مجلس بودجه‌ فرهنگی را به شکل جدی مد نظر قرار دهد

امام جمعه یزد گفت: مجلسی‌ها در تصویب بودجه‌های فرهنگی و ایجاد تحول در آموزش اهتمام کنند و تقویت فرهنگ دینی را مد نظر قرار دهند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد صبح امروز در دیدار با قاضی زاده هاشمی، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مسائل فرهنگی، گفت: مجلس در مورد مسائل فرهنگی و دینی به ویژه تقویت و ترویج این دو مقوله مهم اهتمام ویژه داشته باشد، زیرا معتقدیم اگر فرهنگ درست شود، همه امور روی روال می‌افتد و اگر فرهنگ نباشد، هر چه کار عمرانی شود، هدر می‌رود، اما متاسفانه در اغلب دولت‌ها فرهنگ دینی مورد غفلت قرار گرفته است.

او افزود: اگر فرهنگ دینی برای مردم نهادینه شود، آن‌ها به خوبی می‌توانند نقش اجتماعی خود را ایفا کنند که نمونه آن را در زمان شیوع کرونا و کمک آن‌ها به دولت شاهد بودیم و این اثر ایمان است که مردم در خانه‌های خود کارگاه تولید ماسک ایجاد کردند یا مقاومت کادر درمان تا پای جان و رسیدگی به بیماران کرونایی، نشأت گرفته از فرهنگ دینی است.

آیت‌الله ناصری ادامه داد: فرهنگ دینی در هر کجا حاکم باشد، افراد خدا را در نظر می‌گیرند و کار انجام می‌دهند و از آنجا که خدا را ناظر بر امور خود می‌بینند، خالصانه کار می‌کند.

امام جمعه یزد با انتقاد از عملکرد برخی دولت‌ها در حوزه فرهنگ بیان کرد: دولت‌ها هر کجا از نظر بودجه‌ای در مضیقه قرار می‌گیرند، اول بودجه‌های فرهنگی را کاهش می‌دهند حتی برخی ارگان‌های فرهنگی، تبعیدگاه مدیران و کارمندان ضعیف‌تر شده است.

آیت‌الله ناصری تاکید کرد: مجلس باید مراقب باشد و در این زمینه توجه جدی داشته باشد و در تصویب بودجه برای مقوله فرهنگ به ویژه فرهنگ دینی اهمیت بالایی قائل باشد.

او در بخش دیگری از سخنان خود در مورد کمیسیون‌های مجلس بیان کرد: پشتوانه این کمیسیون‌ها باید عده زیادی از افراد نخبه بی‌طرف و صاحب فکر و اندیشه باشند و کارشناسانه موارد را به کمیسیون‌ها انتقال دهند تا آن‌ها بتوانند با جمع بندی مسائل، به نتایج قابل قبول برسند.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر نیاز به تحول در سیستم آموزشی کشور بیان کرد: باید از آموزش استعماری خروج و جهش کنیم و به آموزش مدنظر قرآن برسیم.

او افزود: طراح زندگی ما در گذشته انگلیسی‌ها بودند و طوری القا حرکت می‌کردند که تمام زندگی و شئون زندگی ما بر اساس طراحی آن‌ها پیش می‌رفت و آموزش ما نیز از این امر مستثنی نبوده و از ۱۰۰ سال پیش آموزش ما را به نحوی پیش بردند و برنامه ریزی کردند که تدین، تفکر و تعقل از آن حذف شد تا افراد فقط سواد خواندن و نوشتن داشته باشند و مدرکی بگیرند لذا از ابتدا حرکت علمی ما، سطحی‌نگرانه بوده است.

آیت‌الله ناصری تصریح کرد: امروز دانش آموز ما ۱۲ سال درس می‌خواند، اما اندوخته مهم علمی ندارد و سپس به دانشگاه می‌رود، چند سال هم آنجا درس می‌خواند و تبدیل به فرد بیکار می‌شود بنابراین می‌بینیم که این روش آموزش، بعد از ۱۶ سال تحصیل، بیکار تحویل جامعه می‌دهد در حالی که اگر قدرت تفکر، تدین و تعقل در آن‌ها تقویت می‌شد، هر کدام از آن‌ها تبدیل به یک کارآفرین می‌شدند.

او با اشاره به اینکه قرآن در بیش از ۲۰ آیه انسان را به تفکر دعوت کرده است، افزود: سیستم آموزش غربی‌ها برای ما، خلاف توصیه قرآن است و بر این اساس است که عده‌ای امروز به دنبال وارد کردن علم هستند، زیرا از ابتدا قدرت تفکر در آن‌ها تقویت نشده است.

آیت‌الله ناصری با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به تحقق اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی فکر، زمینه نوآوری، زمینه باور نفسانی می‌خواهد و در شرایطی که این‌ها را از ما گرفته‌اند، هر چه برای اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی و کار شده، باز هم به نتیجه مطلوب نرسیده ایم.

او با اشاره به اینکه این موضوع گریبان صنعت ما را نیز گرفته است، افزود: ۵۰ سال است که صنعت خودروسازی وارد کشور ما شده، اما در طول این همه سال، اینقدر خودباور و خلاق نبوده اند که بتوانند خودشان بسیاری از قطعات را بسازند و بتوانند خودرو‌های با کیفیت به دست مردم بدهند.

امام جمعه یزد تصریح کرد: متاسفانه هم در صنعت، هم واردات و صادرات و تولید، افراد بیشتر به دنبال سود بیشتر بوده اند و کیفیت بیشتر و خدمت مطلوب‌تر برای آن‌ها در رده‌های بعدی قرار دارد و گرانی‌های فعلی نیز از همین روحیه نشأت گرفته، زیرا تولیدکننده ما قانع نیست.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حوزه صنعت پوشاک نیز در کشور ما بسیار ضعیف عمل شده است، افزود: این صنعت نه سرمایه زیاد، نه تکنولوژی بالا می‌خواهد و اشتغالزایی بسیار بالایی نیز دارد و نیاز کشور را نیز تامین می‌کند بنابراین لازم است به توسعه و رونق این صنعت کمک شود.

انتهای پیام/ی

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر