جولان ویروس مرگبار کرونای انگلیسی در خراسان رضوی

موج‌های شیوع کرونا در کشور با تاخیر دو هفته‌ای به خراسان رضوی می‌رسند همچنان که کرونای انگلیسی هم پس از چند هفته به مشهد رسید.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، موج‌های شیوع کرونا در کشور با تاخیری حدود دو هفته‌ای به خراسان رضوی می‌رسند همچنان که کرونای انگلیسی هم پس از چند هفته به مشهد رسید و تاکنون شش فرد مبتلا به کرونای جهش یافته در این کلانشهر شناسایی شده‌اند.

تاکنون چهار ویروس جهش یافته از کرونا به نام‌های "انگلیسی، آفریقایی، برزیلی و کالیفرنیایی" در سطح جهان شناسایی شده‌اند.

بنا بر پژوهش‌ها و مشاهدات، پزشکان تاکید می‌کنند سویه انگلیسی ویروس کرونا خطر همه‌گیری و مرگ‌آوری بیشتری از سه نوع دیگر دارد.

کرونای انگلیسی در حال چرخش در خراسان رضوی

مهدی قلیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: نخستین مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در یک مرد ۷۰ ساله مشهدی که سابقه سفر به انگلیس را داشته مشاهده شده است.

 


بیشتر بخوانید


او افزود: بر اساس بررسی‌ها از شش مورد شناسایی شده کرونای انگلیسی در مشهد تنها یک نفر با فرد نخست در تماس بوده و بقیه افراد بیمار هیچگونه تماسی با این فرد نداشته‌اند که نشان می‌دهد نوع جهش یافته ویروس کرونا در مشهد و خراسان رضوی در حال گردش است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: این در حالی است که نمونه‌های شناسایی شده در مشهد و خراسان رضوی به صورت تصادفی حاصل شده است.

 


بیشتر بخوانید


نکته دیگری که به تازگی توسط متولیان حوزه سلامت خراسان رضوی اطلاع رسانی شده این است که افزایش شمار مراجعان سرپایی با علائم مشکوک ابتلا به ویروس کرونا همزمان با ثابت بودن نتایج مثبت آزمایش‌های پی سی آر معنادار است، یعنی ویروس جهش یافته با کیت‌های آزمایشگاهی کرونای معمولی شناسایی نمی‌شود.

کرونای انگلیسی در خراسان رضوی

روند افزایشی ابتلا به کرونا در خراسان رضوی

زهرا نهبندانی رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره گفت: ظرف هفته‌های اخیر تعداد بیماران سرپایی دارای علائم مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت زیرپوشش این دانشگاه افزایش یافته اما این سیر افزایشی تاثیری در نتایج مثبت آزمایش‌های طبی کرونا و تغییر آن نداشته است.او افزود: اکنون فقط نتیجه آزمایش هشت درصد این افراد از نظر ابتلا به کرونا مثبت بوده که این آمار نسبت به هفته‌های اخیر تغییری نداشته است.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: احتمال تغییرات و جهش در ویروس کرونا یکی از علل افزایش چنین وضعیتی در آمار‌های مراجعان سرپایی و نتایج آزمایش‌های طبی است.

پزشکان همه گیری و سرایت بسیار ویروس کرونای انگلیسی، کاهش دوره نقاهت به دو روز و ابتلای بیشتر افراد زیر ۲۰ سال را از ویژگی‌های کرونای نوع انگلیسی دانسته و همچنان بر رعایت جدی شیوه نامه های بهداشتی جهت قطع زنجیره انتقال این ویروس تاکید دارند.


علائم کرونای انگلیسی چیست؟

بهروز بنیادی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کرونای انگلیسی از نظر بالینی تفاوتی با نوع گذشته ندارد و نگرانی‌ها بابت سرایت‌پذیری و قدرت زیاد انتقال این ویروس جهش یافته است.

او افزود: تب، سرفه و مشکلات تنفسی از علائم این بیماری است و در کودکان علائم گوارشی برجسته‌تر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در حال حاضر چهار ویروس جهش یافته کرونا در جهان شامل ویروس انگلیسی، آفریقای جنوبی، کالیفرنیایی و برزیلی شناسایی شده که خطر همه گیری و مرگ و میر نوع انگلیسی آن بیشتر از همه عنوان شده است.

بنیادی بیان کرد: به علت سرایت‌پذیری زیاد کرونای انگلیسی خطر افزایش تعداد بیماران و میزان مراجعه به مراکز درمانی به طور ناگهانی وجود دارد.

او تصریح کرد: خطر همه گیری این ویروس در کودکان بیشتر است، بنابراین باید مدارس همچنان به صورت غیر حضوری باشد و از کودکانی که به بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت، آسم، بیماری‌های کلیوی، کبدی، قلبی و دستگاه گردش خون مبتلا هستند مراقبت بیشتری صورت گیرد.

دوره نقاهت کرونای انگلیسی دو روز است

رزیتا خداشاهی مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: کاهش دوره نقاهت و افزایش سرایت بیماری یکی از ویژگی‌ها و تفاوت‌های کرونای انگلیسی و نوع معمولی آن است.

او افزود: دوره نقاهت ویروس کرونای رایج دو تا ۱۰ روز است در حالی که دوره نقاهت ویروس کرونای انگلیسی ۲۴ تا ۴۸ ساعت است و این موضوع نشان‌دهنده افزایش سرایت و شدت واگیری این ویروس می‌باشد.

مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: قدرت سرایت ویروس کرونای انگلیسی بسیار زیاد است و بنابراین باید از دو ماسک پارچه‌ای و جراحی برای پیشگیری از انتقال ویروس استفاده شود و از سوی دیگر بالا و پایین ماسک برای ممانعت از ورود ویروس باید ثابت شود.

خداشاهی بیان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی افراد زیر ۲۰ سال را بیشتر درگیر می‌کند.

او تصریح کرد: باید توجه داشت که طی سه دوره اوج شیوع کرونا در مشهد و خراسان رضوی ابتلای تمامی گروه‌های سنی را شاهد بوده‌ایم؛ راه‌های پیشگیری و درمان ویروس جهش یافته هم تفاوتی با گذشته ندارد و فقط باید با جدیت بیشتری اصول بهداشتی رعایت شود.

پیشگیری از کرونای انگلیسی در خراسان رضوی
درمان کرونای انگلیسی با نوع معمولی آن تفاوت ندارد

مهدی قلیان اول معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خطر و شدت واگیری ویروس جهش یافته کرونا ۱.۷ برابر ویروس قبلی است و بیشتر افراد خردسال و جوانان را مبتلا می‌کند.


او افزود: تاکنون ۴۰ مورد مشکوک به کرونای انگلیسی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی مورد آزمایش قرار گرفته اند که از این تعداد نتیجه آزمایش ۶ نفر مثبت شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ شهرستان خراسان رضوی که بیشتر آنان پرجمعیت هستند در وضعیت زرد و ۲۱ شهرستان استان در وضعیت آبی از نظر شیوع کرونا قرار دارند.

قلیان بیان کرد: تعداد بستری شدگان روزانه کرونا در خراسان رضوی طی روز گذشته ۱۳۳ نفر گزارش شده و میانگین تعداد کل بستری شدگان ۴۸۲ نفر بوده است و تعداد فوت شدگان نیز تک رقمی است.


او تصریح کرد: گرچه وضعیت مشهد و خراسان رضوی نسبت به سایر نقاط کشور از نظر شیوع کرونا بهتر است، اما باید توجه داشت که این شرایط شکننده است و با توجه به مشاهده نوع انگلیسی این ویروس خطر شیوع و گسترش آن در استان وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  تاکید کرد: حفظ آرامش و رعایت جدی اصول بهداشتی از سوی مردم اهمیت بسزایی دارد چرا که راه‌های پیشگیری و فرآیند درمان و مقابله با ویروس کرونای انگلیسی با کرونای معمولی تفاوتی ندارد.

قلیان اظهار کرد: طبق دستورالعمل هوشمند در ایام تعطیلات نوروز، مسافرت به شهر‌های زرد مسافرپذیر شامل مشهد، گیلان، گلستان، بندرعباس، اصفهان و شیراز جز برای خودرو‌های دارای پلاک‌های بومی ممنوع است.

او افزود: از سوی دیگر سامانه‌های صدور بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس در کشور به نرم افزار ماسک متصل هستند و از صدور بلیت برای افرادی که نتیجه آزمایش کرونای آن‌ها طی ۱۴ روز گذشته مثبت بوده است، خودداری می‌کنند.

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام//ف.ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
زهرا
۱۲:۱۶ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
چطور که بعضی مدارس مثل مدارس‌ پايه اول و دوم ابتدایی و هنرستان و مدارس شبانه روزی باز هستن؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۷ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
وقتی سفرها ازاده، کم کم کنار امار کرونای معمولی، امار کرونای انگلیسی و هم اعلام می کنید...
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر