وزیر علوم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

بخش عمده بودجه وزارت علوم صرف پرداخت حقوق می‌شود

غلامی گفت: بخش اعظم بودجه‌ای که برای دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده، برای پرداخت حقوق هزینه می‌شود.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بودجه وزارت علوم در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: لایحه بودجه که مجلس به هیئت دولت تقدیم کرد هم اکنون در حال بررسی توسط مجلس و کمیسیون تلفیق است.

او افزود: در حوزه‌های مختلف وزارت علوم از جمله بودجه حوزه پژوهشی، نظرات سازمان برنامه و بودجه و همچنین نظرات وزارت علوم اخذ شده است.  

غلامی با بیان اینکه کمیسیون آموزش مجلس هم که در جریان مسائل مربوط به تحقیقات و اقدامات وزارت علوم هستند اقدامات خوبی انجام داده اند، ادامه داد: در لایحه ۱۴۰۰ مطرح شد که بودجه بخش‌های پژوهشی تقویت شود. آنچه درباره اقدامات مجلس در این باره تاکنون به ما رسیده این است که مجلس نگاه مثبتی در این رابطه دارد که قابل تقدیر است؛ امیدواریم پیشنهادات وزارت علوم به تصویب برسد و در صحن مجلس نیز از این پیشنهادات حمایت کافی شود.

سرمایه هر کشور ، نیروی انسانی است

وزیر علوم ادامه داد: برای آموزش عالی کشور هر منبعی که در نظر گرفته شود، سرمایه گذاری است. سرمایه هر کشور، نیروی انسانی است؛ حاصل این سرمایه گذاری، تحقیقات، ایجاد و تولید فناوری هاست که برای استقلال و توانمند سازی کشور به تحقیقات و تولید فناوری‌ها نیاز جدی داریم.  

غلامی تصریح کرد: دستاورد‌های دانشگاه‌ها در سال‌های گذشته کاملا محسوس است و می‌شود به عنوان دستاورد‌های خوب مبنای حمایت‌های بیشتر قرار بگیرد،  زیرا حمایت‌ها به نتیجه مشخص رسیده است.  

او افزود: در دو سال گذشته نمونه‌های بسیار خوبی از حرکت‌های علمی و فناورانه دانشجویان و فارغ التحصیلان و استادان کشور دیده ایم و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ حمایت‌های دولت مخصوصا در قانون بودجه باعث تقویت و ارتقا این جایگاه شود.  

۲۰ درصد بودجه دانشگاه‌ها برای پژوهش صرف می‌شود

وزیر علوم ادامه داد: لایحه بودجه در سایت سازمان برنامه و بودجه مشخص و موجود است. بخش اعظمی از بودجه‌ای که برای دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده، برای پرداخت حقوق هزینه می‌شود و بخش باقیمانده که باید سهم پژوهش را با آن تامین کنیم، خیلی قابل توجه نیست و حدودا ۲۰ درصد بودجه دانشگاه‌ها برای پژوهش صرف می‌شود.  

به گفته‌ این مقام مسئول، منابع دیگری که در تبصره‌های بودجه برای پژوهش دیده شده و بخش‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های بزرگ باید صرف این امور شود. سایر دستگاه‌ها اعتبارات پژوهشی دارند که باید تمام این بودجه در راستای مشخص هزینه شود تا کاربرد بیشتری داشته باشد.

وزیر علوم در پایان یادآوری کرد: شورای عالی عتف که نتیجه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری کشور است، یک شورای فرا دستگاهی است و وزارت علوم دبیرخانه آن را برعهده دارد که تعیین کننده و سیاست‌گذار پژوهش‌های کلان در کشور است. امیدواریم منابع مالی پژوهشی که در بودجه همه دستگاه‌ها دیده شده زیر مجموعه شورای عالی عتف به کار گرفته شود.  

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: وزارت علوم ، حقوق
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
hatami
۱۹:۲۰ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
چرا

باید

باور

کنیم

آخه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۰ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
آقای پروفسور
علت صرف بخش اعظم دانشگاهها برای حقوق و مزایا بخاطر اینست که
1- دانشگاهها بی ظابطه توسعه یافتند و به جذب نیرو پرداختند
2- چرا دانشگاهها کمتر به اجرای طرحها و پروژه ها روی می اورند تا درآمد ایجاد کنند
حتی برخی پژهشگاهها که مهمترین محور فعالیت و فلسفه وجودی آنها فعالیت پژوهشی است سالانه کمتر از 5 درصد کل هزینه ها واعتبار شان را از محل درآمد آنهم از محل شهریه دانشجویان و اجاره آزمایشگاه و مهمانسرا و ... تأمین میکنند نه از محل طرحهای پژوهشی وهیچ نظارتی از این بابت وجود ندارد
دانشگاهها هم شدند عین دستگاههای خدماتی که از محل رانت برخی مدیران سیاسی ،100% از بودجه دولتی استفاده میکنند . درحالی که در مقررات بودجه سنوات قبل ، اعطای اعتبار به دانشگاهها در قالب و عنوان کمک بوده است که با همین نام پایدار ماندوکسی هم به فکر نیست که این کمک باید براساس یک برنامه و با یک شیب به صفر می رسید
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر