آیا می دانید میزان جذب فرکانس رادیویی در بدن انسان چقدر است؟

وقتی بدن در معرض امواج الکتریکی یا فرکانس‌های رادیویی قرار می‌گیرد، مقداری از انرژی این امواج را دریافت می‌کند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، اداره HSE ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اعلام کرد: SAR یا Specific Absorption Rate نرخ جذب خاص، به میزان فرکانس رادیویی (RF) که بدن انسان در زمان استفاده از تلفن همراه خود در معرض آن قرار می‌گیرد، گفته می‌شود. این مقدار می‌تواند بسته به شرکت سازنده و مدل دستگاه متفاوت باشد از این رو در زمان عرضه هر دستگاه و در اطلاعات سخت افزاری آن، میزان SAR نیز یاد می‌شود.

بر این اساس، وقتی بدن در معرض امواج الکتریکی یا فرکانس‌های رادیویی قرار می‌گیرد، مقداری از انرژی این امواج را دریافت می‌کند، واحد SAR با وات بر کیلوگرم اندازه گیری می‌شود و میزان آن نیز، اغلب بر روی قسمتی از بدن یا کل بدن سنجیده می‌شود.

این گزارش حاکی است، توجه داشته باشیم که این امواج در دو حالت جذب بدن انسان می‌شود؛ درحالت اول اگر با تلفن همراه صحبت کنیم، از قسمت سَر، جذب می‌شود و حالت دوم به این صورت است که اگر آن را در داخل جیب بگذاریم، از آن قسمت که با بدن در تماس باشد، جذب می‌شود.

چرا اندازه گیری SAR گوشی مهم است؟

بر اساس این گزارش، سازمان «FCC» آمریکا برای تولیدکنندگان گوشی دستورالعمل‌ها و استاندار‌های لازم برای اندازه‌گیری فرکانس رادیویی را تعریف کرده است. استاندارد بیشترین میزان آن در آمریکا ۱.۶ w/kg بر یک گرم وزن بدن و در اروپا ۲ w/kg بر ۱۰ گرم وزن بدن است.

این گزارش حاکی است، به طور کلی، میزان SAR تعیین شده برای گوشی‌های تلفن همراه نباید از دو کیلوگرم بر وات تجاوز کند؛ در واقع این موسسه سازندگان را ملزم می‌کند، گوشی‌های خود را مطابق با دستورالعمل‌های ایمنی آن تولید کنند.

بر اساس اعلام اداره HSE ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، گوشی‌های تلفن همراه که میزان زیان آور بودن آن از حد مجاز بالاتر باشد، از سوی کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) تایید نمی‌شود و به مرحله ساخت نهایی فرستاده نمی‌شود؛ پس لازم است از برند‌های معتبر خرید کنیم یا به عبارت صحیح تر، گوشی‌های بی نام و نشان را خریداری نکنیم.

چگونه SAR گوشی خود را چک کنیم؟

بر این اساس، برای اطلاع از نرخ جذب خاص گوشی خود، چند راه وجود دارد که می‌توانیم در موتور‌های جستجو، نام گوشی خود را به همراه عبارت «SAR Value» وارد کنیم تا نرخ جذب خاص آن را ببینیم.

بر اساس این گزارش، اگر می‌خواهیم مقدار تعیین شده از سوی «FCC» را بررسی کنیم، باید کد محصول (Product code) گوشی خود را داشته باشیم. این کد به تمام دستگاه‌ها اختصاص داده می‌شود و اغلب در بخش داخلی قاب گوشی نوشته شده و در بعضی موارد ممکن است مجبور باشیم باتری را در آورده تا کد محصول را مشاهده کنیم.

این گزارش حاکی است، در تلفن‌های همراه که باتری غیرقابل تعویض دارند، این عدد اغلب در برچسب پشت گوشی یا در دفترچه راهنما درج شده است؛ وقتی کد محصول را پیدا کردیم، می‌توانیم به وب سایت «FCC» مراجعه و طبق دستورالعمل‌های موجود در آن عمل کنیم.

بر اساس اعلام اداره HSE ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، بعضی مواقع، اطلاعات مربوط به میزان SAR در دفترچه راهنمای گوشی وجود دارد و در غیر این صورت، باید مدل گوشی خود را به همراه عبارت «User manual PDF» در موتور‌های جستجو وارد کنیم.

چطور خطرات ناشی از پرتو‌های تلفن همراه را کاهش دهیم؟

بر این اساس، نرخ SAR به پرتو‌هایی که از سوی بافت‌های سَر شما جذب می‌شود، ربط دارد؛ بنابراین، باید میزان قرارگیری سَر در معرض پرتو‌ها را کاهش داد.

اقدام نخست

بر اساس این گزارش، تا اندازه امکان از هندزفری یا هدفون استفاده کنیم. دلیل این توصیه این است که هر چه فاصله گوشی از سَر بیشتر باشد، تأثیر پرتو روی بافت‌های آن کمتر است؛ برای نمونه اگر نرخ SAR برای یک گوشی یک و نیم وات بر کیلوگرم در فاصله یک سانتی متری از سر ما باشد، این مقدار در فاصله ۲۰ سانتی متری ۴۰۰ برابر کاهش می‌یابد. توجه داشته باشیم که هدست‌های بلوتوث نیز پرتو ساطع می‌کنند؛ بنابراین، پایین‌ترین نرخ SAR ممکن زمانی حاصل می‌شود که از هدست سیمی استفاده شود.

اقدام دوم

این گزارش حاکی است، هر زمان که ممکن شد، برای نمونه هنگام رانندگی، از اسپیکر گوشی برای مکالمه استفاده کنیم. همانطور که اشاره شد، تأثیرگذاری SAR بر بافت‌ها با فاصله آن، رابطه عکس دارد، به طوری که با افزایش فاصله، میزان SAR نیز، کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین دور نگه داشتن گوشی از سَر، سبب کاهش فوق العاده تأثیرگذاری پرتو‌ها می‌شود.

اقدام سوم

اداره HSE ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اعلام کرد: تماس‌های موبایلی خود را تا آنجا که امکان دارد، کوتاه کنیم. هر چقدر تلفن همراه خود را بیشتر در نزدیکی سَر خود نگه داریم، پرتو‌هایی که از سوی بافت‌های سر جذب می‌شوند، بیشتر خواهند بود؛ بنابراین تلاش کنیم تا از مکالمات طولانی و غیرضروری با تلفن همراه خودداری کنیم.

اقدام چهارم

بر این اساس، از هِدست‌های مخصوص که خطر قرار گرفتن در معرض اشعه را کاهش می‌دهند، استفاده کنیم. در این هدست‌ها از مواد مسدودکننده استفاده شده است. استفاده از هدست‌های ضِداشعه علاوه بر امنیتی که بابت فاصله گرفتن از گوشی ایجاد می‌شود، موجب دفع اندک پرتو‌های باقی مانده می‌شود.

اقدام پنجم

بر اساس این گزارش، در مکان‌هایی که سیگنال ضعیف است، از تلفن همراه خود استفاده نکنیم، زیرا در مناطقی که آنتن ضعیف است، تلفن همراه، انرژی بیشتری برای ارسال امواج صرف می‌کند که این موضوع سبب افزایش قرارگیری ما در معرض اشعه می‌شود.

اقدام ششم

این گزارش حاکی است، در صورت امکان از کیف‌های موبایل ضِداشعه استفاده کنیم. این کیف‌ها پرتو‌های موبایل را به طور کامل دفع نمی‌کنند، چرا که در این صورت، گوشی ما آنتن نخواهد داشت، اما می‌توانند در جلوگیری از قرارگیری دیگر ارگان‌های بدن در معرض خطر پرتو، مفید عمل کنند.

اقدام هفتم

بر اساس اعلام اداره HSE ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، از یکی از روش‌های یاد شده برای اطلاع از مقدار SAR گوشی خود استفاده کنیم؛ برای نمونه به وب سایت سازنده مراجعه کنیم، اگر دیدیم مقدار درج شده خیلی به بیشینه مقدار مجاز در منطقه سکونت ما نزدیک است، گوشی خود را عوض کرده و مدلی با مقدار SAR کمتر بخریم.

بر این اساس، چنانچه این خرید را از کشور دیگری انجام داده ایم، دقت داشته باشیم مقدار SAR در آن کشور با محدوده در نظر گرفته شده در کشور ما تطابق داشته باشد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر