امام جمعه شیراز:

مسئولان اجازه احتکار و گرانی را ندهند

امام جمعه شیراز گفت: از مسئولان توقع می‌رود اگر کمبود است عادلانه توزیع شود اگر کالایی کافی است نباید اجازه احتکار و گرانفروشی داد و باید بتوانیم عدالت در توزیع کالا‌ها داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز ضمن عرض تسلیت رحلت و وفات عقیله بنی هاشم، پیام‌رسان کربلا حضرت زینب کبری (س)، گفت: برخی از موارد و مناسبت‌ها از لحاظ تاریخی ممکن است قدیمی باشد، اما از نظر نیاز اجتماعی باید در اولویت‌های جامعه اسلامی قرار گیرد.

او با اشاره به روز ۸ اسفند ماه به نام روز تربیت اسلامی، گفت: هدف اصلی نظام اسلامی نیز همین تربیت اسلامی است، برخی از وقت‌ها اهداف را از نظر اهمیت جابه‌جا می‌کنیم، اما نتیجه تاسیس نظام اسلامی باید این باشد که در جامعه ما انسان صالح تربیت شود، به مقام صالحین رسیدن نتیجه تشکیل این حکومت‌هاست.  

آیت الله دژکام با اشاره به اینکه قرآن کریم هم این امر را در آیات مختلف بیان کرده است، افزود: همه کار‌هایی که می‌کنیم حتی در بحث عدالت اجتماعی مثل از بین بردن رنج، فقر و ... جز اهداف نظام اسلامی است، اما همه این اهداف زیر مجموعه صالح بودن و بنده خدا بودن است اگر انسان صالح تربیت شود دنیایش را با آرامش می‌گذراند و آخرتش هم بهشت است.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه در دولت شهید رجایی این روز را تاسیس کردند چراکه آن‌ها می‌دانستند هدف انقلاب اسلامی چیست، بیان کرد:  کار‌های خوبی از جمله عمرانی انجام می‌شود، اما همه این‌ها برای این است که انسان تربیت شود؛ آموزش و پرورش، روحانیت، بسیج و خانواده‌ها همه وظیفه داریم که انسان صالح تربیت کنیم اگر صالح باشد رئیس‌جمهور هم شود مثل شهید رجایی می‌شود.

او با اشاره به روز ۹ اسفندماه به نام حمایت از حقوق ملی مصرف‌کننده گفت: این مسئله‌ای است که این روز‌ها همه با آن درگیر هستیم، اینکه مدیری حال مردم را درک کند مهم‌ترین مسئله  است اگر می‌خواهیم حقوق مصرف‌کننده رعایت شود باید تفاوتی بین مردم و کسی که مسئولیت دارد وجود نداشته باشد.  

دژکام تصریح کرد: اگر مصرف‌کننده در تامین کالایی سختی می‌کشد مدیر هم بفهمد خودش هم طرفدار مردم می‌شود و برای حل مشکل مردم جدی‌تر وارد می‌شود؛ ناظران و مسئولان باید برای توزیع عادلانه حواسشان جمع باشد، کالا‌ها اگر کمبود هم داشته باشد، اما توزیع عادلانه باشد مردم تحمل می‌کنند از مسئولان توقع می‌رود اگر کمبود است عادلانه توزیع شود اگر کالایی کافی است نباید اجازه احتکار و گرانفروشی داد و باید بتوانیم عدالت در توزیع کالا‌ها داشته باشیم.

امام جمعه شیراز با اشاره به ۱۴ اسفندماه روز تاسیس کمیته امداد بیان کرد: در ۱۴ اسفندماه ۵۷ امام دستور به تشکیل کمیته امداد را داد و تلاش‌هایی خوبی در طی این سال‌ها کردند و هدف امام این بود که مردم مظلوم به خیر برسند.

او تصریح کرد: این روز، روز احسان و نیکوکاری است و خدا هم به این امر دستور داده است و کار خوبی هم شروع شده و باید تقویت شده نهضت بانک‌ها و صندوق‌های قرض الحسنه است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر