رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی اصفهان؛

بیش از ۶ هزار تن گیاه دارویی در عرصه‌های طبیعی اصفهان تولید شد

میرطالبی گفت: در سه سال گذشته افزون بر ۶ هزار و ۴۰۰ تُن انواع محصولات فرعی جنگلی و مرتعی و گیاهان دارویی در عرصه‌های طبیعی استان اصفهان تولید و برداشت شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، آبتین میرطالبی رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان گفت: میزان تولید گیاهان دارویی امسال در مقایسه با ۲ سال گذشته بالغ بر یکصد تن بیشتر شده و ارزش ریالی آن به بیش از ۹۴ میلیارد تومان رسیده است.

او با بیان اینکه سرجمع ارزش ریالی این حجم از تولید بیش از ۱۸۳ میلیارد تومان بوده است خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی مناسب و مشارکت بیشتر بخش خصوصی می‌توان این درآمدزایی را افزایش داد و بخش قابل توجهی از تولید را برای صادرات به دیگر کشور‌ها اختصاص داد.

رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان با اشاره به اینکه اشتغال ایجاد شده از این بخش بیش از ۲۰۰ هزار نفر روز است تصریح کرد: توسعه فعالیت در تولید و برداشت محصولات فرعی جنگلی و مرتعی و گیاهان دارویی در استان به دلیل تنوع آب و هوایی و دارا بودن مناطق حاصلخیز امکان پذیر است و نقش شایانی در اشتغال‌زایی ایفا می کند.

میرطالبی اضافه کرد: بیش از ۵۸۵ انواع گونه گیاه و بذر دارویی و خوراکی در استان اصفهان وجود دارد و نیاز است برای فراوری آن‌ها و جلوگیری از خام فروشی بیش از گذشته تلاش کرد.

او ادامه داد: کتیرا، آنغوزه، باریجه، اُشنان، کرفس کوهی، سماق، انواع آویشن کوهی و شیرازی، محلب، نسترن وحشی، زیره سیاه، کنگر، میوه بلوط انواع گیاهانی است که در استان اصفهان تولید و برداشت می‌شود.

رییس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان اظهارکرد: توسعه کشت گیاهان دارویی ابزار مناسبی برای تحقق جهش تولید در عرصه‌های طبیعی استان به شمار می‌رود و در کنار حفظ اراضی به جهش تولید، بهبود وضعیت اقتصادی، درآمدزایی و اشتغال کمک می‌کند.

نگاهی به وضعیت استان اصفهان از حیث عرصه‌های طبیعی حاکیست که این خطه به مرکزیت شهرستان اصفهان با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (۴ درصد) ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) در بر گرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان به‌طور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار پراکنده است و سرانه جنگل درکمتر از ۰.۱ هکتار است، اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه‌ای خوبی (۳۵ گونه درختی ودرختچه‌ای) برخوردار است.


منبع:ایرنا

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
صادق
۱۲:۵۵ ۲۹ بهمن ۱۳۹۹
درآمد این همه تولید صرف چه کاری میشه؟
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر