پرچمداری جهاددانشگاهی در مباحث علمی و پژوهشی کشور

تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی و بسیج سازندگی با هدف ایجاد و توسعه همکاری‌های مشترک در تمام زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بین این دو نهاد منعقد شد.

به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی و سازمان بسیج سازندگی امروز (۶ بهمن ماه) با حضور حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و سرتیپ دوم پاسدار محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی در سالن جلسات این نهاد برگزار شد.

طیبی در ابتدای این مراسم اظهار کرد: فکر می‌کنم مجموعه‌ی توانمندی‌هایی که در جهاددانشگاهی و در حوزه‌های مختلف داریم، گستره‌ی جغرافیایی فعالیت این نهاد و همچنین توانمندی‌هایی که در بسیج سازندگی وجود دارد و گستره جغرافیایی فعالیت این مجموعه و مهم‌تر از آن‌ها روحیه جهادی و همفکری که بین دو سازمان نسبت به توسعه کشور وجود دارد، همه این‌ها اگر در کنار یکدیگر قرار بگیرند یقینا می‌توانند هم افزایی بسیار زیاد و خوبی در برنامه‌های توسعه و پیشرفت کشورمان داشته باشند.

او با تاکید بر این که فکر می‌کنیم کشور هیچ مشکلی در زمینه پیشرفت و توسعه علمی و فناورانه و فرهنگی ندارد، گفت: ما پیشرفتی را می‌خواهیم که سعادت دنیا و آخرت را برای مردم تامین کند و فکر می‌کنیم و این کار شدنی است و همیشه سعی کردیم در حد معقول و با توانمندی‌های خود الگوسازی‌های خوبی را انجام دهیم.

رئیس جهاددانشگاهی تصریح کرد: یقینا همکاری دو سازمان و هم افزایی که ایجاد می‌شود می‌تواند کمک بسیار گسترده‌تری در خدمت به توسعه و پیشرفت کشور براساس آرمان‌ها و شعار‌های انقلاب اسلامی ایران داشته باشد.

وجود ۳ فصل مشترک بین جهاددانشگاهی و سازمان بسیج سازندگی

در ادامه سرتیپ دوم پاسدار محمد زهرایی با اشاره به این چند فصل مشترک بین دو سازمان وجود دارد، گفت: اول اینکه هر دو سازمان مولود انقلاب هستند. دوم این که هر دو سازمان بر مبنای یک تفکر شکل گرفته نه یک تشکل، یعنی این که هم جهاددانشگاهی ماحصل یک تفکر است و هم بسیج سازندگی. در این تفکر هم یک واژه مشترکی به نام جهاد وجود دارد. شما جهاد علمی و ما جهاد انسانی داریم. سومین فصل مشترک خروجی کار ما و شماست و هر دو تلاش داریم فناوری انقلاب را به عنوان دستاوردمان داشته باشیم، شما فناوری علمی و پژوهشی و ما فناوری انسانی و فرهنگی. این‌ها باعث می‌شود که ما بتوانیم کار‌های مشترک زیادی را با یکدیگرانجام دهیم.

او افزود: از آن طرف هم سابقه چهل ساله‌ی جهاددانشگاهی نشان داده که پرچم‌دار، پیش رو و پیش قراول در مباحث علمی و پژوهشی کشور است، هم در جایی که از علم تا عمل را ثابت کرده و از ایده تا عمل و تجاری سازی محصولات را به اثبات رسانده و هم اینکه توانسته است این فناوری علمی و پژوهشی را بومی کند و برای انقلاب کند. این تفاوتی است که شاید در دانشگاه صفر قابل انجام نباشد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی ادامه داد: بسیاری از مباحث چه علوم انسانی و چه طبیعی که در دانشگاه تدریس می‌شوند وارداتی است و با صرف کمی وقت به دانشجویان منتقل می‌شود و جهاددانشگاهی در حال تطبیق آن با انقلاب است، یعنی اولین مطالعه تطبیقی که جهاددانشگاهی انجام می‌دهد حل نظام مسایل در حوزه علمی و پژوهشی کشور با رویکرد و نگاه انقلاب این می‌شود فناوری علمی و پژوهشی انقلاب. جهاددانشگاهی اثبات شده است و احتیاج به توضیح هم ندارد. ما هم در جهاد سازندگی برابر آن چیزی که مقام عظمای ولایت از ما مطالبه دارند به نسل انقلابی جدید و نوین می‌پردازیم و ادعا نداریم که به تربیت می‌پردازیم.

او با تاکید بر لزوم قرارگیری در کنار مجموعه‌هایی مانند جهاددانشگاهی برای تامین عقبه علمی پژوهشی طرح‌ها و پروژه‌های سازندگی، گفت: محور دیگر ذیل برنامه همکاری با جهاددانشگاهی، محرومیت‌زدایی از مناطق مختلف کشور است و در واقع آمایش و مطالعات تطبیقی برای پایدارسازی مردم در روستا‌ها و مناطق کشور با رویکرد اشتغال‌زایی در دستور کار این همکاری قرار گیرد. در زمینه اقدامات فناورانه انسانی و توسعه اشتغال در حوزه‌هایی که مردم احساس نیاز می‌کنند، کار علمی و پژوهشی انجام نشده، اما با همکاری با جهاددانشگاهی می‌توان به این عرصه ورود کرد. امید است این تفاهم‌نامه فتح بابی برای توسعه عقبه علمی پژوهشی فعالیت‌ها و طرح‌های بسیج سازندگی باشد.

معرفی فعالیت‌های پژوهشی جهاددانشگاهی

در ادامه این مراسم دکتر محمد رضا پورعابدی، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی افزود: در حال حاضر جهاددانشگاهی دارای ۷۵۰۰ است که از این تعداد ۷۰۰ نفر هیئت علمی و ۶۸۰۰ نفر غیر هیئت علمی هستند.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی تصریح کرد: جهاددانشگاهی پتنت و نماد خودباوری جمهوری اسلامی در حوزه‌ی پژوهش و فناوری و دستیابی به فناوری بومی است و موفقیت این نهاد موفقیت انقلاب می‌باشد و این جهاد یک فرهنگ و یک ایده است.

او بیان کرد: از مهمترین اهدافی که جهاددانشگاهی به دنبال دستیابی به آن بوده است می‌توان به تولید و تدوین فناوری بومی، تجاری سازی نتایج تحقیقات، انتشار دانش از طریق اطلاع رسانی و توسعه فرهنگ خودباوری و تکیه بر توان داخل و ترویج کارآفرینی اشاره کرد.

او با بیان این‌که جهاد‌دانشگاهی به تعبیر مقام معظم رهبری مولود مبارک انقلاب اسلامی است، تاکید کرد: ۸۰ درصد منابع مالی این نهاد از طرح‌ها و پژوهش‌های خودش به دست می‌آورد و ۲۰ درصد دیگر را از دولت به عنوان کمک دریافت می‌کند.

پورعابدی افزود: در افق سند چشم انداز ۱۴۰۴ قرار است جهاددانشگاهی نهادی باشد با هویت اسلامی برخوردار از منابع انسانی متعهد و کارآمد، الهام بخش و موثر و پیش گام در توسعه علم و فناوری و فرهنگ با تعامل سازنده در عرصه ملی و بین المللی.

آموزش بیش از ۱۵۰۰ مربی کارآفرین

در ادامه محمد صادق بیجندی معاون آموزشی جهاددانشگاهی تصریح کرد: جهاددانشگاهی با ایجاد سازمانی به نام سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان یعنی با یک نگاه آینده پژوهانه به موضوع نگاه کرده و بیشترین منابع علمی در حوزه اشتغال و کارآفرینی توسط این مجموعه تولید شده و بیشترین تربیت مدرس کارآفرینی در کشور با همکاری دستگاه‌های ذیربط را انجام داده است و در ۲ دهه قبل بیش از ۱۵۰۰ مربی کارآفرین برای کل کشور تربیت کرده است.

او ادامه داد: حدود چهار سال قبل با یک کار مشترک بین بخشی و بینی حوزه‌ه‌ای از مهر ۹۶ ابتدا در ۹ استان به صورت پایلوت و تمرکز بر مناطق کمتر برخوردار طرح توسعه مشاغل خانگی را برای ۲۰ هزار نفر و در ادامه برای ۶۲ هزار نفر سرپرست خانوار در ۲۴ استان ذیل همان الگوی اولیه با موفقیت به سرانجام رساندیم و درحال حاضر نیز در کل کشور این طرح در حال اجرا است.

در ادامه مراسم تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی و بسیج سازندگی با هدف ایجاد و توسعه همکاری‌های مشترک در تمام زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی با در نظر گرفتن امکانات دو طرف بین حمیدرضا طیبی و سرتیپ دوم پاسدار محمد زهرایی منعقد شد.

در راستای تدابیر امامین انقلاب به منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب و همچنین اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید در راستای استفاده بهینه از منابع، ظرفیت‌ها و امکانات و توسعه همکاری‌ها و تعاملات علمی_آموزشی، پژوهشی، مراکز تحقیقاتی و ایجاد فرصت‌های شغلی درقالب طرح‌های اشتغال‌زا با نهادها، دستگاه‌های اجرایی و موسسات آموزشی و پژوهشی کشور با هدف زمینه سازی‌های لازم و بهره‌مندی از تجارب و ظرفیت‌های موجود و مورد نیاز حوزه تربیت، آموزش و کارآفرینی در جهت تحقق بخشیدن به اهداف مشترک و نظر به این‌که توانمندی‌ها و شایستگی‌های سازمان بسیج سازندگی و جهاد دانشگاهی در سنوات گذشته مشهود بوده، بنابراین در انجام این فعالیت‌ها و به منظور ایجاد هم افزایی موثر، تفاهم‌نامه همکاری بین سرتیپ دوم پاسدار محمد زهرایی رییس سازمان بسیج سازندگی و حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی منعقد شد.

ایجاد و توسعه همکاری‌های مشترک در تمام زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی با در نظر گرفتن امکانات دو طرف هدف این تفاهم‌نامه است.

موضوع این تفاهم‌نامه و مشارکت در زمینه فعالیت‌های گوناگون که طرفین قادر به انجام آن‌ها باشند نظیر فعالیت آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اشتغال و کارآفرینی، خدمات مشاوره‌ای و ...، برگزاری همایش‌ها، سمینارها، وبینار‌ها و کارگاه‌های تخصصی، طراحی، اجرا، نظارت و پایش پروژه‌های پژوهشی، آموزشی و اشتغال و کارآفرینی با به‌کارگیری امکانات، تسهیلات و خدمات دو طرف، افزایش تعاملات بین بخشی و توسعه کمی و کیفی همکاری‌های علمی و بنیادی مانند تالیف، ترجمه، چاپ، نگارش و انتشار کتب و مقالات علمی، آموزشی و پژوهشی مشترک و اجرای دوره‌های علمی کاربردی و آموزش عالی است.

شناسایی و تعیین نیاز‌های آموزشی و توانمندسازی نیروی انسانی فعال موردنیاز در حوزه‌های مختلف موضوع تفاهم‌نامه، برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی، پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی و فرهنگی مشترک در حوزه‌های مورد توافق، همکاری و مشارکت در تهیه شناسنامه شغلی، تدوین الگو‌ها و استاندارد‌های آموزشی، نیازسنجی آموزشی، طراحی نظام جامع آموزشی برای کارکنان سازندگی و بسیجیان و اعضای گروه‌های جهادی و توسعه مهارت‌های تخصصی و علمی در حوزه فعالیت سازندگی و محرومیت‌زدایی، همکاری و مشارکت در تدوین و اجرای برنامه‌های توانمندسازی، اشتغال و کارآفرینی و دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی پیشرفته به منظور ارتقای مهارت پرسنل وکارکنان و اعضای خانواده سازمان بسیج و نیرو‌های بسیجی و اعضای گروه‌های جهادی و مرتبطین با بسیج به صورت حضوری، الکترونیکی و مجازی و فراهم کردن امکان استفاده از منابع، توانمندی‌ها تجهیزات و فضا‌های آموزشی و امکانات طرفین در زمینه تهیه، تدوین و ترجمه متون و منابع آموزشی، تولید محتوا و سرفصل‌ها و اجرای برنامه‌های آموزشی (مشترک) و آموزشی تخصصی ویژه بسیج سازندگی و همچنین نشر و توزیع کتب تخصصی موردنیاز آنان بخشی از محور‌های همکاری عنوان‌شده در این تفاهم‌نامه است.


بیشتر بخوانید


در ضمن گفتنی است که زمان اجرای تفاهم‌نامه از تاریخ امضاء برای مدت ۳ سال است.

انتهای پیام/ 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر