش و ناپختگی از تیم ملی کنار گذاشت و نام او را برای جام جهانی ۷۸ در لیست تیم نیاورد، اما مارادونا در جام جهانی ۱۹۷۹ جوانان تیمش را در توکیو به قهرمانی رساند تا محبوب هواداران شود.

مارادونا در تیم باشگاهی آرجنتینوس جونیورز در ۱۶۶ بازی ۱۱۶ گل به ثمر رساند و سپس به بوکاجونیورز رفت. او در معروف‌ترین تیم کشورش در ۲۸ بازی، ۴۰ گل زد و در سال ۱۹۸۱ با بوکاجونیورز قهرمان آرژانتین شد. وی از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴ به بارسلونا پیوست و در سال ۱۹۸۳ قهرمان لالیگا شد.

پس از آن مارادونا به ناپولی رفت تا انقلاب جدیدی را در تیم ایتالیایی سپری کند. مارادونا هفت سال در ناپل ماند و در سال ۱۹۹۱ از ایتالیا به اسپانیا رفت.

ناپولی در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰ با مارادونا به قهرمانی رسید و پس از آن دیگر ناپولی نتوانست قهرمان شود و حتی به دسته دوم سقوط کرد.

در سال ۱۹۹۱ مارادونا به اتهام حمل و مصرف مواد مخدر، از ایتالیا اخراج شد و به کشورش بازگشت و به سویا در اسپانیا پیوست. وی در سال‌های پایانی بازیگری در دوران باشگاهی ۳ تیم عوض کرد که آخرین آن بوکاجونیورز بود.

مارادونا درگذشت/ صعود و سقوط فرشته آرژانتینی‌ها

در رده ملی نیز در جام جهانی اسپانیا و در دیدار با برزیل به دلیل خطای غیرورزشی از زمین اخراج شد تا آرژانتین زود حذف شود، اما در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک اجازه نداد جام قهرمانی از قاره آمریکا خارج شود. بازی‌های اعجاب انگیز مارادونا در مسابقات مقدماتی سبب شد مربیان تیم‌های حریف چند بازیکن را مامور یارگیری مارادونا کند.

او در بازی با انگلستان با زیرکی بسیار و با ضربه دست توپ را وارد دروازه حریف کرد تا این گل به عنوان یک گل تاریخی در جام‌های جهانی ثبت شود.

جنگ جزایر فالکلند به میدان ورزشی کشیده شده بود. در آن دیدار مارادونا با به ثمر رساندن ۲ گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. نخستین گل مسابقه را مارادونا در ابتدای نیمه دوم با دست به ثمر رساند و چند دقیقه بعد در حالی که در میانه‌های میدان صاحب توپ شده بود با دریبل زدن هفت بازیکن انگلیسی توپ را وارد دروازه پیتر شیلتون کرد. هنرنمایی خارق‌العاده مارادونا آرژانتین را به قهرمانی جهان در سال ۱۹۸۶ می‌رساند تا یک افتخار تاریخی برای مارادونا و تیم ملی آرژانتین ثبت شود.

پس از آن با گلی دیگر بلژیک را از رسیدن به دیدار نهایی محروم کرد تا آرژانتین در برابر آلمان برگزارکننده دیدار پایانی جام جهانی مکزیک باشد. درخشش او سبب شد در پایان، بازی سه بر ۲ به سود آرژانتین خاتمه یابد و برای بار دوم جام جهانی نصیب آرژانتین شود. مارادونا در جام جهانی مکزیک به عنوان بهترین بازیکن شناخته شد و چهار سال بعد در جام جهانی ایتالیا، ستاره این تیم بود که مارادونا یک بازی زیبا و تحسین برانگیز مقابل برزیل انجام داد تا تیم پر مهره رقیب را از دور رقابت‌ها حذف کند.

۲ تیم آلمان و آرژانتین برگزار کننده دیدار پایانی بودند. پس از آنکه تیم آرژانتین به علت اخراج دو بازیکن خود ۹ نفره بازی می‌کرد، ضربه پنالتی آندریاس بره مه تیری بر قلب مارادونا بود تا تیم آرژانتین به مقام نایب قهرمانی جهان بسنده کند. سال ۱۹۹۴ و جام جهانی آمریکا پایان کار دیه گو مارادونا در سطح ملی بود. مارادونای ۳۴ ساله به قدر کافی پخته بود که با وجود اضافه وزن، تیمش را رهبری کند، اما یک اشتباه اخلاقی و دوپینگ او در جریان بازی‌ها موجب شد تا او از بازی‌ها اخراج و ۱۵ ماه از بازی‌های بین المللی محروم شود. این کار سبب شد تا او مانع از این شود که به عنوان اسطوره در جهان فوتبال نامش جاودانه شود و در کنار بزرگانی، چون دی استفانو، پله، کرایف، و بکن باوئر قرار گیرد.

مارادونا درگذشت/ صعود و سقوط فرشته آرژانتینی‌ها

در پایان بازی آرژانتین و نیجریه آزمایش دوپینگ مارادونا مثبت از آب درآمد. فیفا در همان روز مارادونا را دو سال از شرکت در مسابقات فوتبال محروم کرد. آرژانتین پس از از دست دادن کاپیتانش چیزی برای گفتن نداشت و در دور یک هشتم نهایی توسط رومانی از گردونه رقابت‌ها خذف شد. بسیاری از افراد بر این باورند که در محرومیت مارادونا در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا هاوه‌لانژ، رییس برزیلی وقت فیفا نقش مهمی را بازی کرد. در زمان ریاست وی بر فیفا برزیل هیچگاه به قهرمانی جهان دست نیافته بود و جام‌جهانی ۱۹۹۴ آمریکا هم آخرین جام جهانی بود که هاوه‌لانژ بر صندلی ریاست فیفا بود. تا قبل از جام کارشناسان تقریبا هیچ امیدی برای قهرمانی آرژانتین متصور نبودند، اما با ورود ناگهانی مارادونا، آرژانتین به تیمی قدرتمند بدل گشت و شاید تنها تیمی بود که می‌توانست به قهرمانی دست یابد. بسیاری بر این باورند که با محرومیت مارادونا راه برای قهرمانی برزیل پس از ۲۴ سال هموار شد. مارادونا بعدا مدعی شد که دارویی که او را به آن جهت از مسابقات محروم کرده بودند، با هماهنگی فیفا و جهت کاهش وزن از آن استفاده کرده بوده است. این ادعا هیچگاه از جانب فیفا پاسخی دریافت نکرد و شاید به همین دلیل عده بسیار زیادی هنوز بر این باورند که در محرومیت مارادونا دست‌هایی سیاسی نقش بازی کرده است.

در سال ۲۰۰۲ مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا برای انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم رای اول را به دست آورد و به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم از سوی طرفداران فوتبال جهان شناخته شد. در همین سال گل دوم وی به انگلیس در جام‌جهانی ۱۹۸۶ به عنوان برترین گل قرن معرفی شد.

در مربیگری نیز مارادونا در تیم ملی آرژانتین مربیگری کرد و در باشگاه‌های الوصل امارات، فجیره، راسینگ و ... حضور داشت. آرژانتین در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ با قدرت تیم‌های نیجریه، کره‌جنوبی و یونان را شکست داد و با امتیازات کامل راهی مرحله یک هشتم نهایی شد. در این مرحله نیز مکزیک را با نتیجه ۳ بر ۱ شکست داد، اما در مرحله یک چهارم نهایی در برابر آلمان شکست تحقیرآمیز ۴ بر صفر را متحمل و از گردونه رقابت‌ها خارج شد و رویای مارادونا برای دستیابی به قهرمانی جهان در کسوت مربی بر باد رفت.

مارادونا درگذشت/ صعود و سقوط فرشته آرژانتینی‌ها

مارادونا تصویری از فیدل کاسترو را بر بازوی چپ و چگوارا را بر بازوی راست خود خالکوبی کرده است. مارادونای ۶۰ ساله چندی قبل به علت عارضه‌ای در بیمارستان بستری شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، اما به نظر می‌رسید حال این ستاره بزرگ بهبود یافته و او چند روز قبل از بیمارستان مرخص شد، اما امروز او در خانه دچار ایست قلبی شده و در نهایت جان خود را از دست داده است.

این بازیکن افتخارات زیادی داشت و حتی پله، اسطوره فوتبال برزیل پس از درگذشت او بیان کرد: امروز یکی از دوستانم را از دست دادم؛ مطمئنم روزی من و دیگو در جایی بالاتر از آسمان‌ها فوتبال بازی خواهیم کرد.

همچنین باشگاه ناپولی در این خصوص نوشت: خداحافظ دیگو، در قلب ما خواهی ماند.

بهترین روز‌های این ستاره بزرگ در سری آ و باشگاه ناپولی رقم خورد و مارادونا یک تنه این تیم را تبدیل به قدرت اول فوتبال ایتالیا کرد.

مارادونا در روز سالگرد فوت جرج بست انگلیسی از دنیا رفت.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
مسلم شکری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
ستاره ات روشن و درآسمان تااَبدافسانه خواهی ماند...
روحت شادوتااَبدگرامی باد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
سر انجام در دستان خدا آرام گرفت روحت شاد دیگو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
اسطوررررره خداااا نگه داااار. ):
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر