مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان:

۲ هزار و ۷۵۰ لیتر در ثانیه نیاز آبی زاهدان است/تولید ۱۵ هزار متر مکعب آب شیرین کن در زاهدان تا پایان سال

قاسمی گفت: ۲ هزار و ۷۵۰ لیتر در ثانیه نیاز آبی زاهدان است که فقط هزار و ۷۵۰ لیتر تولید می‌شود و با کمبود هزار لیتری مواجه هستیم که این مهم جدی است، باید برای این شهر فکر دیگری شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، علیرضا قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان 
در نشست با اصحاب رسانه  با اشاره به رشد سرسام آور جمعیت در زاهدان به ویژه  در نقاط حاشیه شهر  اظهار کرد: زاهدان ۹۰۰ هزار نفر را در خود جای داده که این جمعیت ۲.۵ برابر منابع آبی است برای تامین آب مورد نیاز این جمعیت چند طرح در دستور کار قرار گرفت که مهم ترین انتقال آب از زابل به زاهدان بود.
 
قاسمی افزود: با توجه به مباحث پدافندی قرار شد ۲ خط ۹۰۰ میلی متر از چاه نیمه ها به زاهدان منتقل شود که یک خط در دهه ۸۰ وارد مدار بهره برداری شد، آن زمان جمعیت نرمالی را شاهد بودیم، اما بعد از بهتر شدن وضعیت آب، با سرریز جمعیت در این کلانشهر مواجه شدیم که شهر را با مشکلات جدی مواجه کرد.

او  با اشاره به این که زمانی که خط اول زابل - زاهدان وارد مدار شد ۵۰ درصد شهر را به خود وابسته کرد، گفت: تصمیم دوم برای تامین آب مورد نیاز این بود که از ظرفیت شور استفاده و شیرین سازی کنیم، در این راستا آب شیرین ایجاد شد و ظرفیت آن را نیز افزایش دادیم.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان افزود:  ۲ هزار و هفتصد و پنجاه لیتر در ثانیه نیاز آبی زاهدان است که فقط هزار و ۷۵۰ لیتر تولید می‌شود و با کمبود هزار لیتری مواجه هستیم که این مهم جدی است، باید برای این شهر فکر دیگری شود.
 
او ادامه داد: از دهه ۹۰ خط دوم خط انتقال آب از زابل به زاهدان آغاز شد، اما به مرحله نهایی نرسید که اگر بهره برداری می‌شد با این کمبود مواجه نبودیم، از سویی اراضی در غرب داشتیم که بافت شهری خوبی داشت، تصمیم گرفتیم شبکه آب را ایجاد کنیم که بیش از ۶۰ درصد اشتراک وصل شده و سعی می‌کنیم تا پایان سال صد درصدی شود.
 
 قاسمی گفت: با اضافه شدن این جمعیت و همچنین اگر بخواهیم مشترکین آب شور هم از نوع شرب بهره‌مند شوند، باید هزار و دویست و پنجاه لیتر آب داشته باشیم که خط دوم انتقال آب را طلب می‌کند، اما این خط به چالش خورد و امیدی نداریم که طی چهار سال آینده به بهره برداری برسد.
 
او افزود: با توجه به این مشکلات تمهیداتی اندیشیده شد و ۱۲۰ لیتر در ثانیه افزایش برای ۹۹ داشتیم که با کرونا و با افزایش مصرف مواجه شدیم و از سویی به دلیل عدم مسافرت شاهد نگهداشت جمعیت بودیم که افزایش ۲۳ درصدی مصرف را رقم زد و تابستان سختی را گذراندیم.
 
این مقام مسئول اضافه کرد: برای تابستان سال آینده از تصمیم گرفتیم با استفاده از ظرفیت خط انتقال آب از زابل به زاهدان، استفاده کنیم که در نزدیکی زاهدان چاه‌هایی حفر و با اضافه شدن پمپ ها، موفق به افزایش ۲۵۰ لیتر آب در ثانیه شدیم که می‌تواند ۲۱ هزار مشترک را در تابستان از تنش نجات دهد.
 
او  گفت: این خط در زمان اتصال با حادثه مواجه شد که با کار جهادی موفق به رفع آن شدیم، این اتفاق تنش آبی چند روزه را در زاهدان رقم زد که برای کاهش اثرات آن آبرسانی سقایی به وسیله ۶۰ تانکر توسط ۱۲۰ نیرو انجام و محصول ۲۱ آب شیرین کن به منظور اعطای آب رایگان به مردم، خریداری شد.
 
به گفته قاسمی، برنامه ریزی کردیم که این طرح تا خرداد وارد مدار شود آب شیرین کن جدید زاهدان نیز با تولید ۱۵ هزار مترمکعب آب تا پایان سال، تست و نهایی می‌شود که ۱۵ هزار نفر از آن بهره‌مند خواهند شد، با اجرای این طرح‌ها تابستان بهتری را پیش بینی می‌کنیم، اما صد در صد کمبود آبی از بین نمی‌رود.
 
وی بیان کرد: هویت انسان امروزی با توجه به فراگیر شدن ارتباطات و از بین رفتن مرزها، ماهیت بین المللی پیدا کرده است که در این عرصه ارتباطات حرف اول را می‌زند.
 
قاسمی با بیان این که رسانه‌ها نقش زیادی در تقویت اعتماد ملی یا ایجاد تفرقه دارند، افزود: هر خبری که پخش می‌شود، اگر به صحت آن توجه نشود می‌تواند تحت الشعاع قرار گیرد، چراکه آن سوی مرز اتاق فکر‌هایی وجود دارد که می‌خواهد از هر اتفاقی بر ضد نظام بهره برداری کند، با همکاری و همدلی رسانه‌ای توانستیم تنش آبی چند روز گذشته زاهدان را به بهترین شکل مدیریت کنیم که این همگامی جای تقدیر دارد.
 
این مقام مسئول اظهار کرد: انتشار اخبار کذب شعله‌های ناامیدی را بیشتر می‌کند که با دامن زدن به موضوع‌های مختلف در آن سوی مرز‌ها ناامیدی مطلق به وجود می‌آید، بنابراین انتظار می‌رود که بتوانیم به همراه هم امید و همدلی را در دل مردم زنده کنیم.

انتهای پیام/ع
 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر