سخنرانی مؤثر در جمع؛ ۳ راه برای بهبود مهارت‌های ارتباطی

روش‌های بهبود ارتباط شخصی را یاد بگیرید تا بتوانید سخنرانی مؤثری در یک جمع داشته باشید.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، برای ارتقاء مهارت ارائه در سخنرانی بهتر در جمع، باید سه مؤلفه را بدانید. وقتی کسی از من سؤال می‌کند که چگونه می‌تواند مهارت‌های ارتباطی مؤثر کسب کند و سخنرانی عمومی خود را بهبود بخشد، من سخنان آلبرت هوبارد را برای او نقل می‌کنم که می‌گفت: "تنها راه یادگیری صحبت کردن، صحبت کردن و صحبت کردن و صحبت کردن است و صحبت کنید و صحبت کنید و صحبت کنید. ".

 اگرچه درست است که تنها راه خوب شدن در هر کاری تکرار است، اما بار‌ها و بارها و تا زمانی که این موضوع به ماهیت دوم تبدیل شود، کار‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا در مقابل مخاطبان صحبت مؤثرتری داشته باشید.

نقطه شروع در هنر سخنرانی عمومی انتخاب موضوعی است که واقعاً برایتان مهم است. از طریق موضوعاتی که تأثیر فوق‌العاده‌ای بر شما داشته‌اند، فکر کنید، موضوعاتی را که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید، زیرا به شدت احساس می‌کنید دیگران می‌توانند از دانش شما بهره‌مند شوند. زیرا با این کار، شما یک سکوی پرشی دارید که می‌توانید به اولین سخنرانی عمومی خود بپردازید.

قسمت دوم سخنرانی عمومی آمادگی برای برقراری ارتباط مؤثر است. به جز مراقبت از موضوع، آماده‌سازی بیش از هر چیزی مهم است. غیر معمول نیست که شخصی ساعت‌ها، روز‌ها و حتی هفته‌ها را برای آماده‌سازی یک سخنرانی صرف کند.


بیشتر بخوانید


برنامه‌ریزی برای ارتباطات موثر

برای آماده شدن برای یک سخنرانی، اولین کاری که باید انجام دهید، نوشتن یک بیانیه عینی از آنچه می‌خواهید است که این کار را در نتیجه ارائه خود انجام دهید.

سخنرانی شما چه ۱۰ دقیقه طول بکشد، چه ۱۰ ساعت، بیان هدف شما یکسان است. این پاسخ به این سؤال است که "مخاطب من چه کسی است و می‌خواهم صحبت من چه تاثیری روی آن‌ها بگذارد؟ "

بنابراین، باید بپرسید "من می‌خواهم این مخاطب در نتیجه چیز‌هایی که به آن‌ها می‌گویم، چه اقدامی انجام دهد؟ " برای این بیانیه عملی هدف خود را بسیار واضح بنویسید. سپس هر آنچه را که فکر می‌کنید احتمالاً می‌توانید یکی پس از دیگری برای این مخاطبان بیان کنید را بنویسید تا باعث شود آن‌ها این عمل را انجام دهند.

به یاد داشته باشید، دلیل سخنرانی در جمع صرفاً آموزش یا اشتراک اطلاعات نیست. این کار باعث تحریک مخاطبان به تغییر رفتار خود و حرکت کردن ذهن و قلب آن‌ها می‌شود.

سخنرانی مؤثر در جمع: ۳ راه برای بهبود مهارت‌های ارتباطی

پس از اینکه عناوین مطالبی را که می‌خواهید به انجام برسانید و برخی از راه‌هایی که می‌توانید انجام دهید را نوشتید، در صورت لزوم شروع به انجام تحقیقات خود کنید. اگر اطلاعات کافی ندارید، شروع به خواندن و پرسیدن سؤال کنید.

اگر یک سخنرانی کوتاه دارید، بهترین راهکار برای بهبود مهارت‌های ارائه، نوشتن کامل آن به صورت کلمه به کلمه است. سپس آن را بخوانید و ویرایش کنید. هر جا لازم بود تجدید نظر کنید. به آن اضافه کنید و داده‌های غیرضروری را از نوشته خود کم کنید. روی آن کار کنید تا زمانی که جلا یابد و سپس چندین بار آن را بخوانید تا چنان حس خوبی در مورد مطالب داشته باشید که بتوانید کل صحبت را قبل از خوابیدن یا هنگام رانندگی با ماشین از حفظ بگویید.

مهارت ارائه خود را بهبود ببخشید

اگر دو قسمت اول سخنرانی عمومی موفقیت‌آمیز باشد، قسمت سوم تمرین و بهبود مهارت‌های ارائه شما است. اگر ضبط صوت یا حتی بهتر از آن دوربین فیلمبرداری دارید، از خود فیلم بگیرید که از ابتدا تا انتها صحبت می‌کنید. سپس به آن گوش دهید یا آن را تماشا کنید و یادداشت‌هایی را در مورد چگونگی بهتر کردن آن بنویسید. اگر از دوربین فیلمبرداری استفاده می‌کنید، به دوربین نگاه کنید و از همان حالت‌های صورت و همان حرکات بدن استفاده کنید که اگر مستقیماً با کسی صحبت می‌کنید از آن استفاده کنید. وقتی خودتان را نقد می‌کنید، نسبت به خود خیلی سخت بگیرید. به یاد داشته باشید، هر قدر می‌توانید در مورد نحوه مواجهه با دیگران صادق و عینی باشید. چرا که با این کار، مهارت‌های ارتباطی مؤثر برای موفقیت را سریع تر ایجاد می‌کنید.

تمرین باعث کامل شدن می‌شود و تمرین کامل باعث کامل‌تر شدن آن می‌شود. اگر به طور مداوم تمرین کنید، خواهید دید که مهارت‌های ارائه شما با گذشت زمان به طور چشمگیری بهبود یافته اند

. به یاد داشته باشید، توانایی شما برای صحبت موثر در مقابل مردم می‌تواند بیش از هر مهارت دیگری، پیشرفت و زندگی شما را ارتقا دهد.

بر ترس خود از سخنرانی عمومی غلبه کنید

طبیعی و عادی است که شما از سخنرانی در جمع ترس داشته باشید، اما باید برای بهبود مهارت‌های ارائه خود بر این ترس غلبه کنید. پنجاه و چهار درصد از بزرگسالان آمریکایی سخنرانی‌های عمومی را قبل از ترس از مرگ در میان ترس‌های اصلی زندگی مطرح می‌کنند. بیشتر مردم از تصور ایستادن برای صحبت در مقابل مخاطب عصبی و ناآرام می‌شوند و ضربان قلبشان بالا می‌رود.

سخنرانی مؤثر در جمع: ۳ راه برای بهبود مهارت‌های ارتباطی

صحبت حرفه‌ای واقعاً موضوعی نیست که بتوانید به نفع یا مخالف آن تصمیم بگیرید. شما واقعاً چاره‌ای ندارید. اگر می‌خواهید به تمام پتانسیل خود در دنیای تجارت پی ببرید، باید یاد بگیرید که چگونه مهارت ارتباطی مؤثر خود را برای برقراری ارتباط بهتر با مردم ارتقا دهید. من دیده‌ام که مدیران با ارتقای شغلی فوق‌العاده‌ای، صرفاً با استفاده از مهارت‌های ارتباطی مؤثر در یک جلسه شرکت می کنند و ۵ تا ۱۰ سال در کار خود جلو می‌افتند.

من مردان و زنانی را مشاهده کرده‌ام که با غلبه بر ترس و توسعه مهارت‌های ارائه، کار خود را در مسیر سریع قرار داده‌اند.

هر بهایی را پرداخت کنید، هر زمانی را صرف کنید، بر هر مانعی غلبه کنید، اما در حال حاضر تصمیم بگیرید که یاد بگیرید در مقابل یک گروه خوب صحبت کنید و مهارت‌های ارائه خود را به طور مداوم تمرین کنید. این تصمیم می‌تواند یکی از مهم‌ترین تصمیماتی باشد که شما برای اطمینان از موفقیت طولانی‌مدت در حرفه خود گرفته‌اید.


برگرفته از مقاله برایان تریسی

ترجمه از فاطمه میرزایی 


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر