رئیس انستیتو پاستور ایران:

واکسن کرونای ایران و کوبا اسفند وارد فاز بزرگ آزمایش انسانی می‌شود/ واکسیناسیون عمومی در خرداد

بیگلری گفت: واکسن کرونای ایران و کوبا فاز یک بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشت و اسفند وارد فاز بزرگ آزمایش انسانی می‌شود.

به به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، «علیرضا بیگلری» با حضور در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه واکسن کرونای ایران و کوبا اسفندماه وارد فاز بزرگ آزمایش انسانی می‌شود، یادآور شد: مردم ایران سال‌هاست که به واکسن ایرانی اعتماد کردند، لذا مطمئن باشند در مورد واکسن کرونا هم با پایشی که انجام می‌شود امنیت آن با اتکا به دانشمندانی که هیچ تعارض منافع ندارند در وزات بهداشت پیگیری می‌شود.

«علیرضا بیگلری» در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه خوشبختانه در ایران از تمام روش‌ها برای ساختن واکسن کرونا اقدام شده است، گفت: همین الان سه برنامه تولید قطعی برای واکسن داریم، که اولین آن واکسن شرکت برکت بود که وارد مرحله کارآزمایی بالینی شد و خوشبختانه فاز یک خود را تا اینجا موفق پیش برده و امیدواریم تا آزمون‌های بعدی نهایی شدن فاز یک و فاز‌های بعدی هم پیش برود که در این صورت می‌تواند یکی از واکسن‌های موفق باشد.

او ادامه داد: واکسن تولیدی مشترک ایران، کوبا که ساخت آن توسط انستیتو پاستور ایران و کشور کوبا در حال انجام است نیز مطالعات بالینی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته، این واکسن فاز یک کارآزمایی بالینی خود را در کشور کوبا با موفقیت پشت سر گذاشته و قسمت اول فاز یک نهایی شده و فاز دو آن نیز در حال اجراست که به زودی تمام می‌شود.

این پزشک متخصص همچنین تصریح کرد: انشاءالله در اواخر بهمن و اوائل اسفند فاز سه کلینیکال آزمایش بالینی آن که فاز نهایی آن است همزمان در دو کشور ایران و کوبا شروع خواهد شد و پس از موفقیت به عنوان یک واکسن ایمن و واکسنی که کارایی خوبی دارد مورد استفاده همگانی قرار می‌گیرد.

بیگلری در پاسخ به اینکه «کدام یک از این واکسن‌ها مؤثرتر است» عنوان کرد: با توجه به اینکه واکسن‌ها با روش‌های مختلف تولید می‌شوند، هر کدام از آن‌ها فواید و عوارضی دارند، واقعیت این است که در تمام دنیا همه کشور‌های تولیدکننده باید منتظر باشند تا واکسن‌ها فاز‌های بالینی را تمام کرده و وارد استفاده عمومی شوند آن وقت است که می‌توانیم بگوئیم کدام یک چه مزیتی نسبت به دیگری دارد.

او در پاسخ به این سؤال که «کدام یک از واکسن‌های داخلی به لحاظ مراحل ساخت و آزمایش جلوتر از بقیه است» توضیح داد: واکسن مشترک ایران و کوبا که حدود هشت، نه ماه پیش با همکاری این دو کشور شروع به طراحی شده از نظر کارآزمایی بالینی از بقیه جلوتر است، علاوه بر واکسن شرکت برکت و ایران و کوبا خوشبختانه واکسن مؤسسه رازی هم توانسته تأییدیه کمیته اخلاق را دریافت کند و در هفته‌های آتی وارد فاز کارآزمایی بالینی بر روی داوطلبان شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران در خصوص تلاش برای خرید واکسن خارجی نیز گفت: وزارت بهداشت در تلاش است که از منابع خارجی واکسن‌هایی که مورد نیاز است در حد ضرورت برای گروه‌های در اولویت تأمین کند، در کنار آن‌ها واقعا تلاش خوبی برای تولید واکسن‌های تولید داخل و تولید مشترک با دیگر کشور‌ها در حال انجام است.

او در ادامه افزود:، ولی در خصوص واکسن‌های تولید داخل خوشبینانه‌ترین حالت این است که خردادماه می‌توانیم در صورت موفقیت برنامه‌هایی که پیش می‌رود واکسن‌های تولید داخل را برای واکسیناسیون عمومی داشته باشیم، در واقع زمان آزمایش واکسن‌های مشترک ایران برای فاز بزرگ آزمایش انسانی اسفندماه خواهد بود، ولی واکسیناسیون عمومی موکول به خردادماه می‌شود.

بیگلری با اشاره به اینکه انستیتو پاستور قدمتی صد ساله دارد و قدیمی‌ترین واکسن‌ساز در منطقه است، اظهار کرد: در بین کشور‌های مسلمان تنها دو کشور ایران و اندونزی فعالیت واکسن‌سازی دارند و توانستند نام خودشان را به عنوان کشور واکسن‌ساز مطرح کنند و این افتخاری برای کشور ماست که با توجه به دانش خوب و موفقیت‌های بزرگی همچون ریشه‌کنی امراضی همچون آبله داشتیم، بتوانیم قدم‌های بزرگی در زمینه واکسن کووید هم برداریم.

این مسؤل در ادامه در خصوص فرآیند ساخت نوترکیب نیز تصریح کرد: همه مادران ایرانی که برای واکسیناسیون فرزندان‌شان مراجعه کردند بیش از ۹۰ درصد واکسن‌هایی که دریافت کردند تولید انستیتو پاستور و مؤسسه رازی بوده و این دو مؤسسه از مهمترین مؤسسات تولیدکننده واکسن در دنیا هستند، همین واکسن مشترک ایران و کوبا نیز واکسن نوترکیبی است که کونژوگه شده و آثار خوبی هم نشان داده و مؤسسه رازی هم از همین طریق استفاده کرده است.

وی با اشاره به اینکه انستیتو پاستور یار دیرین مردم ایران بوده و در بحران کرونا نیز با راه‌اندازی شبکه تشخیص کرونا و طراحی روش تشخیص با ۳۰۰ آزمایشگاه در این حوزه موفق عمل کرده، عنوان کرد: مردم ایران سال‌هاست که به واکسن ایرانی اعتماد کردند، لذا مطمئن باشند در مورد واکسن کرونا هم با پایشی که انجام می‌شود امنیت آن با اتکا به دانشمندانی که هیچ تعارض منافع ندارند در وزات بهداشت پیگیری می‌شود تا بیش از استاندارد‌های جهانی مراحل خودش را به درستی پست سر بگذارد.

بیگلری در پایان اظهار کرد: چیزی که در کشور نیاز داریم این است که صنعت واکسن‌سازی را توسعه دهیم، چون هر واکسنی که ساخته می‌شود پوششی است که با استفاده از تکنولوژی آن می‌توانیم واکسن‌های دیگری را هم بسازیم لذا همگی باید اجازه دهیم تولیدکنندگان داخلی با قوت قلب در این زمینه پیش بروند.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام /

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۳ ۳۰ دی ۱۳۹۹
اگر درست فكر كنيم اين كرونا خودش نعمتيه. حداقل ياد داد بهداشتو اخلاقو انسانيتو پاك بودنو و كلي مورد رو كه برازنده مقام انسانيت است رعايت بشه
France
ممدم ممد
۰۲:۲۴ ۳۰ دی ۱۳۹۹
ما نمی تونیم تا خرداد وایسیم که شاید این واکسن جواب بده اگه کشور تا اون موقع دچار پیک بشه کی پاسخگوه.مسئولانی که الان راس کار هستن در خرداد با اومدن دولت جدید همه برکنار میشن اگه واکسن وارد نشه کی میخواد جواب خانواده کشته شدگان و بده.
Iran (Islamic Republic of)
بابا وانگا
۰۰:۲۳ ۳۰ دی ۱۳۹۹
اینا همش سیاست در خانه موندن و تهاجم فرهنگی برای ملت غیور ایران بخصوص جوانان و نوجوانان و کودکان و دانش آموزان و دانش جویانیس که به این بهانه در خانه بمانند و با تهاجم کثیف فرهنگ غربی که همان فضاهای غیر اخلاقی مجازی مثل اینستا مشغول شوند و این باعث شود به تقلید از غرب دچار شعف فرهنگی شویم و کشور رو دو دستی و به اسونی تقدیم دشمن کنیم وسلام
Iran (Islamic Republic of)
و
۲۳:۵۳ ۲۹ دی ۱۳۹۹
تا خرداد کسانی که اگر واکسن می‌زدند زنده می‌ماندند و بخاطر تاخیر و نخریدن واکسن می‌میرند خونشان بر گردن کیست?
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
همکاری باکوبا به نظرم یک راه خوبه که هم ایران از دنیا عقب نمونه هم با تولید ملی ارز از ایران خارج نشه وهم احتمال خرابکاری و اقدامات دشمن به حداقل می رسه!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۲ ۲۹ دی ۱۳۹۹
کوبا چیه!؟! کجاست! ؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۱ ۲۹ دی ۱۳۹۹
اول به دولتمردان بزنید!؟! البته فایزر نباشه!؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۹ ۲۹ دی ۱۳۹۹
مردم شدن موش آزمایشگاهی شما؟ چطور اجازه ی ورود واکسن فایزر که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی رو داره رو نمیدید ولی اجازه آزمایش انسانی روی واکسن کوبا رو که معلوم نیست چیه رو میدید؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۶ ۲۹ دی ۱۳۹۹
بهتر است دوستان نیابتی برای تست واکسن انتخاب شوند،اگر مشکل نداشت بعد ایرانیان بزنند.لطفا اول روی مردم کشورمون تست نکنید،بعد اگر مشکلی نداشت،بدین به دوستان نیابتی!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۸ ۲۹ دی ۱۳۹۹
حداقل به این میشه اعتمادکردحداقل ایران خودمون توساختش دست داشه خداحفظ کنه تمام کادردرمانی وپزشکی وتحقیقاتی وخدماتی روازجوون مایه گذاشتن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۳۸ ۲۹ دی ۱۳۹۹
من که اگر قرار باشه واکسنی بزنم فقط ایرانی یا اونی که رهبر تایید کنه!
مگه تو این دنیامیشود کشوری مثل آمریکا که حتی دارو رونمیزاره بیاد ایران چون باعدم واردات دارو ممکنه چند مریض ایرانی فوت بشن واز نسل ایرانی ها کم بشه که متاسفانه صدهانفر از بیماران خاص مانندپروانه ای و...فوت شدن بیاد به فکر ماوسلامت ما باشه و برامون حتی واکسن هدیه بفرسته؟؟!
حتی کشورهایی مثل استرالیا و ژاپن که تقریبا نمیتونن روی حرف آمریکا حرف بزنن و متحد امریکان هم واردات واکسن فایزر ومدرنای آمریکایی و آکسفورد انگلیسی رو متوقف کردن و گفتن منتظر نتیجه اش روی بقیه جوامع میمونن!!!
بعد نمیدونم کدوم تاریک فکرایی توایران برای واردات اینها له له میزنن و میگن چراممنوع شده!افرادی که اسم خودشون و روشنفکر گذاشتن ولی درواقع در ظلمات و تاریکی اند!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۸ ۲۹ دی ۱۳۹۹
کشورهای مسلمان باید در این بخش بسیار قوی عمل کنند تا توان علمی خود را به رخ همگان بکشند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۵ ۲۹ دی ۱۳۹۹
ما همون به واکسن خود ایران راضی هستیم .واکسن مشترک پیش کش.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۵ ۲۹ دی ۱۳۹۹
لطفا از واگسن کوید برگت استفاده بشه مورد اعتماد مردم هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۵ ۲۹ دی ۱۳۹۹
دستشون درد نکنه که واکسن می سازند.
اما خیلی دست دست می کنند.
خیلی کشش دادند.
بقیه دنیا درحال واکسن زدن هستند.
ترکیه هم سه میلیون دوز خرید و داره میزنه.
چین و روسیه هم شروع کردند.
اما در کشور ما میگن خرداد ماه تازه شروع می کنیم.
در هر صورت دستشون درد نکنه.
ممنونیم.
Iran (Islamic Republic of)
سیدمحمدامین
۱۹:۱۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
رسانه باید لحظه به لحظه انجام واکسیناسیون رو به داوطلبان نشون بده که مردم کشورمون کمی دلگرم بشن وبه جرات اعتماد کنن به واکسن داخل کشور الهی که هر چه زودتر از شر این ویروس منحوس جهان خلاص بشه
Canada
ناشناس
۱۹:۰۳ ۲۹ دی ۱۳۹۹
کشور کوبا از لحاظ پزشکی در سطح اول دنیاست
باید افتخارمان باشد که با این کشور در ساخت واکسن کرونا
همکاری میکنیم
بعد کانالهای معاندی که مثمر ثمر نبودن واکسن ایرانی میگویند
نشان دهنده اثرگذاری مثبت این واکسن است
اگر اثرات جانبی و مثمر ثمر نبود
برای خدای نکرده .کشتن ملت .تبلیع اش را میکردند
تا کارشون اسان بشه و کشتن ملت بدست دولت باشد و
سالیان در موردش برنامه بسازند و بر طبل بکوبند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۳ ۲۹ دی ۱۳۹۹
من نمیخوام هیچ شک وشبهه در واکسن مشترک بین ایران وکوبا ایجاد کنم ولی چیزی که واقعا ذهن منو مشغول کرده اینه که چرا وقتی از این واکسن حرف زده میشد مسوولین میگفتن واکسن مشترک بین ایران ویک کشور دیگه؟اگه واکسن مشترکی هم تولید بشه ما بهش افتخار میکنیم ولی علت این طور اطلاع رسانی چی هست؟سوالم بدون غرض ورزی هس وفقط میخوام دلیلش رو بدونم.از yjcخواهش میکنم دلیل این موضوع رو از مسوولین مربوطه جویا بشه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۷ ۲۹ دی ۱۳۹۹
تا زمانی که چیزی خودمون ساختیم واسش اسم فارسی انتخاب کردیم بهش افتخار میکنم ولی توایران همه چیز عربی وغربی هیچی مال ایرانیا نیست پس افتخاری هم برای ما نیست توی این 40سال هیچ وقت به ایرانی بودم افتخار نکردم هیچ وقت هیچ چیز مال ما نیست
Iran (Islamic Republic of)
احسان
۱۷:۵۵ ۲۹ دی ۱۳۹۹
زمانی میشه یک واکسن رو واکسن مشترک نامید که تکنولوژی ساختش حاصل تلاش دانشمندان دو کشور باشه نه اینکه تکنولوژی ساخت به طور کامل از کوبا باشه و به شرط اجرای مرحله سوم آزمایشی در ایران ، موافقت بشه که تکنولوژی ساخت به کشور ما صادر بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۲ ۲۹ دی ۱۳۹۹
همه دنیا دارن واکسینه میشن ایرانی ها باید دلخوش باشن که واکسنی که با یه کشور عقب افتاده مثل کوبا ساختن وارد فاز بزررررررررررررررگ انسانی میشه ☹یه جوری نوشتید خرداد واکسیناسیون شروع میشه انگار میخواید از فردا واکسیناسیون شروع کنید
Iran (Islamic Republic of)
....(*_*)....
۱۷:۰۸ ۲۹ دی ۱۳۹۹
خرداد ماه سال 1400 ، یا حسین ، همه کشورها واکسیناسیونشون تا آخر امسال به پایان میرسه ما تازه خرداد سال 1400 تازه شروع میخواهیم کنیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۰۹ ۳۰ دی ۱۳۹۹
همچین میگید کشورای دیگه واکسیناسیونشون تا پایان سال تموم میشه انگار که واکسن های ایمن داره تزریق میشه ، ببینید تو اروپا چه خبره از وضع اسفبار کرونا ، همه ی واکسن هایی هم که داره تزریق میشه یه جور آزمایش وسیع انسانی هست ، اگه اون واکسن ها تو ایران بیاد کمتر کسی حاضره تزریق کنه ، اگر صبر کنیم و به پروتکلها پایبند باشیم تا ایتکه بتونیم واکسن مطمئنی رو تزریق کنیم قطعا خردمندانه تر است ، مرغ همسایه را غاز نپندارید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۸ ۲۹ دی ۱۳۹۹
این سه مرحله که روی ۵۰ هزار داوطلب بود مگه به آزمایش انسانی نرسید یا....
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر