پوریان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

بازار گوشت در ثبات نسبی به سر می‌برد

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام کشور گفت: اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، بازار گوشت در ماه‌های آتی هم نوسانی نخواهد داشت.

منصور پوریان رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام کشور در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه صادرات دام کشور یک ضرورت به شمار می‌رود، اظهار کرد: گرچه صادرات دام یک ضرورت است نه یک انتخاب، اما از نظر زمانی به علت نزدیک شدن به ایام‌پایانی سال و ازدیاد تقاضا برای خرید، صادرات مناسب نیست.

صادرات دام یک ضرورت است نه انتخاب

او افزود: در ایام پایانی سال تقاضا برای خرید گوشت بالا می‌رود که خوشبختانه در شرایط کنونی به سبب وضعیت مناسب دام، تعادل میان عرضه و تقاضا ایجاد شده است، به همین خاطر با نظر ستاد تنظیم بازار مبنی بر نبود زمان مناسب صادرات موافق هستیم.


بیشتر بخوانید


پوریان با اشاره به اینکه مازاد دام در بخش سبک بسیار بالاست، بیان کرد: گرچه یک میلیون راس مازاد دام باید به بازار‌های هدف صادر شود، اما الان زمان مناسبی نیست چرا که بازار گوشت به تازگی به ثبات رسیده است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور ادامه داد: در ایام‌پایانی سال نباید دست به کار‌هایی زد که سبب افزایش قیمت و برهم ریختگی نظم بازار شود.

جمعیت دام سبک کشور به ۷۰ میلیون راس رسید

او جمعیت دام سبک کشور را ۷۰ میلیون راس اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ذخیره سازی مناسبی در بخش گوشت از طریق شبکه خصوصی و دولتی انجام شده که می‌تواند از هیجانات و کمبود بازار جلوگیری کند.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام با اشاره به اینکه بازار گوشت در ثبات خوبی به سر می‌برد، بیان کرد: اگر اتفاق خاصی در حوزه کلان گوشت رخ ندهد، عرضه به صورت روان خواهد بود و مشکلی در این ارتباط وجود ندارد. اما به طور کلی در شرایط فعلی دولت در بخش دام سبک همانند سنگین باید خرید حمایتی انجام دهد تا دامداران دچار چالش نشوند.

پوریان ادامه داد: امسال نسبت به سال‌های گذشته ذخیره سازی خوبی از طریق بخش دولتی و خصوصی در حوزه گوشت انجام شده که نیاز مصرفی را تامین می‌کند.

او قیمت هر کیلو گوساله زنده را ۳۵ هزار تومان و هر کیلو گوسفند زنده را ۴۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت کنونی هر کیلو لاشه گوساله ۶۸ تا ۷۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو لاشه گوسفند ۹۲ تا ۹۳ هزار تومان است که متاسفانه در سایه کمبود نظارت‌ها با اختلاف چندبرابری قیمت در مغازه‌ها عرضه می‌شود.

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور در پایان تصریح کرد: همه ساله در فصل زمستان بازار دچار نوسانات شدید قیمت می‌شد که امسال با وجود نبود برخی مشکلات نظیر جابه‌جایی دام از استانی به استان دیگر افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۲۱:۱۹ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
ثابت نگه داشتن گوشت گوسفند به ضرر دامداری است که باید هر کیلو جو را به مبلغ 6000 هزارتومان خریداری کند
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر