کد خبر: ۷۶۳۰۲۵۱
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
کد خبر : ۷۶۳۰۲۵۱

۱۵۰ میلیارد ریال برای مجموعه شیخ صفی الدین و جداره سازی عالی قاپو هزینه شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی و جداره سازی عالی قاپو هزینه شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در تشریح برنامه‌های سفر وزیر میراث‌فرهنگی به استان در حوزه صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی گفت: در چهار حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری، صنایع‌دستی و سرمایه‌گذاری طرح‌های مختلفی در سطح استان در حال اجرا بوده که بنا داریم تا با تسریع در عملیات عمرانی شاهد بهره‌برداری هر چه سریع‌تر این پروژه‌ها باشیم.

او با قدردانی از کمک‌های اعتباری و بودجه‌ای استاندار اردبیل نسبت به پروژه‌های حوزه میراث، رهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: در سایه این کمک‌ها بسیاری از آرزو‌های دیرینه مردم در حوزه میراث‌فرهنگی در حال تحقق است به طوری که در سفر وزیر میراث‌فرهنگی به استان قسمتی از این طرح‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.

هزینه‌کرد ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی میدان عالی‌قاپو

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل در مورد اقدامات انجام‌شده در میدان عالی‌قاپو برای جداره‌سازی و بازگشایی میدان گفت: مقرر است در سفر وزیر میراث‌فرهنگی به استان با اعتبار بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال ساماندهی میدان عالی‌قاپو افتتاح شود.

فلاحی از آغاز نورپردازی، کاشی‌کاری، تزئینات و مقرنس‌کاری دروازه عالی‌قاپو در سفر وزیر میراث‌فرهنگی به استان خبر داد و گفت: استاندار اردبیل از محل بازآفرینی شهری اعتبارات مورد نیاز برای جداره‌سازی میدان عالی‌قاپو را اختصاص داد تا همزمان با کاشی‌کاری دروازه در این زمینه اقدام شود.

او با بیان اینکه بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای مجموعه شیخ صفی‌الدین و جداره‌سازی عالی‌قاپو هزینه شده است، ادامه داد: افتتاح رسمی صحن قزلباش‌لار از مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی و راه‌اندازی پنج موزه شامل موزه سنگ، سکه، سفال، اسناد و فرش از دیگر برنامه‌های افتتاحی در سفر وزیر میراث‌فرهنگی به استان در مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی خواهد بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به آغاز مرمت مدرسه جعفری اسلامی از دو سال گذشته، از افتتاح این پروژه در سفر وزیر به استان خبر داد و افزود: موزه‌های شهرستان‌های کوثر، بیله‌سوار، پارس‌آباد، و دو مورد موزه در شهرستان گرمی نیز افتتاح می‌شود.

راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی گرمی بعداز ۱۴ سال

فلاحی با بیان اینکه بعد از ۱۴ سال توانستیم مطالبه مردمی در مورد راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی گرمی را محقق کنیم، اضافه کرد: برای اولین بار در استان با دستور استاندار اردبیل در راستای تمجید و تکریم عشایر غیور و مرزداران استان، موزه عشایری مغان در گرمی در سفر وزیر بهره‌برداری می‌شود.

او در مورد برنامه‌های بازدید وزیر میراث‌فرهنگی به استان عنوان کرد: با توجه به تامین اعتبار بیش از ۳۰ میلیارد ریالی برای موزه باستان‌شناسی مشگین‌شهر که سال‌ها مطالبه مردم و افکار عمومی بود، این موز مورد بازدید وزیر قرار خواهد گرفت و در اوایل سال ۱۴۰۰ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل از هزینه‌کرد ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای محوطه باستانی شهر یری خبر داد و گفت: برای تکمیل پوشش شهر یری تنها بخش لایت پنل‌ها باقی مانده بود که برای اجرای آن ۲۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته و قرارداد نصب منعقد شده و در سفر وزیر به استان بازدید می‌شود و سعی می‌کنیم تا پایان سال ۹۹ به بهره‌برداری کامل برسد.

فلاحی اظهار کرد: در حوزه میراث‌فرهنگی یکی از کار‌های اساسی مرمت، بازآفرینی و احیای بازار تاریخی اردبیل بود، به طوری که سرای وکیل توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان در یک و نیم سال گذشته افتتاح شده بود و قرار است در سفر وزیر میراث‌فرهنگی بازدید شود و عملیات عمرانی بازآفرینی و احیای سرای زنجیرلو و برنج‌فروشان این بازار تاریخی در به صورت رسمی آغاز شود که استاندار اردبیل اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این پروژه را به میراث‌فرهنگی اختصاص داده است.

او با اشاره به تکمیل فاز اول محوطه باستان‌شناسی روستای تاریخی کنزق و برنامه‌ریزی برای بازدید وزیر میراث‌فرهنگی از این مجموعه به عنوان موزه ادامه داد: استان اردبیل قبل از سال ۹۷ فاقد پایگاه ملی بود که در دو سال اخیر برای اردبیل دو امتیاز پایگاه ملی اخذ شد که شامل پایگاه ملی شهر یری و پایگاه ملی روستای باستانی کنزق سرعین است که با اخذ امتیاز پایگاه هم در زمینه جذب نیروی انسانی و هم تعریف ردیف اعتباری مشخص برای مرمت و بازآفرینی این مجموعه‌ها اقدام می‌شود.

پیگیری تبدیل قلعه اولتان به پایگاه ملی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل از اخذ مجوز و آغاز کاوش قلعه اولتان پارس‌آباد خبر داد و گفت: بعد از کاوش طبق قولی که به مردم داده شده بود براساس نتایج کاوش، تبدیل قلعه اولتان به پایگاه ملی توسط میراث‌فرهنگی بعد از سفر وزیر میراث‌فرهنگی به استان پیگیری می‌شود.

فلاحی به پروژه‌های حوزه میراث‌فرهنگی در شهرستان بیله‌سوار اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه مهمترین میراث معنوی ما شهید و شهادت است، احداث یادمان شهدای مرزبانی بیله‌سوار با اعتبارات حوزه معاونت میراث‌فرهنگی در اولویت قرار گرفته و در طول مدت دو سال فاز اول آن اجرا شده و در سفر وزیر به استان افتتاح می‌شود.

هزینه‌کرد ۲۶ میلیارد ریال برای فاز توسعه‌ای نمایشگاه صنایع‌دستی نمین

او در مورد طرح‌های حوزه صنایع‌دستی بیان کرد: در این حوزه نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در پارس‌آباد در حال احداث است و انتظار می‌رود در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ این نمایشگاه افتتاح شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل از افتتاح فاز دوم و توسعه‌ای نمایشگاه صنایع‌دستی نمین در سفر وزیر به استان خبر داد و گفت: برای اجرای این پروژه بیش از ۲۶ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

انتهای پیام/ح

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر