گازشهری به درب منزل ۸۳ درصد از شهروندان زاهدان رسیده است

مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: هم‌اینک ۹۷ درصد شبکه‌گذاری در زاهدان انجام شده و گاز به درب منزل ۸۳ درصد از شهروندان این شهر رسیده‌است اما حدود ۳۶ درصد شهروندان مشترک گاز طبیعی شده‌اند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، رضا پنجابی مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان اظهارداشت: هم‌اینک ۹۷ درصد شبکه‌گذاری در زاهدان انجام شده و گاز به درب منزل ۸۳ درصد از شهروندان این شهر رسیده‌است اما حدود ۳۶ درصد شهروندان مشترک گاز طبیعی شده‌اند.

او افزود:هم‌اینک عملیات اجرایی انتقال گاز و شبکه گذاری در زابل در حال انجام است و در سال آینده زابل نیز از نعمت گاز شهری برخوردار خواهدشد.

او  با بیان اینکه در زابل به روش CNG بالغ بر ۵۰۰ مشترک گاز زیرپوشش قرار دارند گفت: به همین منظور یک ایستگاه دختر در زابل ایجاد شده و ایستگاه مادر نیز در خراسان جنوبی است و سیلندرهای مخصوص CNG از بیرجند بارگیری و در ایستگاه زابل تخلیه و وارد شبکه شهری می‌شوند و ۵۰۰ مشترک از آن بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در ایرانشهر از سال ۸۹ عملیات گاز رسانی انجام شده و هم‌اینک ۱۰۰ درصد شبکه‌گذاری و بهره‌برداری شده که حدود ۵۲ درصد از مردم این شهر اقدام به اشتراک پذیری کرده اند.

او  با اشاره به اینکه هم‌اکنون پیمانکاران در شهرهای بمپور، محمدان و ایرانشهر و روستاهای اطرف این شهرها مشغول فعالیت‌ هستند افزود: افزون بر یکهزار مشترک و بالغ بر ۳۶۰ کیلومتر شبکه گاز در روستاها وجود دارد همچنین ۲ روستای ده میر و توردان به تازگی به شبکه گاز پیوستند و عملیات اجرایی چهار روستای دیگر به اتمام رسیده و درحال تست شبکه به منظور تزریق گاز به آن‌ها است.

پنجابی با بیان اینکه در بمپور و محمدان ۸۰۰ مشترک از نعمت گاز برخوردارند اظهارداشت: چابهار، سراوان، سرباز و قصرقند نیز در حال عملیات باز طراحی‌اند و در بزمان و دلگان هم عملیات اجرایی در حال انجام است.

او افزود: روند گازرسانی در سیستان و بلوچستان از سال ۸۹ با رسیدن خط لوله هفتم به ایرانشهر آغاز شده که هم‌اینک در این شهرستان دو نیروگاه گازدار بوده و روزانه حدود سه و نیم تا چهار میلیون‌ مترمکعب گاز مصرف می‌کنند.

مدیر عامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ۱۵ هزار مشترک در ایرانشهر نیز از نعمت گار بهره مند هستند گفت: یک واحد CNG و یک نیروگاه CHP در این شهرستان مشغول به فعالیت اند.

او با اشاره به اینکه پیش بینی برای آینده گاز رسانی به سیستان و بلوچستان بر اساس افقی است که حرکت خطوط انتقال انجام می‌شود تصریح کرد: عملیات اجرایی شبکه گذاری در خاش به اتمام رسیده و شبکه آماده تزریق گاز است و از ابتدای سال آینده گازرسانی انجام می‌شود.

پنجابی اظهار داشت: با وجودی که گاز به درب منازل ۸۳ درصد شهروندان زاهدانی رسیده اما تنها ۳۶ درصد شهروندان اقدام به گازکشی یا انشعاب‌پذیری منازل خود کرده اند.

او  افزود: استقبال نکردن شهروندان زاهدانی از اشتراک‌پذیری ۲ علت دارد عامل نخست آن شرایط بازار و هزینه‌های اقتصادی است که در راستای مسوولیت اجتماعی با پیگیری‌های انجام شده هریک از متقاضیان اشتراک گاز می‌تواند از تسهیلات کم‌بهره پنج میلیون تومانی استفاده کند که با مساعدت استاندار در تلاش هستیم تا این مبلغ افزایش یابد و دوم اینکه همزمان با وصل اشتراک گاز کارت سوخت مشترکان جدید قطع می‌شود که همین مساله باعث شده تمایل شهروندان به استفاده گاز شهری کاهش یابد.

 سیستان و بلوچستان با گستره ۱۸۸ هزار و ۲۲۲ کیلومترمربع (معادل ۱۱.۵ درصد مساحت کشور) و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت آخرین استان فاقد شبکه گاز کشور به شمار می‌رود که دولت یازدهم و دوازدهم عزم خود را جزم کرده تا مردم این استان دور افتاده را از نعمت گاز شهری برخوردار کند و رنج سال‌ها حمل سیلندرهای گاز مایع را از آنان بزداید.

این طرح، اهداف چندگانه‌ای را دنبال می‌کند که از جمله آنها می‌توان به گازرسانی به نیروگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، واحدهای صنعتی و ساخت خطوط فرعی و شبکه‌های شهری برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی اشاره کرد.

پس از اجرای طرح انتقال گاز از عسلویه به ایرانشهر و گازرسانی شهری در این شهر عملیات اجرای لوله گذاری و انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان انجام شد و هم اینک شهر زاهدان در حال گازرسانی است.

انتهای پیام/ع

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۱۷ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
واون 64 درصد باقیمانده درصف کپسول گاز امسال بدترازپارسال
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر