۱۷ طرح منابع طبیعی اصفهان دهه فجر افتتاح می شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان از بهره برداری ۱۷ طرح در ۱۱ شهرستان استان اصفهان با صرف حدود ۲۸.۹ میلیارد تومان اعتبار همزمان با گرامیداشت دهه مبارک فجر خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، محمدعلی کاظمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهارداشت: ۱۱ طرح منابع طبیعی در شهرستان‌های اصفهان، آران و بیدگل، نایین، مبارکه، سمیرم، خوانسار، بُرخوار، خور و بیابانک، شاهین شهر و میمه، کاشان و فریدونشهر اجرا می‌شود.

او ادامه داد: این طرح‌ها شامل عملیات بیولوژیک نهالکاری، ساخت سازه‌های سنگی ملاتی، پخش سیلاب، توسعه جنگل با بذر، احداث بند خاکی و دیگر طرح‌های آبخیزداری مانند سرریز است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اهمیت توسعه روز افزون منابع طبیعی در بخش‌های مختلف اضافه کرد: طرح‌ها  افزون بر پنج هزار و ۴۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان اجرا خواهد شد.

کاظمی با اشاره به جایگاه ویژه انجام عملیات آبخیزداری در استان خاطرنشان کرد: پروژه‌های آبخیزداری اجرا شده در دهه فجر مهار و کنترل و استحصال ۶۰۵ هزار متر مکعب سیلاب را در پی خواهد داشت.

او به اشتغالزایی دست کم ۳۵۰ نفر با بهره برداری این تعداد طرح‌ها اشاره کرد.

نگاهی به وضعیت استان اصفهان از حیث عرصه‌های طبیعی حاکیست که این خطه به مرکزیت شهرستان اصفهان با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) در بر گرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار پراکنده است و سرانه جنگل درکمتر از ۰.۱ هکتار است، اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه‌ای خوبی (۳۵ گونه درختی ودرختچه ای) برخوردار است.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/م

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر