مداخله افراد غیرمجاز در امور پزشکی ممنوع

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: مداخله افراد غیرمجاز در امور پزشکی و فعالیت کلینیک‌های زیرزمینی بازی با سلامت جامعه و جان مردم است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، صدیق جدیدالاسلامی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: سلامت از جمله مولفه‌های زندگی انسان بوده وهمپای پیشرفت در ابعاد مختلف جوامع معاصر، رویکرد حوزه درمان به عنوان یکی از ارکان مهم سلامت، گسترش دامنه خدمات و  تخصصی شدن است.

او افزود: درحال حاضر بیمارستان‌ها و موسسات پزشکی و پیرا پزشکی،پاراکلینیک و توانبخشی و مطب‌ها پاسخگوی دغدغه‌های درمانی بیماران است و سودجویی عده ای از افراد فاقد تخصص و مجوز از یک طرف و بی اطلاعی همشهریان از سوی دیگر موجب سواستفاده و ایجاد آسیب‌های جسمی و روانی  گاه غیرقابل جبران شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: این افراد با استفاده از ظرفیت فضای مجازی،  تبلیغات واهی و تمرکز بر مواردی چون زیبایی، درمان بیماری‌های صعب العلاج و تناسب اندام با قیمت پایین، آشفته بازاری را برای کلاهبرداری از آحاد جامعه پدید آورده‌اند.

او یادآور شد: با توجه به اینکه در کنار نظارت و کنترل شبانه روزی مدیران و کارشناسان معاونت درمان، آگاهی و افزایش حساسیت مراجعان می‌تواند در ریشه‌کنی این سارقان سلامت، نقش موثری داشته باشد بنابراین در صدد هستیم اطلاعات لازم جهت شناسایی و مواجهه با این افراد و مراکز را در اختیار همشهریان قرار دهیم.

جدیدالاسلامی افزود: شیادانی که بدون هیچ گونه تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و سایر رشته‌های پیراپزشکی و توانبخشی به صورت غیرقانونی در سطح شهر یا روستاها فعالیت دارند از جمله این سودجویان هستند.

او اظهار داشت: این افراد در کلینیک‌های زیبایی، مراکز تخصصی پوست و مو، ماساژ درمانی، کلینیک چاقی، کلینیک زالو درمانی، مرکز حجامت و گیاه درمانی برای جلب مراجعان و سوء استفاده بهره می‌گیرند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تزریق ژل و بوتاکس، لیزر، ماساژ و جا انداختن دیسک، چاقی و لاغری بدون رژیم و ورزش، حجامت زالو درمانی، معاینه و تشخیص مزاج و تجویز گیاه و معجون، طب سوزنی، میکرونیدلینگ، طراحی لبخند، دندان سازی، سقط جنین  از جمله فعالیت‌های افراد سودجو به صورت غیرعلمی و غیرقانونی است.

او با اشاره به تشخیص محل‌های غیر قانونی از مراکز مجاز اظهار داشت: فعالیت این مراکز بدون تابلو و در پشت درهای بسته انجام می‌شود یا تابلو با عناوین غیر مجاز بدون نام و مشخصات پزشک یا دندانپزشک یا پیراپزشک نصب می‌کنند.

جدیدالاسلامی  افزود: فعالیت به صورت مخفیانه در محل‌هایی چون منزل و آپارتمان و در زمان‌های نامتعارف مانند شب و تعطیلات، اصرار بر ارائه کار در محل سکونت فرد مراجعه کننده، انجام تبلیغ در فضای مجازی بدون مجوز از سازمان نظام پزشکی و عدم اعلام آدرس نام پزشک و دندانپزشک و ادعاهایی چون اولین و تنها دستگاه، تحت نظارت پزشک بدون ذکر نام و آدرس مطب از دیگر مشخصات افراد سودجوی بدون مجوز است.

جدیدالاسلامی اظهار داشت: علت گرایش به چنین مکان‌هایی را  هزینه دریافتی کمتر این مراکز به نسبت تعرفه های مصوب مراکز قانونی، خلاء اطلاع رسانی در این مورد از طریق صدا و سیما و سایر رسانه‌های مکتوب، مجازی و عدم امکان تشخیص مراکز مجاز از غیر مجاز  است.

او با اشاره به راهکارهای پیشگیری از فعالیت افراد فاقد مجوز گفت: آموزش و فرهنگ سازی به منظور افزایش آگاهی عموم مردم، بازنگری در قوانین و مقررات قضایی جهت افزایش بعد بازدارندگی احکام مراجع قضایی از جمله این اقدامات است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان به شهروندان نسبت به هوشیاری کامل و دقت در بررسی هرگونه تبلیغات و پیشنهاد درمانی و حصول اطمینان از مجوزدار بودن محل و فرد ارائه کننده خدمات درمانی، روئیت پروانه مطب و پروانه بهره برداری هشدار داد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: نداشتن علم و مهارت لازم باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری می‌شود که اکثراً درمان این ضایعات علاوه بر زمان نیازمند هزینه‌های بسیار است، لذا مردم باید هوشیار بوده فریب تبلیغات هزینه کم یا ادعای گزاف درمان بیماری لاعلاج و سایر موارد را نخورند.

انتهای پیام/ع

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر