آیت‌الله نوری همدانی:

سعادت اخروی در گرو درک حقیقت نماز است

آیت الله نوری همدانی گفت: نماز خواندن و عبودیت پروردگار محور دعوت انبیاء بوده است و اگر می‌خواهیم فرزندانمان دین‌دار و نماز خوان باشند، باید این خواسته مهم را از درگاه الهی مسئلت کنیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، در پیام آیت الله نوری همدانی مراجع تقلید به اجلاسیه نماز استان قم که با موضوع «پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجد» در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد آمده است: بحث توحید و عبودیت و صلاة در دعوت همه انبیاء بوده است وحضرت ابراهیم (ع) نیز پس از آنکه به امر الهی خانه خدا در مکه بنا می‌نهد، اهل بیت خود را در آنجا علیرغم اینکه به تعبیر قرآن وادی غیر زرع یعنی سرزمین خشک و بایر و غیر قابل کشاورزی بوده، سکونت می‌دهد برای اینکه «یقیموا الصلاة» یعنی نماز را به پا دارند و از دعا‌های اوست که می‌فرمایند: «رَبِّ اجْعَلْنِی مُقِیمَ الصَّلاةِ وَ مِنْ ذُرِّیَّتِی رَبَّنا وَ تَقَبَّلْ دُعا» یعنی خدایا کاری کن که من و بچه‌هایم و نسلم همگی اهل نماز باشیم و نماز را اقامه کنیم و مخلصانه از درگاه الهی می‌خواهد که این دعای او را مستجاب فرماید.

در این پیام آمده است: از آیات نتیجه می‌گیریم که نماز خواندن و عبودیت پروردگار محور دعوت انبیاء بوده است و آرزویشان این بوده است که بچه‌های آن‌ها نماز خوان باشند و بنابراین ماهم اگر می‌خواهیم فرزندانمان دین‌دار و نماز خوان باشند، باید این خواسته مهم را از درگاه الهی مسئلت کنیم.

در پیام آیت الله نوری همدانی تصریح شده است: چرا نماز خواندن اینقدر مهم است؟ نماز بهترین شکل رابطه با خدا است و عبادتی به زیبایی نماز نیست، نماز به مانند چشمه آب زلال و پاکی است که انسان روزانه پنج نوبت خود را در این چشمه پاک می‌شوید و طاهر می‌شود و این طهارت پیوستگی، انسان را از آلودگی‌ها و گناهان بدور می‌دارد و لذا فرموده است: «إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ» یعنی این نماز انسان را از بدی‌ها و زشتی‌ها دور می‌کند.

در این پیام افزوده شده است: در حدیث مشهوری از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که فرمودند: «الصلاة عمود الدِّین ... فَان قُبِلَت قُبِلَ ما سوا‌ها و ان رُدَّت رُدَّ ما سواها» یعنی نماز پایه و ستون دین است و اگر نماز قبول شود مابقی اعمال انسان نیز قبول می‌شود و اگر نماز رشود بقیه اعمال نیز رد میشود. باید توجه داشت با این بیان که عمود دین نماز معرفی می‌شود؛ یعنی اصل فرد متدین و اجتماع دین دار با نماز معرفی می‌شود ولذا اولین واجبی که برپیامبر (ص) واجب شد نماز است و اولین امر تبلیغی برای پیامبر «وأمر أهلک بالصلَاةِ» است.

در پیام مرجع تقلیدشیعیان اضافه شده است: همین مفهوم در بیان حضرت ثامن الحجج على ابن موسی الرضا (ع) نیز آمده است که فرموده اند: «اول ما یحاسب العبد علیه، الصلاه، فان صحت له الصلاه صحت له ما سواها، و ان ردت ردت ما سواها» یعنی اولین چیزی که از انسان در آخرت محاسبه می‌شود نماز است، اگرچنانچه نماز او قبول شود و صحیح باشد، بقیه اعمال او نیز صحیح و قبول است و اگر نماز او رد شود، بقیه اعمال او نیز غیر قابل قبول است.

در پیام آیت الله نوری همدانی افزوده شده است: البته ترویج اصل نماز وظیفه نخست است و بعد از آن حضور قلب است؛ بنابراین نماز در حیات انسان نقش محوری دارد و سبب نهادینه شدن تقوی در انسان می‌شود. وبنا بر فرمایش حضرت امام على بن موسی الرضا (ع): «الصلاة قربان کل تقی» یعنی نمازهر شخص باتقوایی را به خدا نزدیک‌تر می‌کند.

در این پیام آمده است: اینجانب تأکید می‌کنم اگر نماز را به معنای حقیقی درک کنیم سعادت را برای خود تضمین نموده و باید شاکر آن باشیم و یکی از مسائل مهم حضور در نماز جماعت و مساجد است که آثار فراوانی دارد که در فرصت دیگری باید به آن پرداخت، ولی برای اهمیت این موضوع بیانی از حضرت امیرالمومنین (ع) عرض می‌کنم؛ در روایتی از امیرالمومنین (ع) آمده است که فرمودند: «مَنِ اخْتَلَفَ إِلَى الْمَسْجِدِ أَصَابَ إِحْدَى الثَّمَانِ:أَخاً مُسْتَفَاداً فِی اللَّهِ، أَوْ عِلْماً مُسْتَطْرَفاً، أَوْ آیَةً مُحْکَمَةً، أَوْ رَحْمَةً مُنْتَظَرَةً، أَوْ کَلِمَةً تَرُدُّهُ عَنْ رَدًى، أَوْ یَسْمَعَ کَلِمَةً تَدُلُّهُ عَلَى هُدًى، أَوْ یَتْرُکَ ذَنْباً خَشْیَةً، أَوْ حَیَاءً.» یعنی هر کسی که به مساجد رفت و آمد کند به یکی از این هشت چیز دست یابد: پیدا کردن برادری مفید در راه خدا، علم سودمند، نشانه محکم، رحمتی که انتظارش را دارد، سخنی که او را از بدی‌ها باز دارد، کلامی که او را هدایت نماید، ترک دنیا به خاطر ترس یا حیاء.

در پایان این پیام آمده است: در پایان لازم می‌دانم از همه عزیزانی که در این سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در امر ترویج نماز کوشیدند به ویژه از خدمات و مجاهدت‌های حجت الاسلام والمسلمین آقای قرائتی دامت توفیقاته و عزیزان ستاد اقامه نماز استان قم تشکر و توفیق همگان را از خداوند مسالت می‌نمایم.

انتهای پیام/ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: