مسئول قطع درختان در منطقه "خنب" کاشان کیست؟

این روزها خبر قطع درختان در منطقه خنب کاشان به گوش رسیده است، اما هیچ نهادی مسئولیت پیگیری آن را به عهده نگرفته است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، این روز‌ها در فضای مجازی ویدئویی مبنی بر قطع درختان منتشر شده است که نشان می‌دهد برخی از درختان منطقه خنب شهرستان کاشان توسط فرد یا افرادی بریده شده است و به گفته خسرو اعتماد، رئیس جمعیت کویر سبز کاشان این درختان سنی تا ۶۰ سال داشتند.

اللهیار دولتخواه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کاشان گفت: این اتفاق مربوط به اداره حفاظت محیط زیست نمی‌شود و باید از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان سؤال شود.

محمدمهدی شریفی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان با بیان اینکه هرگونه قطع درختان در حوزه اراضی ملی با آن برخورد صورت می‌پذیرد، اظهار داشت: قطع این درختان در حوزه اراضی ملی نبوده و منابع طبیعی از لحاظ قانونی اجازه ورود ندارد.

او با بیان اینکه اگر این اقدام در حوزه اراضی ملی صورت می‌پذیرفت، منابع طبیعی ورود پیدا کرده و از مراجع قضایی پیگیر این موضوع می‌شد، افزود: از سوی دیگر باید در نظر داشت که با اخذ مجوز این امکان وجود دارد که پس از دریافت مجوز از اداره جهاد کشاورزی اقدام به درختان غیرمثمر در اراضی کشاورزی صورت پذیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان با بیان اینکه کشاورزان می‌توانند با این مجوز از چوب درختان استفاده کنند، ابراز داشت: مجوز حمل چوب این درختان نیز از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری صادر می‌شود در حالی که اگر این مجوز صادر نشود حمل چوب تخلف صورت می‌پذیرد.

او ضمن اشاره به ممنوعیت قطع درختان در جنگل‌های شمال کشور گفت: صدور این مجوز به دلیل این ممنوعیت بوده و از سوی دیگر از آنجا که مصرف چوب در صنایع مختلف وجود دارد، این مجوز از سوی نهاد‌های مربوطه صادر و در اختیار بهره برداران قرار می‌گیرد.

وضعیت این درختان هنوز مشخص نیست در حالی که بسیاری از درختان در منطقه خنب شهرستان کاشان بریده شدند و این موضوع در صورتی اتفاق افتاده است که آلودگی هوا این روز‌ها در محافل مختلف مطرح شده و آثار زیان باری را به دنبال داشته است.

درختان به منزله نفس‌های یک شهر هستند و باید بیش از پیش از آنان صیانت کرد در حالی که هنوز ابهامات در مورد قطع درختان در منطقه خنب شهرستان کاشان باقی مانده است و هیچ نهاد و یا مسئولی مدعی پیگیری قضایی قطع این درختان نشده است.

منبع:تسنیم
انتخای پیام/ش
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر