نیاز ۱۱۰۰ طرح هادی روستایی فارس به بازنگری و تامین اعتبار

مدیرکل بنیاد مسکن فارس گفت: بالغ بر ۱۱۰۰ طرح هادی روستایی مربوط به روستا‌های بالای ۲۰ خانوار این استان نیازمند بازنگری و تامین اعتبار است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، عطاالله زمانی در دیدار با نماینده مردم شهرستان‌های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس با بیان اینکه ۲۴۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار فارس دارای طرح هادی است، گفت: ۱۱۰۰ طرح هادی روستایی نیازمند تامین اعتبار و بازنگری است که تامین اعتبار این طرح‌ها با پیگیری و همراهی نمایندگان مجلس میسر می‌شود.

او با بیان اینکه اگر این طرح‌ها بازنگری نشود، زمینه اسکان جدیدی در روستا‌ها ایجاد نخواهد شد، افزود: در این صورت روستاییان به ناچار با تغییر کاربری و تخلف در ساخت و ساز‌ها زمینه سکونت در این مناطق را ایجاد می‌کنند در حالی که بازنگری در طرح‌های هادی زمینه سکونت قانونمند و افزایش جمعیت در روستا‌ها و حتی مهاجرت معکوس را رقم‌می زند.

این مقام مسئول با بیان اینکه امسال کل اعتبار بنیاد مسکن فارس برای بازنگری در طرح‌های هادی ۹۰ میلیارد تومان است، گفت: قطعا این اعتبارات جوابگوی بازنگری همه طرح‌های هادی نیست در حالی‌که هر سال هم ۲۴۰ طرح به این مجموعه اضافه می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس با اشاره به اینکه سه شهرستان مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد ۲۷۱ روستا دارند، گفت: در ۱۴۸روستای این سه شهرستان اجرای طرح هادی شروع شده است، بازنگری برخی از طرح‌هایی که ۱۰ سال از زمان اجرای آن می‌گذرد نیز کلید خورده است، شهرستان‌های یاد شده از مناطق اولویت دار در توسعه روستایی هستند که باید از همه ظرفیت‌های قانونی دراین عرصه بهره گیری کرد.

زمانی افزود: گاه یک سیلاب کل بافت یک روستا را بهم می‌ریزد و اعتبارات موجود جوابگوی ساماندهی همه روستا‌ها نیست. برخی از طرح‌های زیر بنایی در روستا‌ها در سال‌های اخیر انجام شده که اگر این طرح‌ها و همراهی بنیاد مسکن نبود کل یک روستا را ممکن بود یک سیلاب ببرد، این طرح‌ها از محل اعتبارات ایمن سازی روستا‌ها اجرا شده و نیاز به افزایش بیشتر دارد.

او به موضوع توسعه معابر با بهره گیری از سهمیه قیر اشاره کرد و گفت: ۴۳ میلیارد تومان سهمیه تامین قیر استان فارس است که برای مصرف مستقیم مصوب شده است و نیاز به مشارکت دهیاری‌ها در اجرا دارد، سال گذشته روستا‌هایی که دهیاری‌های آن توان بیشتر داشتند برای آن‌ها از بنیاد مسکن سهیمه قیر تامین شد و با مشارکت دهیاری‌ها توسعه قابل توجهی در معابر روستا‌ها ایجاد شد، اکنون قانون صرفا اجازه مصرف مستقیم می‌دهد که این موضوع قدری مشکلات برای توسعه معابر روستایی ایجاد کرده است، برخی از روستا‌هایی که دهیاری ضعیف تری دارند نیاز است که کمک شود تا توسعه معابر روستایی شتاب گیرد.

زمانی ادامه داد: در پنج سال گذشته بنیاد مسکن بیش از ۱۷ میلیون متر مکعب آسفالت در روستا‌ها انجام داده و طرح توسعه معابر با آسفالت و زیر سازی معابر شتاب قابل توجه گرفته است، به عبارت دیگر هزار و ۷۰۰ کیلومتر آسفالت داخل روستا‌ها انجام شده است، این موضوع زمینه ساز مهاجرت معکوس و ایجاد انگیزه برای سکونت در روستا‌ها است و تحول قابل قبولی ایجاد کرده است.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس اضافه کرد: ساخت ۱۵۰ واحد مسکن محرومان سهیمه مرودشت است، وام بلاعوض ۳۰ میلیون تومانی به این واحد‌ها تعلق می‌گیرد علاوه بر آن به هر واحد ۵۰میلیون تومان تسهیلات کم بهره نیز تعلق می‌گیرد.

زمانی ساخت مسکن مددجویان و محرومان را از اولویت‌های بنیاد مسکن دانست و گفت: هر سه شهرستان مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد سهمیه مناسب در تامین مسکن محرومان دارند و تا آخر امسال این واحد‌ها به سرانجام می‌رسد. علی‌رغم اینکه همه اعتبارات دراین حوزه جذب می‌شود، اما گاه نیاز است برای برخی موارد خاص اعتبارات ویژه گرفته شود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه می‌توانند کمک شایان توجه کنند.

او به موضوع واگذاری زمین در روستا‌ها برای ایجاد انگیزه سکونت نیز اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن در برخی از روستا‌ها زمین واگذار می‌کند، افرادی که در این موارد متقاضی هستند می‌توانند با اخذ زمین مناسب و اقدام به ساخت و ساز زمینه افزایش جمعیت را هم فراهم کنند، در این زمینه از حساب ۱۰۰امام (ره) هم برای ساخت سرپناه کمک می‌شود، کمک‌های هشت میلیون تومانی هم می‌شود تا سرپناه نیازمندان در روستا‌ها با سرعت ساخته شود، خیرین هم دراین زمینه کمک می‌کنند تا ساخت سرپناه شتاب گیرد.

نماینده مردم شهرستان‌های مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: شهرستان مرودشت در استان فارس از وسعت بزرگ و جمعیت قابل توجه برخوردار است. سه شهرستان مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد از نظر وسعت و جمعیت به اندازه برخی از استان‌ها هستند و می‌طلبد توجه ویژه به این شهرستان‌ها شود، این مناطق نگاه خاصی در توسعه می‌طلبند.

جلال رشیدی کوچی اضافه کرد: در زمینه مسکن محرومان و مددجویان نیز شهرستان‌های یاد شده نیاز به توجه بیشتر دارند، مراجعات دراین زمینه زیاد است و مردم محروم و نیازمند و مددجویان در این حوزه نیاز به توجه بیشتری دارند. بنیاد مسکن نهاد انقلابی و برخاسته از متن انقلاب است، بنیاد مسکن رسالت مستقیم در تامین مسکن و سرپناه برای اقشار نیازمند دارد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر