تدارک معاونت صدا برای ایام الله فجر؛

از افتتاح شبکه رادیویی انقلاب تا ایستگاه ۴۳

معاونت صدای رسانه ملی برای پاسداشت دهه فجر را برنامه‌های متعددی را تدارک دیده است.

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به همت معاونت صدای رسانه ملی «شبکه رادیویی انقلاب» با شعار صدای گفتمان انقلاب اسلامی و با هدف تبیین و ترویج گفتمان امامان انقلاب اسلامی، فعالیت خود را از ابتدای بهمن تا پایان بهمن ماه بر روی موج اف ام ۵/۹۵ به صورت ۲۴ ساعته آغاز می کند.

روابط عمومی معاونت صدا به منظور آشنایی بیشتر با اهداف و ماموریت‌های این شبکه رادیویی، گفتگویی را با رضا کوچک زاده مدیر این شبکه فصلی انجام داده که در ذیل آمده است.

هدف از راه اندازی رادیو انقلاب چیست؟

همانگونه که شما هم در جریان هستید، رادیو به عنوان یک رسانه گرم، صمیمی و همراه، می‌تواند در هدایت افکار عمومی نقش بسزایی داشته باشد.

تبدیل ایام دهه فجر به یک جشن بزرگ ملی با مولفه‌های قوی گفتمانی و هویتی به عبارت دیگر باورمندی عمیق مردم به شالوده‌های انقلاب اسلامی ایران و ارزش‌های محوری آن به همراه احساس غرور ملی و شادمانی ذاتی موجود در این برهه زمانی، همگی سبب شد تا «رادیو انقلاب» از سال ۹۳ در کنار سایر شبکه‌های رادیویی ملی پا به عرصه وجود بگذارد و در ایام بهمن فعالیت و برای مخاطبان تولید برنامه داشته باشد و تلاش داریم در این رادیو، گفتمان ممتاز و پیشرو انقلاب اسلامی را با محوریت ایده «ما می‌توانیم» به نحو مطلوبی انعکاس دهیم و سعی ما بر این است که «رادیو انقلاب» بتواندآئینه تمام نمای پویایی ملت انقلابی ایران باشد.

همچنین تبیین و بازخوانی آرمان ها، اهداف و اصول انقلاب اسلامی از مهمترین اهداف محوری این رادیو است. این رادیو وظیفه دارد به صورتی ویژه به بسیاری از پرسش‌های نسل‌های نوپا در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، دینی و ... پاسخ بدهد و جهان ترسیم شده انقلاب اسلامی در فراروی نسل نوین ملت ایران را به نحوی موثر تشریح کند.

در شرایط کنونی جامعه و با توجه به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب، مهمترین رسالت رادیو انقلاب چگونه تبیین می‌شود؟

رادیو انقلاب شبکه‌ای اختصاصی و مختص به معرفی گفتمان انقلاب اسلامی است که درسطح بازخوانی وکارآمدی چله اول انقلاب، تلاش می‌کند تبیین اهداف بیانیه گام دوم انقلاب، اصول، مبانی، عملکرد و اهداف انقلاب اسلامی، تبیین چرایی برخی اقدامات انقلابی و تشریح عمق استراتژیک نظام اسلامی در منطقه و نظام بین الملل در سایه گفتمان انقلاب را به مخاطبین رادیو، خصوصا نسل جوان و نوپای انقلاب اسلامی ارائه نماید. نسل‌های نوین و امروز تمنای عمیقی در حوزه مسائل هویتی از عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی دارند و این رادیو در پی آن است تا ضمن شناسایی آسیب ها، چالش‌ها و پیچ‌های تاریخی گذشته و فراروی انقلاب، در سطوح فرهنگی، هویتی، سیاسی و سایر ابعاد مورد انتظار پاسخی مناسب را ارائه نماید.

رادیو انقلاب در بازنمایی مکتب امامین انقلاب اسلامی و تبیین مکتب شهید سلیمانی چگونه عمل خواهد کرد؟

مهمترین عصاره انقلاب اسلامی ایران، نظام ولایت فقیه است که در قاب گفتمان و مکتب امامین انقلاب اسلامی ظهور و بروز یافته است. رادیو انقلاب می‌تواند در راستای بازنمایی این بنیاد الهی، نقش آن در ثبات و هدایت انقلاب اسلامی و تبیین کارامدی‌های این جایگاه از منظر سیاست‌های خارجی و داخلی، امنیت و اقتدار، تبیین مبادی انقلاب اسلامی همچون مکتب شهید سلیمانی در سطحی اختصاصی‌تر و عمومی‌تر اقدام نماید. مکتبی که ضمن تعمیق قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی موجب افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی در سطح داخلی شده است.

رابطه و نقش رادیو در مسیر فراروی انقلاب و گام دوم چگونه باید باشد و رسالت رادیو انقلاب در این روند چیست؟

رادیو از دوران انقلاب اسلامی و به صورت خاص از ورود امام خمینی به ایران و از اعلان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون نقشی ویژه در پیام رسانی انقلاب داشته است. از زمانی که اعلان خطر حمله هوایی در جنگ می‌کرد و چه از دورانی که اخبار تلخ و شیرین همچون، آزادی خرمشهر، رحلت حضرت امام و سایر فراز و نشیب‌های انقلاب تا نقش روشنگری آن در مقابله با غبار فتنه‌ها همواره همراه و در خدمت انقلاب بوده و طبعا در مسیر گام دوم انقلاب نیز لزوم همراهی آن با مسیر ترسیم شده نظام دو چندان است. امروزه در راستای افزایش قدرت نرم انقلاب و تعمیق سرمایه اجتماعی آن، پیوست رسانه امری بسیار ضروری و لازم است. از همین رو رسانه رادیو به صورت کلی و رادیو انقلاب به صورت اختصاصی وظیفه ویژه‌ای در روشنگری انقلابی و سنگر مقابله با جنگ نرم بر عهده دارند.

علاقه مندان می‌توانند از ابتدای بهمن ماه علاوه بر موج fm ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز از طریق برنامه کاربردی ایرانصدا بر روی گوشی تلفن همراه خود شنونده رادیو انقلاب باشند و از طریق سامانه ۳۰۰۰۰۹۵۵ با این شبکه در ارتباط باشند و همچنین از طریق تارنمای رادیو انقلاب  این رادیو را دنبال کنند.

افتتاح «ایستگاه ۴۳» از فردا

برنامه رادیویی«ایستگاه ۴۳» از سه شنبه ۳۰دی ماه ۹۹ساعت ۲۲:۳۰ از رادیو انقلاب موج اف ام ردیف ۹۵.۵روی آنتن می‌رود.  سید محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم، اولین مهمان حضوری برنامه خواهد بود.

ولی بستان مورخ تاریخ معاصر، تاریخ انقلاب را روایت خواهند کرد.

حسین سلطانی تهیه کننده، سعید اسلام زاده مجری کارشناس و سمیه قاسمی هم نویسنده برنامه هستند.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر