خطر کم آبی با خانه‌تکانی و شست و شوی ناشی از بیماری کرونا

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به همزمانی خانه‌تکانی عید امسال با بیماری کرونا و افزایش قابل توجه مصرف آب، گفت: اگر صرفه‌جویی نکنیم، زودتر از سنوات قبل با تنش آبی مواجه می‌شویم.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، علیرضا کاکاوند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: ایام خانه‌تکانی نوروزی نزدیک است و امسال نیز مانند سال قبل آیین خانه‌تکانی با افزایش شست و شوی ناشی از بیماری کرونا همراه شده و احتمالا با بالا رفتن قابل توجه مصرف آب مواجه خواهیم بود.

او با بیان اینکه اسفند پارسال  نسبت به اسفند سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۱۸ درصد افزایش مصرف آب داشتیم که به دلیل شیوع بیماری کرونا بود، بیان کرد: در کنار آن، افزایش مصرف آب به دلیل خانه تکانی را نسبت به ایام عادی سال هم داشتیم که به احتمال زیاد این روند امسال هم رخ می‌دهد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه، در اسفند پارسال سرانه مصرف آب از شرایط روز‌های عادی که ۱۹۰ لیتر در شبانه‌روز بود به ۲۱۰ لیتر افزایش پیدا کرد.

کاکاوند ادامه داد: پارسال هشدار دادیم که در صورت عدم رعایت الگوی مصرف، در فصل گرما با مشکل مواجه می‌شویم که نتیجه آن را در قطعی و افت فشار که از اواخر خرداد آغاز شد، شاهد بودیم.

او معتقد است، با توجه به کاهش نزولاتی که امسال داشتیم، اگر مردم در اسفندماه رعایت نکنند مشکلات تنش آبی در فصل گرمای آتی را زودتر از سال قبل شاهد خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه مسئولیت اصلی مدیریت آب در ایام خانه تکانی نوروزی را بر عهده بانوان دانست و تاکید کرد: مانند سال‌های قبل برنامه‌هایی برای آموزش بانوان خانه‌دار داریم که امسال به دلیل شرایط کرونا به صورت وبینار برگزار خواهد شد.

کاکاوند از روش‌های ساده‌ای که می‌تواند به مدیریت مصرف آب کمک کند هم یاد کرد و افزود: از مردم تقاضا داریم از شست و شو‌های غیرضروری خودداری کنند و تا حد امکان از روش‌هایی که مصرف آب کمتری دارد استفاده کنند.

او  شستن فرش را یکی از مواردی دانست که بیشترین مصرف آب را دارد و گفت: توصیه می‌کنیم این کار به قالیشویی‌ها سپرده شود که از فشار هوا هم استفاده می‌کنند و مصرف آب کمتری دارند.

انتهای پیام/ز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر