رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا:

۷ میلیارد دوز واکسن در دنیا پیش خرید شده است

قانعی گفت: هفت میلیارد دوز واکسن در دنیا پیش خرید شده و کنسرسیوم جهانی کوواکس ۱۰ درصد از این میزان را در راستای عدالت دسترسی همه کشور‌ها به واکسن خریداری کرده است.

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه ۱۴۳ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به ارائه گزارشی با موضوع بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور و جهان پرداخت و گفت: هر واکسن برای تولید باید سه فاز پیش بالینی، تأیید و تولید انبوه را طی کند؛ در حال حاضر فایزر و بیوتک تأییدیه اضطراری FDA و WHO را دریافت کرده‌اند چرا که برای تولید واکسن در حالت عادی ۳ تا ۵ سال زمان نیاز است.

قانعی با بیان اینکه در حال حاضر ۲ تأییدیه ملی و بین‌المللی برای تولید واکسن وجود دارد، افزود: ۱۷۳ واکسن ساز در دنیا تولید واکسن کرونا را شروع کرد‌ه‌اند که از این تعداد تنها ۶ واکسن‌ساز موفق به کسب تأییدیه شده‌اند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا تصریح کرد: از ۹ شرکت ایرانی در حال تولید واکسن کرونا، ۳ واکسن کرونا در مرحله فاز بالینی قرار دارد و همچنین واکسن مشترک کوبا و انسیستوپاستور ایران نیز در مرحله فاز ۳ قرار دارد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری افزود: شرکت‌های ایرانی در حال تولید واکسن در چهار پلتفرم ویروس کامل، ناقل ویروسی، اسید نوکلئیک و پروتئین پایه هستند.

واکسن‌های پروتئین پایه‌دار برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مناسب است

او بیان کرد: واکسن‌های پروتئین پایه‌دار برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مناسب هستند اما باید در نظر گرفت که برای ایجاد ایمنی مناسب باید در چندین دوز تزریق شود برای مثال واکسن‌های هپاتیت ب از این نوع هستند.

قانعی با بیان اینکه ایران برنامه تولید ۲۵.۵ میلیون دوز واکسن کرونا توسط شرکت‌های خود را در دست اجرا دارد، گفت: در پایگاه یونیسف کشور ایران به عنوان یکی از کشور‌های تولید کننده واکسن کرونا معرفی شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: منابع مالی تولید واکسن کرونا در دنیا از طریق پیش فروش واکسن‌ها تأمین شده است و در واقع کشور‌ها قبل از موفقیت یک شرکت در تولید واکسن کرونا، واکسن‌ها را پیش خرید کرده‌اند.

او با بیان اینکه در حال حاضر هفت میلیارد دوز واکسن در دنیا پیش خرید شده است، اضافه کرد: کنسرسیوم جهانی کوواکس ۱۰ درصد از این هفت میلیارد دوز واکسن پیش فروش را در راستای عدالت دسترسی همه کشور‌ها به واکسن کرونا خریداری کرده است چرا که برخی از کشور‌ها حریصانه واکسن کرونا را خرید کرده‌اند، برای مثال کشور کانادا به ازای هر فرد ۱۰ دوز واکسن خریداری کرده است.

قانعی با تأکید بر اینکه دنیا برای تولید واکسن کرونا در فاز اضطرار قرار دارد، افزود: برای مثال تولید واکسن‌های مانند تب تیفوئید ۱۰۰ سال، هپاتت ب ۲۰ سال، واکسن ابولا ۲۰ سال به طول انجامیده است اما با توجه به شرایط اضطرار واکسن کرونا تقریباً ظرف مدت یک سال تولید شده است.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه اکثر واکسن‌های کرونا دارای تأییدیه ملی یا اضطراری هستند، افزود: کشور آمریکا برای واکسن فایزر تأییدیه استفاده اضطراری صادر کرده است اما کشور عربستان برای این واکسن تأییدیه نهایی را صادر کرده است.

کار تولید واکسن کرونا در هیچ شرکتی به پایان نرسیده است

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تأکید کرد: در حال حاضر تولید اکثر واکسن‌های کرونا در فاز ۳ قرار دارد و کار تولید واکسن کرونا در هیچ شرکتی به پایان نرسیده است.

او در مورد میزان واکسیناسیون کرونا در کشور‌های جهان گفت: ۳۹.۴۷ میلیون دوز واکسن کرونا در جهان دریافت شده است که از این مقدار سهم آمریکا ۱۲.۲۸ میلیون دوز، چین ۱۰ میلیون دوز، انگلیس ۴.۳۱ میلیون دوز، رژیم اشغالگر قدس ۲.۳۵ میلیون دوز، امارات ۱.۸۸ میلیون دوز، ایتالیا ۱.۱۲ میلیون دوز و آلمان ۱.۰۵ میلیون دوز، روسیه ۱ میلیون دوز، اسپانیا ۷۶۸ هزار دوز، ترکیه ۷۰۶ هزار دوز، کانادا ۵۴۶ هزار دوز و مکزیک ۴۶۳ هزار دوز دریافت کرده‌اند.

قانعی بیان کرد: در حال حاضر ۲.۵۵ میلیون نفر در جهان بر علیه کرونا به طور کامل واکسینه شده‌اند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در مورد رویکرد تأمین واکسن کرونا در کشور، تصریح کرد: مقرر شده است واکسن کرونا در کشور بر اساس ۳ رویکرد، ۱۶.۸ میلیون دوز از طریق مجموعه کوواکس و ۲۵.۵ میلیون دوز از طریق واردات و ۲۵ میلیون دوز تولید داخل تأمین شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری درمورد چرایی دلیل همکاری ایران با کوبا برای تولید واکسن کرونا توضیح داد: نظام سلامت کوبا از جهت عدالت رتبه اول جهان را داراست و این کشور در حوزه پزشکی یکی از قدرت‌های جهان است. در گذشته نیز با کشورمان برای تولید واکسن هپاتیت ب همکاری داشته و همین طور ایران و کوبا سوابق خوبی در حوزه روابط سیاسی و دیپلماتیک دارند.

زمستان ۱۴۰۰ عموم مردم واکسینه می‌شوند

او درمورد برنامه ملی واکسیناسیون برای مقابله با کرونا در کشور گفت: در نظر داریم در فاز اول زمستان ۹۹، کارکنان بهداشت و درمان و افراد مسن، معلولان و جانبازان در مراکز نگهداری، در فاز دوم بهار و تیرماه ۱۴۰۰ افراد بالای ۶۵ سال، افراد ۱۶ تا ۶۴ سال با بیماری زمینه‌ای، افرادی که به واسطه شغل خود با مردم در تماس هستند، در فاز سوم مرداد تا آذر ۱۴۰۰ افراد ساکن در مراکز تجمعی، افراد ۵۵ تا ۶۵ بدون سابقه بیماری و افراد در مشاغل ضروری و کارکنان بهداشت و در نهایت در فاز چهارم زمستان ۱۴۰۰ عموم مردم واکسینه شوند.

قانعی در پایان سخنان خود در مورد دستاورد‌های کشور در دوران شیوع کرونا گفت: ایجاد زیرساخت آزمایشگاه سطح ایمنی ۳، توسعه واکسن در بخش خصوصی، دستیابی و تثبیت دانش فنی واکسن‌های نسل جدید و ایجاد فضای رقابتی برای شرکت‌های دانش بنیان را می‌توان از جمله این دستاورد‌ها نام برد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر