کد خبر: ۷۵۷۳۱۸۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
کد خبر : ۷۵۷۳۱۸۶
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل مطرح کرد:

همسایگان؛ اولویت ایران در برنامه‌های بین‌المللی سازی آموزش عالی

سالارآملی گفت: در بخش بین‌المللی‌سازی آموزش عالی کشور، همسایگان ما در جایگاه ویژه‌ای قرار دارند و جزء کشور‌های هدف ما هستند.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی در نشست مجازی مجمع عمومی فوق‌العاده اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر که با حضور روسای دانشگاه‌ها و اعضای اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر برگزار شد، اظهار کرد: امیدوارم این نشست به اهداف عالیه خود در گسترش دانش در میان اعضا و انتقال تجربیات علمی و فناوری فی‌مابین موفق باشد.

او افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌ها و تلاش‌های اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر حمایت کرده، آن را موفق می‌داند؛ اگرچه انتظار تحرک و پیشرفت و جدیت بیشتری را نیز دارد.

به گفته قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، برگزاری این نشست در اوج بیماری کووید -۱۹ گویای عزم و اراده مسئولان علمی و دانشگاه‌های کشور‌های عضو است که هیچ‌گونه خللی را در راستای توسعه علم و فناوری و تبادل دانش نمی‌پذیرند. ما همگی اعتقاد داریم که زندگی بهتر مردم، مبارزه با افراط‌گری، مبارزه با فقر و بسترسازی توسعه پایدار کشور‌ها تنها بر پایه توسعه علم و دانش امکان‌پذیر است.

او افزود: در جمهوری اسلامی ایران در طول ۱۵ سال اخیر بیشترین رشد علمی دنیا را بر اساس ایندکس‌های SIS و Scopus داشته‌ایم و در بخش فناوری به عنوان یک مثال می‌دانید که در طول چندماه اخیر توانستیم ماهواره ساخته شده خود را توسط ماهواره‌بر ایرانی بر روی مدار زمین قرار دهیم.

او اظهار کرد: سیاست‌های کلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عمدتاً بر پایه سه اصل کلی آوردن علم و دانش دانشگاهی برای رفع نیاز‌های جامعه، توسعه دوره‌های فنی- حرفه‌ای و بین‌المللی سازی آموزش عالی کشور پایه‌ریزی شده است.

سالارآملی افزود: در بخش بین‌المللی‌سازی آموزش عالی کشور، همسایگان ما در جایگاه ویژه‌ای قرار دارند و جزء کشور‌های هدف ما هستند. البته محور‌های عملیاتی بین‌المللی سازی آموزش عالی، در چند شاخه مهم پیگیری می‌شود که از آن جمله می‌توان به تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی، دوره‌های آموزشی مشترک و آشنایی و توسعه زبان و ادبیات و فرهنگ دیگر کشور‌ها و آشنا کردن جامعه نخبگانی این کشور‌ها درخصوص فرهنگ و زبان فارسی اشاره کرد. تبادل استاد به صورت ترددی، تدریس دوره‌های کوتاه مدت و تدریس مجازی نیز مورد حمایت است.

او عنوان کرد: اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر می‌تواند در راستای توسعه صلح و برادری و رفع فقر در جامعه و حفظ محیط زیست کمک شایانی به ملت‌های اطراف دریای خزر کند. مجله محیط زیست کاسپین یک نمونه از توجه جدی نخبگان دانشگاهی برای تبادل تجربیات در این زمینه و وجود چندین پروژه تحقیقاتی نیز از اراده ما برای رفع معضلات منطقه می‌گوید.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل تصریح کرد: این مجمع عمومی اگرچه به‌صورت مجازی است، اما می‌تواند نقش اساسی خود در منطقه را به‌صورت اثرگذار و در میان بالاترین سطوح مدیریتی تبیین کند.

او افزود: گام نخست می‌تواند نشست وزرای علوم و فناوری کشور‌های عضو اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر و تبیین سیاست‌های کلان میان‌مدت و درازمدت باشد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی آن اعلام آمادگی می‌کند. فراخوان دیگر دانشگاه‌های منطقه به خصوص از حوضه آبریز دریای خزر یعنی کشور‌های ارمنستان، گرجستان و ترکیه به عنوان عضو ناظر یا همکار می‌تواند در تعمیق و گسترش فعالیت‌های علمی شما و اثرگذاری منطقه‌ای و جهانی آن موثر باشد.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، سالار آملی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌ها و زحمات رئیس دانشگاه گیلان و دیگر دانشگاه‌هایی که برای برپایی این نشست اقدام کرده‌اند، اظهار امیدواری کرد که در مسیر پیشرفت، هم‌گرایی و پشتیبانی علمی از توسعه پایدار منطقه موفق و سربلند باشند.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر