امام جمعه کرج در دیدار صمیمانه با دبیران سمن‌های جوان البرز:

مسئولان امید را در جامعه گسترش دهند/بیانیه گام دوم باید توسط جوانان اجرایی شود

امام جمعه کرج گفت: مسئولان موظف‌اند تا امید را در بین جوانان گسترش دهند و مانع از ناامیدی آنان شوند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از البرز،آیت‌الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج در این جلسه با تأکید بر نقش مهم جوانان در جامعه، گفت: جوانان ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فراوانی دارند که باید فعال و شکوفا شود.

امام جمعه کرج بابیان این که به جوانی در روایات و کتب دینی بسیاری تأکید شده است، افزود: انسان باید دوران جوانی خود را در راه بندگی خدا سپری کند.

او  بابیان این که امامین انقلاب بر «خودسازی» در دوران جوانی بسیار تأکید کردند، گفت: رهبر معظم انقلاب در گفت‌وگو با جوانان انرژی، امید و ابتکار را سه خصوصیت بارز جوان دانستند.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه با تأکید بر اهمیت امید در جامعه، گفت: مسئولان موظف‌اند تا امید را در بین جوانان گسترش دهند و مانع از ناامیدی آنان شوند.

امام جمعه کرج در بخش دیگری بابیان این که ما در مقابل الگوهای وارداتی و غربی، «قرآن»، «ثقلین» و «عترت» را داریم، خطاب به دبیران سازمان‌های مردم‌نهاد افزود: شما فعالان اجتماعی باید این امور را دست‌گیرید و از میان این معارف الگوی مناسبی را برای معرفی به جوانان فراهم کنید.

او در ادامه از شهید سلیمانی، شهید حججی و پرفسور حسابی به‌عنوان چند الگوی شاخص نام برد و گفت: ما الگوهای بسیاری برای معرفی به جامعه داریم اما این مهم است که آنان را چگونه و با چه زبانی به مردم جامعه به‌خصوص نوجوانان و جوانان معرفی کنیم.

آیت‌الله حسینی همدانی از جوانان به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه‌های انسانی اجتماعی جامعه یادکرد و افزود: دولت‌ها نمی‌توانند نسبت به این قشر مهم بی‌تفاوت باشند.

امام جمعه کرج داشتن برنامه مدون در حوزه جوانان را یکی از ملاک‌های انتخاب دولت آینده عنوان کرد و گفت: اشتغال، ازدواج، مسکن، مهارت‌های علمی و تخصصی، شکاف بین نسلی و امثال‌ذلک از مواردی است که رئیس هر دولتی باید برای آن طرح و برنامه مدون داشته باشد.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان این که غیر از وزارت ورزش و جوانان برخی دستگاه‌های دیگر نیز در حوزه جوانان مسئول‌اند، افزود: دستگاه‌های دیگر که در حوزه جوانان مسئول‌اند و بودجه دریافت می‌کنند باید گزارش اقدامات خود را ارائه دهند.

او در ادامه با تأکید بر این که فعالیت‌های حوزه جوانان وزارت ورزش و جوانان نباید صرفاً به امور فرهنگی محدود شود، گفت: امور جوانان وزارت ورزش و جوانان باید به حوزه‌های دیگر اقتصادی، اجتماعی، کارآفرینی و امثال‌ذلک نیز بپردازد.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان این که تشکل‌های فعال در محورهای دیگر نباید به‌صورت تخصصی به موضوع مواسات و کمک مؤمنانه بپردازند، گفت: رزمایش‌هایی چون مواسات و کمک مؤمنانه باید با محوریت مساجد در محلات به کار خود ادامه دهند اما تشکل‌های مردمی تخصصی باید دیگر به فعالیت متبوع خود بپردازند و از کارهای حاشیه‌ای بپرهیزند لذا کمک به این رزمایش‌ها خوب است اما نباید به یک گزارش عملکرد برای تشکل‌های تخصصی تبدیل شود چراکه آنان باید در حوزه تخصص خود فعالیت کنند.

امام جمعه کرج در بخش دیگری با اشاره به بیانیه «گام دوم» رهبر معظم انقلاب اسلامی،گفت: مخاطبان خاص بیانیه «گام دوم» جوانان هستند که باید توسط خودشان نیز این بیانیه اجرایی شود.

او بابیان این که متأسفانه تاکنون کار اجرایی در حوزه بیانیه «گام دوم» صورت نگرفته، افزود: بنده در خطبه‌های نماز جمعه این موضوع را با توجه به بیانات خود حضرت آقا در سخنرانی سوم خرداد سال ۱۳۹۸ تبیین کردم.

آیت‌الله حسینی همدانی در خاتمه گفت: به همین منظور اجرای بیانیه «گام دوم» هیچ‌کدام از سازمان اجرایی مسئولیت ندارند بلکه خود جوانان باید حلقات میانی و کارگروه‌ها را تشکیل دهند لذا این کار باید توسط خود جوانان انجام شود.

انتهای پیام/ر .ن

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر