سکوت بایدن در مقابل عامل قتل خاشقجی/ چرا واشنگتن از مجازات بن سلمان چشم‌پوشی می‌کند؟

با انتشار گزارش راز قتل خاشقجی از سوی سازمان اطلاعات آمریکا و نقش کلیدی بن سلمان در این جنایت، جو بایدن از مجازات ولیعهد سعودی صرف‌نظر کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، سرانجام سازمان اطلاعات آمریکا در ۲۶ فوریه با پرده برداشتن از راز قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی منتقد رژیم آل سعود، بن سلمان، ولیعهد عربستان را عامل مستقیم دستور قتل یا دستگیری او دانست. اعضای محافظ و مشاور اصلی بن سلمان نیز از کسانی هستند که در این جنایت دست داشتند. خاشقجی در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و ناپدید شد. شواهد نشان می‌دهد او در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده و جسدش تکه‌تکه شده و از آنجا خارج شده‌ است.

در گزارش این سازمان آمده که ولیعهد سعودی کنترل کاملی بر سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی پادشاهی دارد ، به همین دلیل بسیار بعید است که مقامات سعودی بدون مجوز بن سلمان عملیاتی از این دست را انجام دهند. شنیده ها حاکی از آن است بن سلمان که خاشقجی را به عنوان تهدیدی برای پادشاهی قلمداد می‌کرد برای سکوت او دستور قتلش را صادر کرده است. در کنار این افراد نام ۲۱ نفر دیگر نیز در همکاری با ولیعهد سعودی برای قتل خاشقجی آمده است. 

 گروه سعودی که در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۸ وارد استانبول شدند شامل برخی مسئولان مرکز پژوهش‌های دیوان پادشاهی بوده است این مرکز در آن زمان توسط سعود القحطانی اداره می‌شد. سعود القحطانی کسی است که بارها اعلام کرده هیچ تصمیمی را بدون موافقت ولیعهد اتخاذ نمی‌کند. 

هفت نفر از اعضای این تیم نیز نیرو‌های واکنش سریع بودند که مسئولیت حفاظت از ولیعهد را برعهده دارند. آن‌ها هم افرادی هستند که بار‌ها اعلام کردند به دستور کسی جز خود ولیعهد حاضر به انجام کاری نیستند. گذشته این افراد از حضور آنان در عملیات سرکوب مخالفان در داخل و خارج از کشور به دستور محمد بن سلمان خبر می دهد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پیشتر مدعی شده بود که با انتشار این اطلاعات از سوی سازمان اطلاعات آمریکا به هیچ وجه با تهدیدات و تجاوزات عربستان علیه فعالان سیاسی و حقوقی، مخالفان و روزنامه نگاران مسامحه نخواهد کرد. در حالی که وقتی وزارت خزانه داری آمریکا احمد العسیری و نیرو‌های واکنش سریع عربستان و ۷۹ نفر دیگر را در رابطه با قتل خاشقجی در فهرست تحریم‌های خود قرار داد، نامی از بن سلمان برده نشد. جالب آنجا بود که کاخ سفید اعلام کرد تصمیم گرفته ولیعهد سعودی را تحریم نکند چرا که این کار واشنگتن را در موضع خصمانه علیه ریاض قرار می‌دهد.

در همین حین اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز در واکنش به این تصمیم کاخ سفید از آمریکا خواست به بن سلمان در پرونده‌های مدنی مصونیت ندهد و تضمین کند که همه واقعیت را درباره  قتل خاشقجی بیاورد و اعلام کند که با جسد او چه کرده است.

 مقامات عربستانی ناقض حقوق بشر، گزارش سازمان اطللاعات آمریکا در این باره را به شدت محکوم و رد کردند.


بیشتر بخوانید


پیشتر دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری خود در مورد قتل خاشقجی و رفتار آمریکا با عاملان آن گفته بود که حتی اگر بن سلمان از این قتل آگاه بوده باز دولت او شریک ثابت قدم عربستان سعودی باقی خواهد ماند. 

بد نیست که نگاهی به کارنامه نقض حقوق بشر از سوی ولیعهد عربستان داشته باشیم کسی که بارها در مورد حقوق بشر و نقض آن از سوی بسیاری از کشورها بخصوص ایران ابراز نگرانی می‌کند. 

از زمانی که حاکمیت عربستان در سال ۲۰۱۵ به سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و یا محمد بن سلمان ولیعهد وی سپرده شد، عربستان بیش از پیش با حمایت جانبدارانه‌ آمریکا مرتکب نقض حقوق بشر در مواردی گوناگون شد.

ظلم و ستم علیه اقلیت شیعه

سران سعودی از اعدام به عنوان سلاح سیاسی علیه شیعیان استفاده می‌کنند و برای سرکوب مخالفان به این مجازات متوسل می‌شوند. آزادی دینی به ویژه برای شیعیان عربستان معنایی ندارد و این گروه سال‌های سال با تبعیض اجتماعی واقتصادی دست به گریبان بوده اند و بسیاری از فعالان شیعه مذهب فقط به اتهام شرکت در اعتراضات ضد آل سعود و ابراز عقیده خود که به اعدام محکوم می‌شوند.

اعدام شیخ باقر نمر

شیخ نمر باقر النمر روحانی سعودی در آغاز سال ۲۰۱۶ به اتهام درخواست آزادی‌های عمومی از جمله حق آزادی بیان و پایان تبعیض طایفه‌ای به ویژه علیه شیعیان در شرق عربستان، به اعدام محکوم شد این اقدام موج گسترده اعتراض‌های مردمی و انتقاد بسیاری از نهاد‌های حقوقی مستقل در سطح منطقه‌ای و بین المللی را به وجود آورد.

دستگیری و شکنجه فعالان حقوقی

یکی از روشن‌ترین نمونه‌های دستگیری فعالان حقوق سعودی مربوط به سال ۲۰۱۴ است که در جریان آن سه وکیل مدافع سعودی به نام‌های عبد الرحمن الصبیحی، عبد الرحمن الرمیح از قضات سابق عربستان و بندر النقیثان دستگیر و به پنج تا هشت سال زندان محکوم شدند و علاوه بر این حق حضور در رسانه‌ها و نوشتن در صفحات اجتماعی از آنان سلب شد.

شکنجه فعالان زن و تشدید سرکوب داخلی

با روی کار آمدن محمد بن سلمان و اجازه به زنان عربستان برای رانندگی تصور می‌شد که فشار بر فعالان زن عربستانی کاهش یابد، اما برخلاف این تصور، حکومت سعودی در مرحله بعدی برای جلوگیری از افزایش مطالبات زنان، اقدام به بازداشت شماری از مدافعان حقوق بشر کرد.

نهی البلوی، دانشجوی اهل شهر تبوک عربستان از جمله زنانی بود که صرفا به خاطر اظهارنظر درباره سیاست خارجی عربستان و حمایت از حقوق زنان در اینترنت در ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی دستگیر و مدتی را در زندان گذراند.

اخراج کارگران مهاجر

در مارس ۲۰۱۴ عربستان حدود ۴۰۰ هزار کارگر خارجی را که بیشتر از اتباع یمن و سومالی بودند به بهانه‌های بی اساس اخراج کرد، حال آنکه این کارگران از سوی کارفرمایان سعودی مورد بهره برداری قرار گرفته و به آنان توهین می‌شد.

بازداشت‌های ظالمانه

مسئولان امنیتی سعودی در فواصل زمانی مختلف موجی از بازداشت‌های ظالمانه را علیه فعالان به راه می‌اندازند و در بیشتر موارد متهمان را با اعترافاتی که پیش از محاکمه به زور و شکنجه از آنان گرفته می‌شود، راهی دادگاه می‌کند.

جنایت جنگی و ضد بشری در یمن

عربستان در قالب ائتلافی در ۲۶ ماه مارس سال ۲۰۱۵ میلادی تجاوزگری همه جانبه خود علیه یمن را آغاز کرد. این حمله با استفاده از مدرن‌ترین تسلیحات غربی علیه یکی از فقیرترین کشور‌های جهان به راه افتاد که باعث شهادت هزاران غیرنظامی یمنی از جمله زنان و کودکان و سالخوردگان و زخمی شدن هزاران نفر دیگر و آوارگی میلیون‌ها نفر شد.

محاصره همه جانبه یمن از سوی ائتلاف متجاوز به سرکردگی عربستان و انهدام ساختار زیربنایی بویژه مراکز پزشکی و تاسیسات آب و برق باعث شیوع بیماری‌های واگیر دار در این کشور و قربانی شدن هزاران نفر بر اثر بیماری شد. حمله سعودی‌ها به یمن و محاصره این کشور در سطحی بود که کارشناسان بین المللی آن را جنایت جنگی توصیف کردند.

با وجود این جنایت‌ها، عربستان با نفوذ سیاسی و اهرم مالی توانست خود را از فهرست سیاه دولت‌های ناقض حقوق کودکان خارج کند که با انتقاد سازمان‌های حقوق بشری همراه بود.

این‌ها گوشه‌ای از نقض حقوق بشر از سوی ولیعهد سعودی قبل از به کرسی نشستن است حال باید دید بن سلمان که از متحدان درجه اول آمریکا به حساب می‌آید و با حمایت و خرید سلاح‌های نظامی از او مدت‌هاست که در یمن خون به راه انداخته و بحران قحطی و گرسنگی و نقض حقوق بشر را سبب شده است، هیچ وقت قرار نیست که از سوی آمریکا تحریم یا تهدید به نقض حقوق بشر شود. بایدن نیز همانند دیگر رؤسای جمهور پیش از  خود تنها شعار حمایت از حقوق بشر را سر داد و با ترس از اینکه شریک و متحد خود را از دست دهد به راحتی در موضوع قتل خاشقجی نیز با تحریم افرادی که شاید نقش غیر مستقیم در این قتل داشتند، از مجازات ولیعهد سعودی، چشم پوشی کرد.

انتهای پیام/

 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۴ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
دیگه همۀ عالم ، مرده های 5 میلیارد سال پیش هم فهمیدند که آمریکا دنبال چیست و هرگز هم به حقوق ما توجهی نخواهد کرد مگر اینکه ما با تقویت توان دفاعی خود در مقابل زورگویی آمریکا بایستیم و تو دهنش بزنیم و این سازمانهای به اصطلاح بین المللی و بعضی کشورهای سرسپرده هم جز تأمین خواسته های نامشروع و زیاده خواهانۀ آمریکا وظیفۀ دیگری برای خود تعریف نکرده اند . البته تردیدی نیست که برای مقابله با مستمسک های به ظاهر قانونی که آمریکا با استفاده از سازمانهای بین المللی برای خود تهیه می کند هم نیازمند تدبیر و زیرکی مؤمنانه است که الحمدولله غالب مدیران ارشد نظام بویژه مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی از آن برخوردارند .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۷ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
اقا بدرک ۲ ساله ولش کنید ایهمه جوون ورزشکار قهرمان ما بخاطر کرونا از دس دادیم شما ول کن قاشق نیستین مگ کی بود ی خبرنگار معمولی خوبش کردن لابد جاسوس بود
Canada
ناشناس
۲۲:۵۱ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
یکی از وعده های انتخاباتی بایدن بود
حالا خواسته یک جورایی ...نیم بند
بهش بپردازد
کارتی برای اوردن رای در انتخابات
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۶ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
تفاوت ترامپ با بایدن تنها در این است که او عریان حرف می زد و بایدن و هم همکارانش همان اهداف ترامپ را دنبال می کنند منتهی با پوشش ادعاهای فریبکارانه ، برای اینکه این سیاست نشأت گرفته از فرهنگ غارتگرانه و سلطه جویانۀ آمریکا ست . و شک نباید کرد که یک گاو شیرده برای سران آمریکا از 7 میلیارد انسان مهمتر و باارزش تر است و میلیونها خاشقجی دیگر هم توسط امثال بن سلمان با ارّه برقی تکه تکه شوند آمریکا ککش هم نمی گزد . مگر اینکه بخواهند این موضوع را مستمسکی برای باخ خواهی قرار دهند که می دهند و خواهند داد .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
با سلام . بن سلمان طارح اصلی اشتی اعراب با اسراییل و نیز هدایت اعراب به استفاده از بند حیفا بجای بند بیروت می باشد
Iran (Islamic Republic of)
امید
۲۱:۴۱ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
عربستان سعودی رهبر تروریست پروری در خاور میانه است و همه باید از کشورهای تروریست پرور بترسیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۰ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
آمریکا ادعای اولین دموکراسی و ادعای رعایت حقوق بشر را داره مگه نمیدونید ،# نادان نباشید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۰ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
مهم نقشی است که کشور ها دوست دارند در بازی داشته باشند . امریکا دوست دارد "نقش شاه دزد" را داشته باشه وآرزوش اینه که کشور ها از مردم خود دور بشند درست مثل اینکه از گله دور بشی اون وقت است که نوبت امریکاست امریکا هیچگاه در کشوری که مردمش دخیل در امور هستند مستقیم دخالت نمی کنه حتی اگر خیلی کوچک باشند .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
هدف همون هدف ترامپ است :"دوشیدن"بایدن سیاستمدار کهنه کار است وبه سبک خودش می خواد بدوشه تا هم دنیا را متقاعد کنه که با ظالم نسیت!و هم گاو رابه مرگ بخوابونه تا به شیر دادن راضی بشه در هر حال ظالم با ظالمه و نمی زاره چیزی گیر مظلوم بیاد ! مخصوصا"تواین حال وروز کرونایی که خزانه ها خالی شده ! خدایا خودت بداد ما برس
Canada
ناشناس
۲۰:۳۴ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
انتطار دارید .خودشان را محکوم کنند
بدون اجازه پدر خوانده
اب از گلویشان پایین نمیرود
بهش گفتند .باهات هستیم .برو جلو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
بابا خجالت بکشین بچسبین به معیشت و اقتصاد نابود کردتون. اصلا من خاچقچی را کشتم خوبه؟!
Iran (Islamic Republic of)
آرمان
۲۲:۳۲ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
من نمی‌فهمم یعنی اونی که به این نظر منفی داده خاشقچی برای از اقتصاد مملکتش مهم تره!! برید قبرتونم کناره خاشقچی بخرید آنقدر دوسش دارید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۲ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
اره به هدا دیگه ول کن نیستن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۸ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
آفرین بدرک مرد ک مرد
Netherlands
ناشناس
۱۹:۴۴ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
به ما چه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۸ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
تا دیروز میگفتین ترامپ بده حالا میگین بایدن بده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
پول میگیره ازبن سلمان سکوت میکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
بایدن اصلا هم سکوت نکرده بلکه امتیاز گرفته از بن سلمان.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۱ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
در افتضاح عدالت جهانی همین بس که عربستان با یک تهدید کوچیک که کمک مالی به فلان سازمان بین‌المللی رو قطع میکنه از فهرست سیاه دولت های ناقض حقوق کودکان خارج شد؛ یعنی بدبخت بیچاره‌هایی که توی آمریکا به اصطلاح به فکر حقوق کودکان هستن، با دریافت پول چشمشون رو روی این حقوق میبندن، در واقع به فکر حقوق خودشونن تا حقوق کودکان، دیگه خودتون عمق فاجعه رو ببینید؛ این از آمریکا و سازمان ملل و تشکیلات بسیار کارامدش.
عربستان هم که دیگه برا خودش پرچمی شده در نقض حقوق بشر، شما به جای اینکه بیای تعداد نقض حقوق بشر رو توی عربستان بشماری باید بیای تعداد آزادی‎‌ها رو بشماری، یعنی تو عربستان بخوای تکون بخوری باید مواظب باشی دستتو قطع نکنن، پاتو قطع نکنن، وسط خیابون گردنتو نزنن، یدفه به خاطر یه حرف به اعدام محکوم نشی و...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۲ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
بله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۴ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
بایدن هم مثل ترامپ یک سگ بدونه قلاده هست مرگ برامریکا
Iran (Islamic Republic of)
ايراني
۱۰:۴۰ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
با خبرنگاران به دو خط از بد بختي مردم به دست دولتم بنويس بگو سراسر دنيا بازارها مثبت بود و دولت تا تونست پول خارج كرد و جيب مردمو خالي تا كي سانسور اخه شرف و انسانيتي داريد ؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۹ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
ما اگر قدرت امریکا را پیدا کنیم ارامش را از جهان خواهیم گرفت همین الان با این همه ادعا کارهای مشابه انها زیاد میکنیم مثلا اینترنتی که مال دیگرانه بخشیش دست ماست روش چنبره زدیم تا ملت نفس میکشه قطعش میکنیم یا پهنای باند ..... چگونه توقع داشته باشیم مبدعان طراحان سازندگان و ..... تکنولوزی روی انها چنبره نزنند همه به بهانه منافع ملی و ...همه کاری میکنند پس ما سیاستمان عین دیانتمان نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
کاملا درسته.
Canada
ناشناس
۲۰:۳۲ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
فکر کنم اهل تحقیق و مطالعه نیستی
و متاسفانه بوسیله کانالهای معاند برنامه ریزی شدی
که حقیقیت دنیا را نمیبینی
Germany
مینا
۱۰:۲۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
جدی جدی فکر میکنید واشنگتن دادگاه بین المللیه که بخواد کسی رو مجازات کنه ؟!
اگه جوابتون بله هست که داستان داره ... یعنی آمریکا رو به عنوان حاکم و ابر قدرت پذیرفتید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۴ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
نابغه ای در اروپا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
چه تحلیل مسخره ه ای
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۹ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
کم کم جو هم پا جا پای ترامپ خواهد گذاشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۸ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
عاملین قتل حتما باید مجازات شوند ولی حالا چرا آمریکا باید مجازات کنه؟جز اینکه بگیم کدخداست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
عزیزان مگر نمی دانید مجازات گاو از شیر آن کم میکند باید براش آواز بخوانید که شیرش بیشتر شود
Iran (Islamic Republic of)
حسنک دبیر
۱۷:۱۴ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
گل گفتی !!!!
هزاران لایک !!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۶ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
تو هم برای گاو آواز بخوان!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۶ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
باید برای گاو علف ریخت و شیرش را دوشید نمی‌دانی بدان !!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۹ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
دلش خواست به شما چه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۱۷ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
واسه ی کلاغای روی تیر چراغ برق هم توی ایران بیانیه میده بعد به عربستان که میرسه سکوت میکنه! اونوقت دلش خواست؟
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه
۰۹:۵۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
هنوز ول نکردین خاشقچی رو
Iran (Islamic Republic of)
مهری
۰۹:۵۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
مثل سکوت دولت در مقابل طرح اقدام ملی مسکن در یزد می ماند که بعد از 7 ماه که پول به حساب بانک مسکن واریز کرده ایم هنوز به ماه می گویند از سوی دولت زمین تامین نمشود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۸ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
برادر اینها همه با هم شریک هستند چه توقعی دارید.چیزی به نام انسانیت در قاموس جنایتکار وجود ندارد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
این همه آدم در جهان میمیره برای هیچ کس مهم نیست چرا باید این مهم باشه یعنی خونش رنگینتره
خواهش میکنم دیگه از این نگید واقعا خسته شدیم
فکر کنم اگه زنده بود خود ما میکشتیمش از بس تو این چند وقت همه ی اخبار ما شده خاشقچی
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه
۰۹:۵۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
حالت تهوع کردم از بس اسمش شنیدم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۲ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
ایا در دنیا وهر کشوری کسی مرتکب جرم شد امریکا باید مجازات کند ؟ولیعهد عربستان جنایت کرده می گویید چرا امریکا کجازات نمی کند .امریکا این همه جنایت می کند چرا سوال نمی کنید چه کسی باید ایشان را مجازات کند.منطق درست نیست .هر مجرمی که جرم ان مربوط به کشور خود است باید توسط کشور خود مجازات شود مگرجنایت فرا سر زمینی که صدمه دیده باید مجازات کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
دقیقا آمریکا که پلیس دنیا نیست yjc گند زدی به همه چی این چه تیتریه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۸ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
چون فقط دم از حقوق بشر و دموکراسی میزنه
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر