دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

آموزش‌های زیست محیطی در کتب درسی لحاظ شود

ایوبی گفت: انتظار داریم آموزش‌های زیست محیطی توسط آموزش و پرورش در کتب درسی لحاظ شود.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  حجت الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در دومین جشنواره و چهارمین همایش ملی آموزش محیط زیست که به صورت آنلاین در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، اظهار کرد: ایران سرزمین شعر، ادبیات، هنر، ادیبان، حکیمان و بزرگان است و در طول تاریخ علم و دانش و فرهنگ از این سرزمین به دنیا سرازیر شده است. این وظیفه تاریخی ماست که در عرصه حفظ محیط زیست پیشگام بوده و حرفی برای گفتن داشته باشیم.

ایوبی افزود: اگر نگاهی به متون ادیبان ایران زمین بیندازیم، می‌بینیم که در همه نسل ها، توجه به آب، هوا، حیوانات و محط زیست در فرهنگ ما جای دارد.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به توجه فقه شیعه به حفظ محیط زیست، گفت: در دین نیز بار‌ها بر حفظ طهارت آب، رفتار مناسب با موجودات زنده تاکید شده است.

او مهم‌ترین دلیل بی توجهی افراد به مسائل زیست محیطی را عدم آگاهی از پیامد‌های رفتار‌های خود دانست و ادامه داد: انتظار داریم آموزش‌های زیست محیطی توسط آموزش و پرورش در کتب درسی لحاظ شده و از طریق شبکه‌های ارتباط جمعی و رسانه‌ها به تمامی مردم ارائه شود.

شرط بقای آینده بشریت، سواد محیط‌زیستی است

در ادامه محمد شبیری، رئیس کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست با بیان اینکه شرط بقای آینده بشریت، سواد محیط‌زیستی، توانایی فهم اصول اساسی شناخت محیط زیست و زندگی کردن بر پایه  آنهاست، گفت: کسب سواد محیط‌زیستی، مستلزم آموزش و تربیتی است که فهم حیات را در قلب برنامه‌های خرد و کلان زندگی انسان‌ها جا می‌دهد؛ تحصیل سواد محیط‌زیستی، نخستین گام در راه دستیابی به پایداری است.

رئیس کرسی یونسکو افزود: ما باید دانش محیط‌زیستی خود را برای طراحی مجدد و اساسی فناوری‌ها و نهاد‌های اجتماعی خود به کار ببندیم تا خلاء و شکاف بین طرح‌ها و عملکرد‌های انسانی و سیستم‌های پایدار محیط‌زیستی را پر کنیم.

او تاکید کرد: برای یادآوری تکلیف همگانی برای آموزش محیط‌زیست و یاددهی- یادگیری در این زمینه، برگزاری این رویداد‌های ملی، ضروری به نظر می‌رسد تا بخشی از ذهنیت جامعه و عملکرد حاکمیت را به خود مشغول سازد.

رئیس پژوهشکده محیط‌زیست و توسعه پایدار دانشگاه پیام نور تصریح کرد: بسیاری از تهدید‌های محیط زیستی، تخریب منابع و آلوده‌سازی محیط، پیامد رفتار‌های انسانی است و دیدگاه افراد در خصوص محیط‌زیست، نقش مهمی در شکل گیری رفتار‌های محیط‌زیستی مطلوب آن‌ها دارد.

شبیری راه برون رفت از مشکلاتی پیچیده و به هم وابسته که برخی آن را به بحران تشبیه کرده‌اند را  تغییر طرز فکر و عمل دانست.

او در پایان گفت: امیدواریم این تلاش و رویداد ملی بتواند گامی در نهادینه ساختن وظیفه آموزش و ترویج همگانی محیط زیست، تبدیل دانشگاه پیام نور به قطب ملی و بین المللی آموزش‌های الکترونیکی و ترکیبی محیط‌زیستی در راستای تحقق بند (ی) ماده ۸۰ برنامه ششم توسعه و پایه‌ای برای ادامه روند تلاش‌های انجام شده در این زمینه باشد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: کتب درسی ، یونسکو
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر