مهمترین رویداد‌های نجومی سال ۲۰۲۱؛ از کسوف کامل تا بارش شهاب سنگ‌های جمینید+ تصاویر

در این گزارش به مهمترین رویداد‌های نجومی در سال میلادی ۲۰۲۱ اشاره شده است که دانستن آن خالی از لطف نیست.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یک سال دیگر پیش روی ماست و اتفاقات زیادی در سال آینده پیش روی ماست؛ از جمله جفت شدن نزدیک دو سیاره درخشان، خسوف تقریباً کامل ماه، یک سال عالی برای مشاهده شهاب‌های محبوب پرزید و یک ظاهر پاییزی عالی برای ونوس از جمله رویداد‌های نجومی است که در سال جدید اتفاق خواهد افتاد.

۳ ژانویه: بارش شهاب سنگ

بارش شهاب سنگ در، زیباترین نمایش شهاب سنگ سالانه است، اما در عین حال یکی از کوتاه‌ترین آنهاست. این رویداد ۶ ساعت به طول خواهد انجامید؛ این شهاب سنگ‌های آبی فقط در یک چهارم بالاترین میزان خود ظاهر می‌شوند. در شرایط مساعد ممکن است در هر ساعت ده‌ها شهاب سنگ را مشاهده کنید.

شهاب باران

۵ مارس: دیدار مشتری و عطارد

مشتری و عطارد در طلوع آفتاب به سختی از افق شرقی-جنوب شرقی رویت می‌شوند، اما در بامداد پنجم مارس آن‌ها در یک فاصله بسیار نزدیک قرار دارند که فقط ۰.۳۵ درجه از هم دور هستند. عطارد درست در سمت چپ بالای سیاره مشتری بسیار درخشان‌تر مشاهده خواهد شد. دوربین شکاری در رویت این دو سیاره در برابر پس زمینه روشن گرگ و میش حدود نیم ساعت قبل از طلوع آفتاب بسیار مناسب است.

عطارد

۵ مه: ابرماه

در این تاریخ ساعت ۱۰ شب به وقت گرینویچ، ماه در سال آینده به نزدیکترین نقطه خود با زمین می‌رسد. همزمانی نزدیک ماه کامل با سنبل دریایی منجر به طیف چشمگیری از جزر و مد‌های زیاد و کم اقیانوس می‌شود. هر طوفان ساحلی در دریا در این زمان تقریبا به طور قطع مشکلات طغیان ساحل را تشدید می‌کند. چنین جزر و مد فوق‌العاده‌ای به عنوان جزر و مد بهاره حومه شناخته می‌شود، واژه بهار از اسپرینگن آلمانی گرفته شده است و کلمه «بهار» در اینجا اشاره‌ای به فصل بهار ندارد.

این ماه گرفتگی کامل از لبه اقیانوس آرام، یعنی منطقه جغرافیایی اطراف اقیانوس آرام، رخ نشان داده و حاشیه اقیانوس آرام سواحل غربی آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی و سواحل استرالیا، آسیای شرقی و جزایر اقیانوس آرام را پوشش می‌دهد. ساکنان هاوایی با وقوع خسوف در نیمه شب آسمان خود منظره عالی را مشاهده می‌کنند. در سراسر آمریکای شمالی، ساکنان مناطق غربی می‌توانند فاز کل و بخشی از مراحل نیمه نهایی را ببینند.

ابرماه

مناطق مرکزی قادر خواهند بود شروع مراحل جزئی را تا حداکثر (یا تقریباً) قبل از غروب ماه مشاهده کنند. مناطق شرقی باید به یک گوش ماهی کوچک از تاریکی که در لبه سمت چپ ماه ظاهر می‌شود، یا شاید فقط یک سایه کمرنگ که نتیجه سایه نیمه سنگی زمین است، بسنده کنند. ماه به خوبی از شمال مرکز چتر تاریک زمین عبور خواهد کرد. بالاترین قسمت ماه تنها ۲۱ مایل (۳۴ کیلومتر) از لبه خارجی آن فاصله خواهد داشت. به همین دلیل در مجموع فقط ۱۴.۵ دقیقه طول خواهد کشید.

۱۰ ژوئیه: خورشید گرفتگی حلقه‌ای

از آنجا که ماه در طی این خورشید گرفتگی «حلقه آتش» در فاصله ۲۵۱ و هزار و ۲۰۰ مایلی (۴۰۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر) از زمین قرار خواهد گرفت، قرص ماه کمی کوچکتر از خورشید به نظر می‌رسد. به طور دقیق ۵.۷ ٪ کوچکتر است؛ به این ترتیب وقتی ماه به طور مستقیم از مقابل خورشید عبور کند کاملا روی آن را نمی‌پوشاند، اما در عوض یک حلقه از نور خورشید قابل مشاهده خواهد بود. از این رو واژه «گرفتگی حلقوی» از «آنولوس» لاتین به معنی حلقه‌ای شکل گرفته شده است.

کسوف

این یک کسوف نسبتا غیرمعمول خواهد بود به این ترتیب که مسیر حلقه به طرز عجیبی دنبال می‌شود؛ از شمال شرقی، سپس شمال و سرانجام در جهت شمال غربی، از طریق مرکز و شمال کانادا، شمال غربی گرینلند، قطب شمال آغاز شده و در نهایت به شمال شرقی سیبری ختم می‌شود. برای کسانی که در ایالت نیویورک، نیوانگلند و همچنین مناطق جنوبی انتاریو و کبک زندگی می‌کنند، این فرصت وجود دارد که غیر معمول‌ترین طلوع خورشید را صبح روز دهم ژوئیه مشاهده کنند، زیرا خورشید به نظر می‌رسد مانند یک هلال با گلدان‌های رو به بالاست. کسوف ۸۶ درصد در تورنتو، ۸۵ درصد مونترال و ۸۰ درصد در نیویورک و بوستون قابل رویت خواهد بود. مراحل پایانی گرفتگی از مینه سوتا، دریاچه‌های بزرگ و دره اوهایو و همچنین کارولیناس و اقیانوس اطلس میانه قابل مشاهده خواهد بود.

۱۱-۱۲ آگوست: پیر وفادار آسمان نیمه تابستان: شهاب باران پرسید

بهترین زمان تماشای این پدیده بعد از غروب ماه حدود ساعت ۱۰ شب خواهد بود. باقی شب این رویداد به صورت رگه‌های سریع نور تاریک خواهد بود. پرسید در هر دقیقه در آسمان‌های تاریک، یک شهاب سنگ تولید کرده و گاهی اوقات شهاب سنگ‌های بسیار درخشانی را ایجاد می‌کند که گلوله‌های آتش یا شهاب‌های در حال انفجار نامیده می‌شوند.

شهاب باران

رخ نمایی زهره از اواسط سپتامبر تا پایان سال ۲۰۲۱

خیره کننده‌ترین سیارات با روشی نامتعارف، سال آینده را آغاز می‎‌کنند. نمایش زهره در آسمان سپیده دم جنوب شرقی شروع می‌شود. در مارس و آوریل از پشت خورشید محو شده و دوباره در غروب آفتاب ظاهر می‌شود، فقط در ارتفاع متوسط قابل مشاده است که به طرف جنوب می‌لغزد و به تدریج نزدیک‌تر و روشن‌تر شده و تاریک نمی‌شود؛ سرانجام در اواسط سپتامبر بعد از پایان گرگ و میش همچنان در معرض دید قرار می‌گیرد و سپس در اوایل ماه نوامبر ناگهان درخشان می‌شود که انگار از یک تخته پرش به برجستگی شب رسیده است و در اوایل دسامبر به بالاترین درخشش خود می‌رسد و با شور و شوق زیادی هر شب در طول شب توجه نجوم شناسان و دوستداران پدیده‌های نجومی را به خود جلب می‌کند.

زهره

۱۹ نوامبر: خسوف تقریباً کامل

آمریکای شمالی برای دیدن این خسوف در موقعیت عالی قرار دارد. این در ساعات قبل از ظهر با پایان یافتن مراحل قابل مشاهده قبل از غروب ماه انجام خواهد شد. ماه از قسمت جنوبی چتر تاریک زمین می‌لغزد و در بیشترین حالت خسوف، در تاریکی فرو می‌رود. از آنجا که مقداری از نور خورشید که به زمین می‌تابد توسط جو ما پخش و پراکنده می‌شود، سایه زمین کاملا تاریک نیست.

به اندازه کافی این نور به ماه می‌رسد تا درخشش مسی ضعیفی به آن ببخشد و همراه با تکه‌های زرد بدون لغزش باقی مانده، چیزی را ایجاد می‌کند که برخی آن را «اثر فانوس ژاپنی» می‌نامند. منظره‌ای فوق‌العاده زیبا برای چشم غیر مسلح یا مشاهده با دوربین شکاری یا یک تلسکوپ کوچک. مراحل آغاز ماه گرفتگی قبل از غروب ماه از آمریکا و مناطقی از شمال اروپا قابل مشاهده خواهد بود. شرق آسیا و استرالیا نیز بعد از طلوع ماه بعد از عصر همان روز شاهد آن خواهند بود.

خسوف

۴ دسامبر: گرفتگی کامل خورشید

کسوف نهایی سال ۲۰۲۱ فقط از قاره یخ زده قطب جنوب قابل مشاهده خواهد بود که به طور متوسط از ۲۶۵ مایلی (۴۲۷ کیلومتر) عرض جنوب و جنوب غربی دریای ودل عبور می‌کند و از جزیره برکنر گذشته و سپس از غرب قطب جنوب تداوم می‌یابد؛ حتی برای پرشورترین دنبال کننده خورشید گرفتگی نیز این یک کار دشوار خواهد بود. یک کسوف جزئی از مناطقی از آفریقای جنوبی، نامیبیا و بوتسوانا و همچنین تاسمانی و بخش‌های جنوبی نیوساوت ولز و ویکتوریا در استرالیا و یک برش کوچک از جنوبی‌ترین مناطق نیوزیلند و جزیره استوارت مجاور قابل مشاهده خواهد بود.

خورشید گرفتگی

۱۳-۱۴ دسامبر: باران شهاب سنگ جمینید

بارش شهاب سنگ جمینید قرار است در ساعات طوفانی ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ به اوج برسد، زمانی که آسمان تاریک است که ممکن است ۶۰ تا ۱۲۰ شهاب آهسته و برازنده در آسمان دیده شوند. جمینی‌ها از معدود بارش‌هایی هستند که حتی قبل از نیمه شب نیز عملکرد خوبی دارند، اما امسال نور ماه گیبوس مشاهدات قبل از نیمه شب را مختل می‌کند. در واقع ماه تا ساعت ۳ بامداد به وقت محلی، یعنی زمانی که تقریبا غروب می‌کند مانع درخشندگی کامل آن خواهد شد، اما خوشبختانه، این بهترین زمان برای تماشای آن است، زیرا صورت فلکی جوزا (از جایی که به نظر می‌رسد شهاب سنگ‌ها از آن خارج می‌شوند) تقریباً بالای سر قرار گرفته است.


بیشتر بخوانید 


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۴ ۱۳ دی ۱۳۹۹
مطالب خوبی راجع به نجوم جهت عموم ارایه داده اید چه بهتر بود که اسامی ماهها را ایرانی و سال را شمسی ذکر می کردید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۸ ۱۳ دی ۱۳۹۹
عشق فقط و فقط و فقط هوافضا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر