ظریف:

واکسن روسی کرونا در ایران تایید شد/ آماده همکاری با روسیه برای ثبات در منطقه هستیم

وزیر خارجه گفت: واکسن اسپوتنیک دیروز در ایران تایید شد و در آینده نزدیک امیدواریم بتوانیم خرید و تولید مشترک را انجام دهیم.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در دومین مقصد سفرش به منطقه در مسکو حضور دارد، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

ظریف ضمن ابراز خرسندی از حضور در مسکو گفت: در رایزنی‌ها مسائل مختلفی را مطرح کردیم و خوشحالم به اطلاع شما برسانم واکسن اسپوتنیک دیروز توسط مسئولان بهداشتی در ایران تایید شد و در آینده نزدیک امیدواریم بتوانیم خرید و تولید مشترک را بین مؤسسات مشابه در ایران و روسیه انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه دوجانبه با توجه به اهمیت رهبران دو کشور به روابط دوجانبه امروز درباره روش مستحکم‌تر کردن روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف در حوزه انرژی، حمل و نقل و سایر حوزه‌ها و همچنین درباره همکاری بسیار مفید و سازنده دو کشور در حوزه انرژی هسته‌ای و نحوه تقویت آن گفت‌وگو کردیم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: در مورد دریای خزر و همکاری در این حوزه بین ایران و روسیه گفت‌وگو کردیم.

تبریک به پوتین و روسیه برای پایان دادن به بحران در منطقه

وی به مسائل منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است به آقای پوتین و فدراسیون روسیه تبریک می‌گویم که توانستند بحران در منطقه که به از دست دادن جان تعداد زیادی نظامیان و به خصوص غیرنظامیان در قره باغ انجامید پایان دهند. امروز ما می‌توانیم در آستانه ورود به یک مرحله جدید باشیم که اختلافات را به همکاری تبدیل کند و بتوانیم با یک همکاری منطقه‌ای به سمت ایجاد هم افزایی در این منطقه برویم و راه‌هایی که برای سه دهه بسته شده بود را مجددا باز کنیم و باعث پیشرفت و توسعه اقتصادی کل منطقه بشویم که بهترین ضامن صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و کل منطقه هم افزایی اقتصادی است و درباره پیشنهادات مختلفی که در این زمینه مطرح شده در سفر منطقه‌ای که دارم صحبت کردم و صحبت‌های بسیار خوبی داشتیم.

نظرات مشابه ایران و روسیه درباره سوریه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد سوریه با بیان اینکه نظرات ایران و روسیه در مورد سوریه کاملا مشابه به هم است، اظهار کرد: نیاز داریم روند قانون اساسی با همکاری همه طرف‌ها پیش برود. همزمان ضرورت دارد وضعیت انسانی در سوریه و شرایط انسانی مورد توجه قرار بگیرد و جامعه بین‌المللی مسئله انسانی را فدای اهداف سیاسی برخی قرار ندهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: درباره افغانستان مشورت خوبی داشتیم برای اینکه حاکمیت قانون و همراهی همه گروه‌ها منجمله طالبان که امروز هیأتی از طالبان در ایران هست و با همکاران من مشغول گفت‌وگو هستند، یک جامعه فراگیر و هماهنگ در افغانستان را شاهد باشیم. ایران و روسیه در این زمینه دیدگاه‌های مشابهی دارند.


بیشتر بخوانید


امیدواریم کشور‌های عربی خلیج فارس هم به آغوش گشوده جمهوری اسلامی برای گفت‌وگو پاسخ مثبت بدهند

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره خلیج فارس عنوان کرد: در این باره گفت‌وگوی خوبی داشتیم با توجه به ضرورت گفت‌وگو و همکاری بین کشور‌های خلیج فارس، از تلاش‌های روسیه در این زمینه قدردانی و استقبال می‌کنیم و امیدواریم کشور‌های عربی خلیج فارس هم به آغوش گشوده جمهوری اسلامی برای گفت‌وگو پاسخ مثبت بدهند و به جای امید بستن به کسانی که هیچ فایده‌ای برای آن‌ها نداشتند، به منطقه خودشان رو بیاورند.

وی به اوضاع یمن نیز اشاره کرد و گفت: امیدواریم با همکاری بین‌المللی این معضل انسانی و بزرگ‌ترین شرایط دردناک انسانی در قرن حاضر به پایان برسد و شاهد آتش بس و گفت‌وگو بین گروه‌های یمنی باشیم و از نقش مثبت روسیه استقبال کردیم و ایران حاضر است با «گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن و دیگران همکاری کند که گروه‌های مختلف یمنی را به پای میز مذاکره بیاورند و به یک حکومت مشترک بین همه یمنی‌ها براساس همکاری و همراهی به جای جنگ و خونریزی بینجامد.

ظریف افزود: منطقه ما و همکاری‌های ایران و روسیه در جهت صلح و ثبات در این منطقه است و آمادگی داریم با روسیه چه در مورد منطقه قفقاز و چه در مورد خلیج فارس، افغانستان و سوریه و در جامعه بین‌المللی همکاری‌مان را ادامه دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن ابراز خرسندی از امضای موافقت‌نامه بین ایران و روسیه در حوزه سایبری اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک توافق فرهنگی بین ایران و روسیه که مراحل نهایی را طی کرده و آماده امضا است را در آینده نزدیک امضا کنیم که روابط همه جانبه ایران و روسیه در حوزه فرهنگ نیز گسترش یابد.

روابط ایران و روسیه واکنش به روابط ما و دیگران نیست

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره تحولات جدید در جهان و روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و ارزیابی از روابط تهران و مسکو نیز اظهار داشت: روابط ایران و روسیه اصیل است و این روابط واکنش به روابط ما با دیگران نیست. ایران و روسیه دو کشور همسایه هستند و دو کشور هستند که دیدگاه‌های مشترک در سطح بین‌المللی دارند و دو کشور هستند که در حوزه منطقه برای صلح و امنیت در منطقه تلاش کردند و دیدگاه‌های ما درباره حل و فصل بحران‌های سوریه، یمن، مشکلات افغانستان و بحران قفقاز بسیار نزدیک به هم است و از نزدیک با هم همکاری کردیم.

وی خاطرنشان کرد: این روابط که اصیل است و سابقه روابط ما از کل حیات ایالات متحده بیشتر است و دوران بیشتری دارای رابطه دوجانبه با روسیه بودیم، این روابط وابسته به کسی نیست.

آمریکا از مزاحمت برای روابط ما و روسیه دست بردارد 

ظریف بیان کرد: بیشترین امیدی که داریم این است آمریکا در روابط ما و دیگر کشور‌ها و روابط ما با روسیه خلل ایجاد نکند و از مزاحمت برای روابط ما و روسیه دست بردارد و از اقدامات غیرقانونی که در گذشته انجام داده و مانع شده شرکت‌های ایرانی و روسی و دولت ایران و روسیه آنگونه که می‌خواستند روابط را ادامه دهند، از این موانع دست بردارد.

وی گفت: آنچه از دولت جدید آمریکا شنیدیم بیشتر در حد صحبت و اعلام موضع بوده است. ما به عمل پاسخ خواهیم داد. گفته‌ایم هر زمان آمریکا تحریم‌های غیرقانونی بر خلاف برجام و تعهداتش در قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران اعمال کرده و کشور‌های قانونمندار دنیا را با تحریم‌های فرامرزی مجازات کرده هر زمان این اقدام را متوقف کند ایران هم آمادگی دارد به نحو مناسب پاسخ دهد. اما تنها نتیجه‌ای که این شرایط می‌تواند داشته باشد موانعی که امروز توسط آمریکا برای روابط ما با روسیه و چین و دیگر کشور‌ها ایجاد شده رفع شود. نوع روابط ما حتما محکم است و محکم‌تر هم خواهد شد.

با تغییر دولت در آمریکا ما حرف‌هایی را شنیدیم، اما اقدامی را ندیدیم

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران و آغاز غنی سازی ۲۰ درصد بیان کرد: ایران عضو متعهد به مقررات بین‌المللی است و ما همواره تعهدات خودمان را اجرا کردیم. آمریکا از ابتدای برجام به این توافق به خوبی عمل نکرد حتی در دوران دولت اوباما؛ متاسفانه عملکرد ناقص آمریکا باعث شد کشور‌های اروپایی برجام را به درستی اجرا نکنند.

وی ادامه داد: بعد از دوره ترامپ رسما کارشکنی آمریکا برای اجرای برجام شروع شد و در می ۲۰۱۸ ترامپ از برجام خارج شد و به ایجاد مزاحمت برای همکاری‌های بین‌المللی ایران شروع کرد و حتی مجازات کسانی که با ایران همکاری می‌کردند و وفق قطعنامه ۲۲۳۱ باید با ما همکاری می‌کردند، آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت کشور‌هایی که قطعنامه شورای امنیت را رعایت می‌کردند مجازات می‌کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: ما باز هم یک سال صبر کردیم و بعد از دو دوره پایان دادن به روند برجام در ماده ۳۶ برجام که از طریق مکانیسم حل و فصل اختلافات تلاش کردیم کشور‌های اروپایی را وادار کنیم به تعهداتشان عمل کنند، این اقدام صورت نگرفت و در نهایت در نوامبر ۲۰۱۹ به کشور‌های اروپایی و اعضای دیگر برجام یعنی روسیه و چین اعلام کردیم در صورتی که اقدام جدیدی صورت نگیرد ناگزیر خواهیم بود براساس ماده ۳۶ برجام تعهداتمان را کاهش دهیم و این اقدام را در پنج مرحله شروع کردیم و با متانت و صبر استراتژیک از می ۲۰۱۹ شروع به کاهش تعهدات کردیم، ولی علیرغم همه تلاش‌های ما و همه کمک‌هایی که روسیه و چین به عنوان اعضای باقیمانده در برجام در کمیسیون مشترک انجام دادند متاسفانه کشور‌های اروپایی نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند.

وی گفت: این وضعیت ادامه داشت با تغییر دولت در آمریکا ما حرف‌هایی را شنیدیم، اما اقدامی را ندیدیم مجلس مصوبه‌ای را تأیید کرده که بر طبق آن موظف هستیم برخی اقدامات را انجام دهیم یکی غنی سازی ۲۰ درصد بود که شروع شده و دیگری پایان دادن به اجرای پروتکل الحاقی است که از ۲۱ تا ۲۳ فوریه باید عملیاتی شود و ما طبق قانون موظف هستیم این کار را انجام دهیم.

اگر آمریکا به تحریم‌هایش و به مداخله در روابط اقتصادی ما با دنیا پایان دهد

ظریف یادآور شد: ولی اگر تا آن زمان، اقدامات مناسب برای بازگرداندن روابط اقتصادی ما صورت گرفت، یعنی آمریکایی‌ها به تحریم‌هایشان پایان دهند و مداخله خود را در روابط اقتصادی ایران و دنیا پایان دهند و ما نتیجه آن را ببینیم، آن زمان است که ایران به کلیه تعهداتش برمی‌گردد. نه تنها مانع دسترسی بازرسان آژانس براساس پروتکل الحاقی نمی‌شود، بلکه سایر تعهداتش را که کاهش داده براساس همان قانونی که کاهش داده براساس آن به تعهد کامل برخواهد گشت و این را در بالاترین سطح اعلام کردیم و مقام رهبری اعلام کردند اگر آمریکا تحریم‌ها را به صورت موثر بردارد، ما هم تمام اقدامات خود را برمی‌گردانیم.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۲۳:۴۲ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹
چون اجباری نیست من نمیزنم
همون ماسک برام کافیه
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۶:۱۵ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹
با سلام چرا روسیه اول جان مردمش که کرونا داره ازبین میبرشون را نجات نمیده و وقتی کشته های کرونا صفر شد و ماسک را برداشتن واکسنشون را صادر کنند.یا فکر کنم جان مردم ما براش مهمتره
Iran (Islamic Republic of)
کی و کجا تائید شد؟
۰۷:۱۴ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
ظریف:
واکسن روسی کرونا در ایران تایید شد!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۰۸ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
قضاوت ممنوع غیبت ممنوع
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۲۷ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
به واکسن آمریکایی اعتمادی نیست. با کدوم منطق به روسی اعتماد هست؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۱۳ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
قضیه ی دریای خزر کافی نبود؟؟؟ حالا باید واکشنشون رو هم بخریم ؟؟ چاپلوسی روسیه تا کی؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۹ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
واکسن روسی از آمریکایی بهتره و احتمال خرابکاری کمتر ولی من هیچکدومشونو تا مال ایرانی نیاد که قابل اطمینان باشه نمیزنم!
نه نتیجه روسی معلومه نه عوارض آمریکایی!
#واکسن ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۰:۳۸ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
دکتر ظریف تمام حرفش را با تمام قدرت زد آمریکا باید تحریمها را لغووما هم برنامه خود را به روال قبل برگردانیم دیگر مردم دارن اذیت میشن فقر بیکاری بی ارزشی پول از انزوا ودشمنی هست حداقل 4سال این مردم را از بدبختی نجات دهیم بخدا مردم عالی داریم وصبور یاحق
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۱ ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
واکسن فقط ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
فردین
۲۳:۲۱ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
عالیه سریع توزیع کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۵ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
بله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۰ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
خوبه روسیه واکسنهاشو رو ملت ایران امتحان می کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۹ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
به روسیه هم اعتمادی نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۳ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
جناب آقای ظریف چندی پیش حجت را تمام و واقعیت را فرمودند که:من بعنوان وزیر خارجه مجری سیاست خارجی مقامات عالیه کشورم و حتما این طور نیست که کارهایی که می کنم خواست واقعی درونی و قلبی خودم باشد.پس لطفا اول انصاف بعد نقد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۳ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
دریای خزر که رفت توحلق روس دریای عمانم بدین به پوتین بگین بجای واکسن کرونای بی خاصیت
Iran (Islamic Republic of)
بسیجی
۲۰:۲۰ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
مطمئن هستید در واکسن روسیه دستگاه شنود جاسازی نکردن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۰ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
همینو بگو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۶ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
هشتک نه به واکسن کرونا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۵ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
روچه معیاری تاییدشده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۵ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
عجب واکسن روسی را برروی ایرانیان تست کردید ولی کشورهای دیگه را ممنوع خدایا بداد ایران برس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۳ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
از کجا مطمئنیم که روسیه خودش عامل ساخت کرونا نیست ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۳ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
از کجا معلوم واکسن روسیه قابل اطمینان باشه ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۶ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
جناب ظریف شما دقیقا بر خلاف واقعیت حرف میزنی؟روسیه دقیقا عامل بحران و تجاوز در منطقه است بعد از روسها تشکر میکنی؟مانند حمله روسیه به اکراین و تصرف شبه جزیره کریمه و دونتسک و ...حمله به گرجستان.فشار به ارمنستان و واگذاری زمینهای آنها به ترکها و ...در ضمن روسها کمترین استاندارد بهداشتی را دارند و اگر واکسن خوبی داشتند وضعیت مردم خودشان بهتر از این بود.کشور ما را میبری در دهان روسیه متجاوز که هنوز استانهای ما در تصرف آنهاست .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۰ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
مقاماتی که واکسن رو تایید کردن باید اول همه دریافت کنند تا مردم مطمئن شوند موضوع سیاسی نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۳ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
روسیه هم مثل امریکا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۷ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
مستعمره روس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۷ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
ای داد وبیداد
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۸:۵۲ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
آقای ظریف لطف کنید اول از همه خودتون وخانواده محترمتون بزنید بعد مردم ،،،،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۰ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
جالبه که روسیه دستش با اسرائیل تو یک کاسه است و قیافه همسایه خوب رو برای ایرانیها میگیره!
باج دادن به کشورهایی که هم رفیق گرگ و هم رفیق قافله هستن هیچ سودی برای ملت و کشور نداره!
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۲۳:۴۳ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹
بله دقیقا!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۵ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
ای خدا
این بنده خدا تا کی میخواهد خواب پنبه دانه ای ببیند!!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۴ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
یکی میگه بهمن ماه واکسینه میشن یکی میگه اواخر بهمن وارد کشور میشه چقد حرفاشون باهم تناقض دارن ای خداااا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۷ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
از همون اول بگین واکسن روسی چینی قرار هس بزنیم. انقدر فیلم هندی لازم نبود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۵ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
جان مردم عزیز و محترم است هیچکس نباید واکسن کرونا بزند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۹ ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
اجباری که نیست
شما هم نزن
بزار به ما زودتر برسه
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر