دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تولید واکسن کرونا در کشور موجب تقویت غرور ملی شد

عاملی گفت: تولید واکسن کرونا در کشور موجب تقویت غرور ملی و امید به آینده شد.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه ۱۴۳ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

عاملی با تأکید بر لزوم بازنمایی رسانه‌ای تولید واکسن ایرانی کرونا، اظهار کرد: تولید واکسن کرونا در کشور موجب تقویت غرور ملی و امید به آینده شد چراکه با وجود تحریم‌های ظالمانه، با اتکا به توان علمی کشور در مدت زمان کوتاهی مطالعات علمی واکسن کرونا و هم‌زمان ایجاد پلتفرم و زیر ساخت‌های مربوط به سایت تولید صورت گرفت.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تأکید کرد: به طور حتم ظرفیت‌های ایجاد شده نه فقط برای واکسن کووید۱۹ بلکه برای سایر تولیدات دارویی به کار گرفته خواهد شد.

او با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در مورد عدم خرید واکسن از منابع نامعتبر، افزود: رهبر حکیم انقلاب به دلیل عدم اعتماد به دشمنان نظام، دشمنی علنی و آشکار این کشور‌ها با جمهوری اسلامی ایران و عدم کارآمدی واکسن‌های تولید شده توسط این کشورها، بر پرهیز از خرید واکسن کرونا از منابع نامعتبر تأکید داشتند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در عین حال از همه ظرفیت‌ها علمی جهان در حوزه مقابله و پیشگیری و مصون‌سازی جامعه نسبت به ویروس کرونا استفاده شده است.

او با بیان اینکه کادر بهداشت و درمان کشور نزدیک به ۱۱ ماه است که سرسخت و پر تلاش در شرایط شیوع کرونا به ارائه خدمات مشغول هستند، تأکید کرد: باید توجه داشت که ارائه برخی نکات صرفاً برای تقویت آینده کشور در مباحث علمی و مقابله با ویروس کروناست.

عاملی بیان کرد: تولید واکسن ایرانی کرونا باعث تحول علم پزشکی کشور شده است و امید است در آینده شاهد موفقیت‌های بزرگتری در این زمینه باشیم.

تولید بیش از ۱۰ میلیون دوز واکسن کرونا در ماه

در ادامه حسن جلیلی، مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: به ۲۱ نفر واکسن تولیدی ستاد فرمان امام (ره) تزریق شده و خوشبختانه تا کنون عوارضی از تزریق آن گزارش نشده است.

او با اشاره به اتخاذ سیاست جامع وزارت بهداشت برای تهیه واکسن از منابع معتبر، افزود: جهش‌های این ویروس محل نگرانی است و در تولید واکسن کرونا باید به جهش احتمالی ویروس کرونا توجه شود.

جلیلی ادامه داد: پیش بینی شده است که ستاد فرمان حضرت امام (ره) در اسفند ۹۹ یک تا ۲ میلیون دوز واکسن کرونا و از اردیبهشت ۱۴۰۰ به بعد بیش از ۱۰ میلیون دوز واکسن در ماه تولید کند.

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه تولید انبوه واکسن کرونا یکی از چالش‌های اصلی است، افزود: تولید انبوه یکی از گلوگاه‌های جدی برای تولید واکسن کروناست و ضرورت دارد در تولید داخل این مشکل را مرتفع کنیم.

در خرید واکسن کرونا از کشور‌های غربی ابهامات بسیاری وجود دارد

در ادامه سید جمال‌الدین سجادی مشاور رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: در مورد تولید واکسن کرونا در جهان اخبار پراکنده در فضای مجازی و رسانه‌ها با اهداف مشخص منتشر می‌شود.

او افزود: در خرید واکسن کرونا از کشور‌های غربی ابهامات بسیاری وجود دارد و باید مسئولان نظام به فرمایشات مقام معظم رهبری که به درستی بر پرهیز از خرید واکسن کرونا از محل‌های نامعتبر تأکید داشتند، توجه و دقت لازم را داشته باشند.

دوگانه‌های ایجاد شده درباره واکسن غیر علمی است

محمد رضا مخبر، دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اظهار کرد: دوگانه‌های ایجاد شده مبنی بر تزریق یا عدم تزریق واکسن، واکسن داخلی یا خارجی و... کاملاً غیر علمی و برای ایجاد حاشیه برای عدم استفاده از موفقیت‌های کسب شده در تولید واکسن ایرانی است.

او با اشاره به اینکه ویروس کرونا پیچیدگی‌های زیادی دارد، افزود: تا کنون مشخص نشده که این ویروس به طور طبیعی یا غیر طبیعی در جهان رها شده است.

مخبر دزفولی با بیان اینکه شرکت‌های تولید کننده واکسن و فرآورده بیولوژیک در دنیا علاقه‌مند هستند که تولیدات خود را در گونه‌ها و نژاد‌های مختلف آزمایش کنند، ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌ها، آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۱ می‌تواند جمعیت خود را واکسینه کند و این سوال مطرح می‌شود که چطور امکان دارد با این شرایط، آمریکا حاضر شود واکسن مورد نیاز کشورمان را تأمین کند؟.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: بر دشمنی دولت آمریکا با مردم ایران هیچ تردیدی وجود ندارد.

مخبر دزفولی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» درمورد خرید واکسن کرونا یادآوری کرد: ایشان بر خرید واکسن از منابع معتبر و مطمئن تأکید دارند و نباید از سخنان رهبر حکیم انقلاب مبنی بر عدم استفاده از واکسن خارجی برداشت شود چرا که این برداشت، مصداق فهم ناصحیح است.

او تأکید کرد: وزارت بهداشت برای آگاهی مردم تاریخچه تولید واکسن‌های mRNA را اطلاع‌رسانی کند و نباید در این خصوص منفعل عمل کند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نزدیک به ۶۰ سال است که واکسن سرخجه در کشور تولید می‌شود، همینطور انستیتوپاستور ایران و شرکت رازی رتبه اول منطقه در تولید واکسن را دارا هستند، ولی تا کنون WHO به این دستاورد‌های کشور توجه نکرده است اما از طرفی دیگر برای شرکتی مانند فایزر تأییدیه اضطرار برای تولید واکسن صادر می‌کند.

وزارت بهداشت پیش‌تر اعلام کرد که واکسن فایزر نمی‌خواهد

در ادامه جلسه محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مورد موضع وزارت بهداشت در مورد واکسن فایزر اظهار کرد: وزارت بهداشت چهار ماه پیش به طور رسمی به سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که واکسن فایزر را نمی‌خواهد.

او افزود: واکسن فایزر به دلیل دشمنی‌های کشور آمریکا با ایران و تردید در استفاده از آن، از نظر وزارت بهداشت رد شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: دانش راه‌اندازی چهار پلتفرم ویروس کامل، ناقل ویروسی، اسیدنوکلوئیک و پروتئین پایه برای تولید واکسن در کشور وجود دارد و باید برای تقویت آن دستگاه‌های ذی‌ربط همکاری لازم را داشته باشند.

به گفته گویا تولید واکسن کرونا در کشور، جزو مهم‌ترین اهداف وزارت بهداشت است، چرا که ممکن است که واکسن کرونا برای ایجاد ایمنی لازم چندین سال نیاز به تکرار داشته باشد.

او درمورد تولید واکسن کرونا با مشارکت کشور کوبا تصریح کرد: یکی از بزرگترین افتخارات کشور تولید این واکسن است و در آینده این موضوع به لطف خدا ثابت خواهد شد.

روسیه برای تولید مشترک واکسن با ایران درخواست مذاکره داده است

علیرضا بیگلری، رئیس انستیتوپاستور ایران در این جلسه با بیان اینکه ایران و اندونزی به عنوان ۲ کشور تولید کننده واکسن در کشور‌های مسلمان مطرح هستند، اظهار کرد: ۱۲۰ سال از تأسیس انستیتوپاستور ایران می‌گذرد و تشخیص بیماری کرونا در کشور با کار شبانه‌روزی انستیتوپاستور ایران و بدون نیاز به خارج از کشور در ۳۴۰ آزمایشگاه انجام شد.

او افزود: انستیتوپاستور ایران به عنوان قدیمی‌ترین واکسن ساز در منطقه مطرح است و تقریباً در بدن همه مردم ایران، واکسنی از انستیتوپاستور ایران و رازی وجود دارد.

بیگلری ادامه داد: افتخار داریم که فلج اطفال با واکسن رازی در کشور واکسینه شد و همین‌طور آبله در ۸۰ سال گذشته توسط انستیتوپاستور هم در کشور و هم در منطقه واکسینه شد.

رئیس انستیتوپاستور ایران با بیان اینکه واکسن یک سلاح امنیتی و بازدارنده است، تصریح کرد: واکسن یک تکنولوژی پوششی است، یعنی هر کشوری بتواند ۲ یا سه واکسن بسازد، زیرساخت‌های آن می‌تواند برای تولید چندین واکسن استفاده شود؛ از طرفی کشوری که قادر به تولید واکسن باشد در مباحث مهندسی ژنتیک، ایمونولوژی، ویروس و بسیاری از رشته‌های دیگر پیشرفت می‌کند.

او اظهار کرد: ۲ سال پیش با کوبا قراردادی برای ساخت واکسن پنوموکوک یا واکسن ذات‌الریه که یکی از پیچیده‌ترین واکسن‌های دنیاست و تنها ۴ کشور تکنولوژی تولید آن را دارند، منعقد کردیم و در حال حاضر نیز تکنولوژی تولید واکسن کرونا را از کشور کوبا دریافت کردیم.

بیگلری با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا در عین ایمن بودن، کارایی بسیار بالایی دارد، افزود: در نظر داریم واکسن کرونا برای کسانی که به کرونا مبتلا شده‌اند، نیز تولید شود. همچنین با توجه به پیشرفت‌های کشور در تولید واکسن کرونا، روسیه نیز برای تولید مشترک واکسن درخواست مذاکره داده است.

در پایان با موافقت اعضای جلسه چهار مصوبه «توجه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه ۱۴۰۰ بر تولید واکسن کرونا در کشور»، «حمایت از شرکت‌های تحت حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای کار بر روی فاز سوم انسانی واکسن کرونا»، «انجام طرح پژوهشی ساخت ویروس صنعتی و خطرات و ریسک‌های آینده آن برای زندگی بشر توسط مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری» و «تهیه پیوست رسانه‌ای تولید و خرید واکسن کرونا توسط ستاد مهندسی فرهنگی کشور» به تصویب رسید.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر