آمریکا و کانادا در قطب شمال سپر دفاعی نصب می کنند

آمریکا و کانادا قصد دارند برای مقابله نظامی با روسیه و چین در قطب شمال سپر دفاعی ایجاد کنند.

به گزارش  گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری روسیا الیوم، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا طی جلسه‌ای در روز سه شنبه گذشته با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا دیدار کرد و از او خواست تا برای به روزرسانی سامانه دفاع هوایی آمریکا در قطب شمال معروف به «نوراد» هزینه‌های بیشتری بپردازد.

نوراد [فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی]، بخشی اصلی از استراتژی بازدارندگی آمریکا و کانادا در طول جنگ سرد علیه شوروی سابق بود. این سامانه دفاعی متشکل از ماهواره ها، رادار‌های زمینی و پایگاه داده‌های نیروی هوایی است که عمدتا در آلاسکای کانادا و قطب شمال واقع شده و به گونه‌ای طراحی شده است که متحدان نظامی را از حمله قریب الوقوع از شمال مطلع می‌کند.

وال استریت ژورنال پیشتر اعلام کرد مایکل داوسون، فرستاده سیاسی کانادا برای فرماندهی نوراد، گفته است موشک‌های جدیدی که روسیه و چین از آن‌ها رونمایی کردند، می‌تواند ۵ برابر سرعت صوت حرکت کنند و مسافت بیشتری نسبت به قبل را بپیمایند.

ترنس اوشوگنسی، ژنرال بازنشسته آمریکایی، در خلال اظهاراتش در مقابل کمیسیون نیرو‌های های مسلح در مجلس نمایندگان گفت: قطب شمال دیگر یک قلعه نیست و اقیانوس‌های اطراف آن دیگر خندق‌های محافظمان نیستند.

جو بایدن در اظهاراتش بعد از جلسه سه شنبه بطور علنی به نوراد اشاره کرد و افزود: اگر ما سیستمی را راه بیندازیم، می‌توانیم بطور مشترک بر روسیه و چین غلبه کنیم.

بایدن توقع دارد که اعضا ناتو که شامل کانادا هم می‌شود حداقل ۲ درصد از بودجه خود را صرف فعالیت‌های دفاعی کنند.

وزارت خارجه آمریکا پیش از نشست بین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و ترودو، سامانه دفاعی را به عنوان یکی از اولویت‌های نظامی بین آمریکا و کانادا اعلام کرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر