در تذکر پیش از دستور:

سالاری خواستار تصویب قانون یکپارچه ایمنی شهری توسط دولت و مجلس شد

عضو شورای شهر تهران گفت: دولت و مجلس قانون یکپارچه ایمنی شهری را تصویب کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد سالاری عضو شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور جلسه امروز شورای شهر تهران گفت: حادثه پلاسکو نقطه عطفی در تاریخ شهر تهران و کشور ما در حوزه ایمن سازی ساختمان ها، ابنیه و تاسیسات شهری شد.

وی ادامه داد: باید بگوییم که  دوره پنجم مدیریت شهری در خصوص ایمن‌سازی ساختمان‌های شهر تهران مجموعه اقدامات ارزشمندی را انجام داده اند که قطعاً در تاریخ مدیریت شهری ماندگار خواهد شد و به عنوان الگو، قابلیت تعمیم و تسری به سایر سازمان‌ها، نهاد‌ها و شهرداری‌های کشور را دارد.

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: صاحبان، ذی نفعان و امنای ساختمان‌های نا ایمن اقدام به ایمن سازی کرده اند و در بازدید‌هایی که از این ساختمان‌ها داشتم، شاهد بودیم که آن‌ها علیرغم هزینه‌های قابل توجهی که برای سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق و استاندارد‌های ایمنی انجام داده اند، اما از آنجاییکه این اقدامات، جان و مال و دارایی آن‌ها آن‌ها را از خطر صیانت می‌کند، ارزش افزوده پیدا کرده است. همچنین آن‌ها رضایتمندی زیادی در این خصوص داشتند و من معتقدم که این رویکرد و این رویه و این نهضت به صورت گسترده تداوم پیدا خواهد کرد.

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: شورای شهر تهران در مصوبات مختلف و در تصمیم گیری‌هایی که در فرآیند تصویب برنامه و بودجه سالانه انجام داده است، اعتبارات سازمان آتش‌نشانی را هم از محل صدور پروانه‌های ساختمانی و عوارض ساختمانی و هم در بودجه‌های سنواتی، افزایش داده است. به نحوی که همواره مسئولین سازمان آتش‌نشانی در این وانفسای منابع درآمدی اعلام می‌کنند که طلایی‌ترین روز‌های خود را برای خرید تجهیزات مورد نیاز، در دوره پنجم سپری می‌کنند.

سالاری تصریح کرد: صدور پروانه اضطراری و اقدامات بسیار خوبی که در خصوص صدور پروانه بهسازی لرزه‌ای نسبی برای مقاوم سازی ساختمان‌ها در معاونت شهرسازی و معماری با مشارکت مرکز تحقیقات مسکن وزارت راه در حال انجام است، دیگر کار ارزشمند در حوزه ایمن سازی و نیاز امروز شهر‌های کشور است.

وی گفت: ما چالش گود‌های پرخطر را مبتنی بر تاکید ریاست محترم شورا پیگیری کردیم و نهایتاً صدور پیش پروانه که مبدا ایجاد گود‌های پرخطر بود را در این دوره مدیریت شهری متوقف کردیم و تا پایان سال کلیه گود‌های پرخطر فعلی نیز تعیین تکلیف خواهند شد.

سالاری بیان کرد: متاسفانه، ما در کشور قانون یکپارچه ایمنی شهری نداریم و دولت و مجلس شورای اسلامی باید تصویب این قانون را در اولویت قرار دهند. همچنین بازنگری مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان ضرورت دارد، چرا که اکنون ساختمان‌ها در مرحله بهره‌برداری به صورت بلاتکلیف رها می‌شوند. مهمترین موضوع هم در حوزه ایمن سازی، فرهنگ سازی عمومی برای تداوم مطالبه‌گری ایمن سازی است که در کنار نهادینه کردن نظام بیمه تضمین کیفیت ساختمان باید توسط رسانه‌ها و جامعه مدنی اجرایی شود.

وی یاداور شد: توقف بلند مرتبه سازی بی قاعده از دیگر اقدامات برای ایمن سازی شهر بود و نهایتاً الزام شهرداری و سازمان آتش‌نشانی به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌های موجود شهر تهران نیز یکی دیگر از اقدامات بسیار ارزشمند مدیریت شهری این دوره است که بر این اساس، ۳۳ هزار ساختمان ناایمن تاکنون، پایش و ارزیابی شده اند و دستورالعمل‌های لازم برای آن‌ها ابلاغ شده و اطلاعات آن‌ها به تدریج در حال بارگذاری در سامانه بود که البته با توجه به ملاحظات امنیتی است. همچنین همکاری‌های قابل توجهی در خصوص اجرایی شدن مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان در حال انجام است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر