در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

خطر راه اندازی صرافی‌ های غیرمجاز برای ارز‌های مجازی!

یک کارشناس بانکی گفت: در حال حاضر بسیاری از فعالان نسبت به ایجاد صرافی‌ها و شبکه‌های آنلاین این رمز ارز‌ها اقدام کردند و بسیاری از خرید و فروش‌ها در داخل کشور انجام می‌شود.

محمد ارباب افضلی کارشناس ارشد اقتصادی و بازار ارز در گفت و گو با  خبرنگار بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص وضعیت این روزهای بازار ارز دیجیتال اظهار کرد: این بازار برای کشور ما، بازاری نوظهور بوده که همچنان بسیاری از افراد از آن اطلاعات کافی ندارند. در حال حاضر طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال وجود دارد که در حال گسترش و برخی دیگر از چرخه خارج می شوند.

وی ادامه داد: حدود ۵ تا ۶ سالی می‌شود که نهاد‌های بخش خصوصی و برخی موسسات در حوزه مبادلات و اطلاع رسانی در این خصوص فعال شده اند. حدود ۹۰ درصد از بستر معاملات این گونه ارز‌ها در کشور‌های خارجی وجود دارد و ما در تولید آن نقشی نداریم. از این رو این ارز‌های دیجیتال موجب وابستگی کشور به ارز‌های دیجیتال می‌شود.

افضلی بیان کرد: از آنجایی که بسیاری از مقامات سیاست گذاری در جهان مانند " FATF " ، ایران را کشوری با ریسک بالا معرفی کردند, بسیاری از موسسات فعال در زمینه  ارزهای دیجیتال، به ارائه خدمات برای ایرانیان، سر باز می زنند. از این رو ایرانیان با آدرس های جعلی و میان بُرهای مختلف  اقدام به استفاده از این خدمات می کنند؛ همین مسئله ریسک مبادلات ارزهای دیجیتال را افزایش می دهد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: به طور مثال چندی پیش، چند صرافی چینی، حساب های بسیاری از کاربران ایرانیان را مسدود کردند  و در حال حاضر ایرانی ها، به دنبال بازگشت سرمایه خود هستند اما اطلاع ندارند که سرمایه آن ها برگشت ناپذیر است. ریسک مبادلاتی برای سرمایه گذاری کاربران ایرانی بالاست و بعید می دانم حجم قابل توجهی از سرمایه های ایرانی از کشور خارج شود.

وی بیان کرد: کشور های دیگر در حال مهیا کردن زیر ساخت های شناسایی لازم برای مبادله ارزهای دیجیتال هستند. کشور ماهم از این قائده مستثنی نیست  و تلاش های  ایرانو بانک مرکزی برای توان بخشی به بازار ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها در بلند مدت، موجب شفافیت در  بستر های معاملاتی می شود.

افضلی ادامه داد:  ارزهای دیجیتال، دارای ماهیتی نوسانی هستند و ماهیت نوسانی برای دارایی ها توام با ریسک است. البته باید در نظر گرفت که همه بازارها دارای ریسک هستند اما ارزهای دیجیتال  نوسانات چند برابر نسبت به سایر بازارها دارند؛ بنابراین برای ورود و سرمایه گذاری در این بازارها باید احتیاط کرد. نیاز است سرمایه گذاران ابتدا میزان ریسک پذیری خود را بیازمایند و اقدام یه سرمایه گذاری در این  بازار کنند.

این کارشناس اقتصادی تشریح کرد:  در حال حاضر بسیاری از  فعالان نسبت به  ایجاد صرافی ها و شبکه های آنلاین این رمز ارزها اقدام کردند و بسیاری از خرید و فروش ها در داخل کشور انجام می شود. همچنین این صرافی ها درگاه های پرداخت در داخل ایران دارند. البته این مسئله در فضایی رخ می دهد که نهادهای سیاست گذاری، سکوت اختیار کردند.


بیشتربخوانید


وی بیان کرد: نیمه  اول امسال مردم به واسطه پشتیبانی دولت از بورس، اشتیاق فراوانی برای مبادلات در بورس پیدا کردند اما طولی نکشید که بازار بورس  با شکست مواجه شد. شکست اصلی را کسانی خوردند که بدون آگاهی وارد بازار بورس شدند. بازار بورس در ایران ریال به ریال بود؛ به طوری که  مردم کد بورسی داشتند و در کشور خودشان محلی برای اعتراض داشتند اما در صورتی که رمز ارزهای دیجیتال  با شکست مواجه شود، محلی برای اعتراض مردم وجود ندارد.

افضلی در پایان اظهار کرد: به مردم پیشنهاد می دهم  بدون آگاهی وارد بازار  ارز های دیجیتال نشوند. کاربران تخصصی در این حوزه به شناخت کافی در این زمینه رسیدند و با اطمینان خاطر وارد این بازار می شوند.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۵ ۲۶ دی ۱۳۹۹
رمز ارز به خودی خود بد نیست اما اینکه چرا در کشور ما که امروز بسیاری از خریدها دیجیتال است ایده گرفته نمی شود واقعا جای تعجب دارد.
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر