بودجه شورای عالی استان‌ها کفاف هزینه هارا نمی‌دهد/طرح تفصیلی راه تخلف ساختمانی را باز کرده است

رئیس شورای عالی استان‌ها درباره بودجه شورا‌ها و تخلفات ساختمانی ماده ۱۰۰ توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها در نشست خبری صبح امروز خود اظهار کرد: ما سعی کردیم در جهت اختیاراتی که به شورای عالی استان‌ها سپرده شده است قدم برداریم.

وی ادامه داد: اگر شورای عالی استان‌ها در مسیر خود قدم بردار می‌تواند مجلس دوم باشد، زیرا تنها دو دستگاه می‌تواند لایحه و طرح به مجلس ببرد که شورای عالی استان‌ها یکی از این دستگاه‌ها است، اما تاکنون اقدامی در این راستا انجام نشده است.

احمدی با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها در قانون اساسی آمده است بیان کرد: بر اساس قانون اساسی شورای عالی استان‌ها تشکیل شده است و به وظایف خود عمل می‌کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: من پاسخگوی گذشتگان نیستم بلکه پاسخگوی اعمال خود هستم و سعی کردم که وظایف شورای عالی استان‌ها را عملیاتی کنم و در اجلاس‌های متعدد ما طرح‌های خود را به مجلس برده ایم و ۳ طرح در مجلس وارد شده است.

وی گفت: ما در شورای عالی استان‌ها سامانه ثبت شکایت را راه اندازی کردیم و درحال رسیدگی به آن‌ها هستیم و این موضوع منجر به نظارت بیشتر ما می‌شود.

احمدی با اشاره به ساماندهی شورا‌های شهر گفت: سامانه جامع شورا‌های اسلامی سراسر کشور راه اندازی شده و تمامی اعضای شورا‌های سراسر کشور ساماندهی می‌شوند و روند آن رو به پایان است.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه بسیاری از منابع ما در روستا‌ها است گفت: متاسفانه ما روستا‌ها را نادیده میگیریم و به صورت نقطه‌ای و ریز نباید از روستا‌ها غفلت کنیم، زیرا آن‌ها در پیشبرد تمام اهداف نقش پر رنگی دارند.

وی ادامه داد: یازده شورای راهبردی در شورای عالی استان‌ها متشکل از مدیران دولتی و نمایندگان مجلس تشکیل شده است.

احمدی با بیان اینکه ما با دولت همکاری داریم گفت: ما در کمیسیون کلان شهر‌های دولت حضور داریم و پیشنهاداتی به دولت می‌دهیم ظرفیت‌های خوبی در قانون برای شورای عالی استان‌ها وجود دارد و دولت و مجلس باید از ظرفیت شورای عالی استان‌ها استفاده کنند.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: هدف اصلی ما خدمت رسانی به مردم است و شورا ارث پدری من نیست و قرار است در راستای بهتر شدن وضع موجود حرکت کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره بودجه شورای عالی استان‌ها گفت: شورای عالی استان‌ها ردیف بودجه مخصوص دارد تمام نیرو‌های شورای شهر ذیل نظر شورای عالی استان‌ها فعالیت دارند، اما بودجه‌ای که به ما اختصاص یافته پاسخگوی نیازهایمان نیست.

احمدی ادامه داد: بودجه ماهانه داده می‌شود و همه آن‌ها صرف حقوق پرسنل می‌شود اما تمام اقدامات ما در بحث هزینه کرد بودجه شفاف است.

وی گفت: بودجه برخی از شهر‌ها کفاف امور جاری آن‌ها را نمی‌دهد و بحث این بود که بودجه افزایش یابد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به طرح‌هایی که به دولت ارسال شده است گفت: سه طرح فضای سبز، مدیریت یک پارچه شهر و روستا و بحث خانه‌های خالی به مجلس ارسال شده و درحال بررسی است.

وی درباره بودجه دولت برای بحث حمل و نقل عمومی اظهار کرد: دولت خود باید پاسخگوی بودجه ۱۴۰۰ باشد و باید اصلاح شود.

* ثبت هزار مورد تخلف در سامانه تخلفات

احمدی درباره مبارزه با فساد گفت: هدف ما مبارزه با فساد است برخی اوقات افراد شعار مبارزه با فساد می‌دهند، اما می‌خواهیم بصورت عملیاتی مبارزه با فساد انجام شود و باید به جایی برسیم که هیچ فردی به خود اجازه ندهد که فساد کند و وظیفه ما افزایش نظارت‌ها است تاکنون در بحث تخلفات به ثبت رسیده حدود هزار مورد رسیده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها درباره جایگاه شورا‌ها گفت: شورا‌ها بعد از انقلاب تشکیل شدند و اگر قانون اصلاح شود اتفاقات خوبی به وقوع می‌پیوندد و مجلس درحال اصلاح قانون انتخابات شورا‌های شهر است.

وی گفت: تنقیح قوانین اهمیت بسیاری دارد و به مجلس اعلام آمادگی کرده ایم که از طریق شورای عالی استان‌ها کار خود را انجام دهیم.

* موافق تغییر قوانین انتخابات شورا‌ها هستیم

احمدی درباره تغییر قوانین انتخابات شورا‌های شهر گفت: ما موافق صد درصد تغییر این قوانین هستیم و به جهت آنکه هرچه فیلتر ورودی نامزد‌ها بهتر شود موضوع انتخابات شفاف‌تر خواهد بود اگر نمی‌خواهیم صحبت از فساد شود باید از همان ابتدا موضوع را رصد کنیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها درباره موضوع آلودگی هوا گفت: هرگاه آلودگی هوا حاد می‌شود همه موضوع را گردن یکدیگر می‌اندازند شورای عالی استان‌ها کمیسیون سلامت و محیط زیست دارد و در حوزه آلودگی هوا طرحی در دست طراحی است و آن هم طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری و روستایی است.


بیشتر بخوانید


وی ادامه داد: از طریق این طرح وظایف اصلی از طریق دولت به شهرداری‌ها واگذار می‌شود و باید تمرکز زدایی انجام شود در حوزه آلودگی هوا متخصصان بسیاری وجود دارد.

* طرح تفصیلی راه تخلف ساختمانی را باز کرده است

رئیس شورای عالی استان‌ها در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره اقدامات انجام شده برای اصلاح ماده صد و همکاری با قوه قضائیه اظهار کرد: در تخلفات ماده صد ما پیگیر بودیم و ۴ سال لایحه‌ای درحال تدوین است و هنوز به سرانجام نرسیده است پس از آن طرحی داده شد و ما نظرات خودرا ارائه دادیم ماده صد باید اصلاح شود، اما بحث ماده ۵ قانون شهرسازی هم وجود دارد و آن هم باید اصلاح شود.

احمدی ادامه داد: بسیاری از مشکلات ما درباره طرح تفصیلی است و راه تخلف را این طرح باز کرده است و باید راه تخلف را از طرح تفصیلی بگیریم، زیرا این طرح راه تخلف را باز کرده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری از باشگاه خبرنگاران جوان و با اشاره به سامانه ثبت تخلفات و همکاری با قوه قضائیه گفت: سامانه ثبت تخلفات ما برای این است که تخلفات به ثبت برسد تا به دست نهاد‌های مربوطه برسد ما با نهاد‌های دیگر همکاری می کنیم تا بتوانیم مشکلات را به ثمر برسانیم ما حتی از کوچکترین تخلفی هم که به ثبت برسد نمی گذریم و تمام آنها را به سرانجام خواهیم رساند.

* شهرداری‌ها باید درآمد پایدار داشته باشند

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به درآمد شهرداری‌ها گفت: از درآمد پایدار شهری نمی‌توان غفلت کرد برای ارائه خدمات نیازمند اعتبار هستیم امروز دولت باید به نوعی سیاستگذاری کند که شهردار‌ها بتوانند شهر خود را ارائه کنند در یکی از شهر‌ها به دلیل بدهی های شهرداری ساختمان آن توقیف شده بود شهرداری‌ها باید درآمد پایدار داشته باشند و امیدواریم دولت در این زمینه برنامه داشته باشد.


بیشتر بخوانید


وی بیان کرد: دولت برای بودجه باید نظر شورای عالی استان ها را اخذ می‌کرد ما هیچکدام مالک کشور نیستیم بلکه خدمت گزار هستیم، اما در جایگاه‌های مختلف اگر دولت می‌تواند همه جا را اداره کند برای ما فرقی ندارد شهرداری ها را هم به دولت بدهید تا اداره کند.

* ۲۲ طرح به مجلس ارسال شده است

احمدی درباره طرح‌های ارائه شده به مجلس بیان کرد: با توجه به اینکه مجلس تغیر کرده است ما باید دوباره طرح‌های گذشته را به مجلس ارسال کنیم و ما حدود ۲۲ طرح به مجلس ارسال کرده ایم.

رئیس شورای عالی استان‌ها درباره انتخابات شورا‌ها گفت: طرحی درمجلس درباره انتخاب شهردار‌ها مطرح شده فیلتر‌های ما در انتخابات اعضای شورا‌ها کارآمد نیست و باید بررسی‌های بهتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه ما نهاد تصمیم گیر هستیم گفت: ذیل شورای عالی استان‌ها نهاد‌های دیگری هم وجود دارد و تفاهم نامه ما اجرایی می‌شوند.

احمدی درباره لایحه فضای سبز و کوه خواری گفت: سرانه هر فرد در حوزه فضای سبز اهمیت بسیاری دارد بسیاری از منابع طبیعی ما با ساخت و ساز از بین می‌روند یکی از دلایل عمده ما این است که مسکن را بصورت کالای سرمایه‌ای دیده ایم سیاست دولت باید به سمتی برود که کالای سرمایه‌ای نباشد دولت باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشد تا به سمتی برود که در تمام حوزه‌ها به درستی عمل کند.

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر