معرفی برگزیدگان جشنواره نشان ملی دبیر سیاقی در قزوین

اختتامیه نخستین جشنواره نشان ملی دبیرسیاقی با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین، اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این مراسم گفت: برگزاری نشان ملی دبیرسیاقی برای اولین بار در کشور و به میزبانی قزوین در راستای تجلیل از خدمات ارزنده فرهنگی و ادبی زنده‌یاد استاد دکتر سید محمد دبیر سیاقی و با هدف ارتقای زبان فارسی و تقدیر از پدید آورندگان آثار برجسته و بدیع علمی و پژوهشی در حوزه تصحیح متون کهن فارسی است.

اسماعیلی اضافه کرد: این رویداد ملی با موضوع تصحیح متون فارسی در ۲ حوزه نظم و نثر در قالب‌های کتاب و رساله دکتری برگزار شد و ۲۰ اثر به مرحله نهایی این دوره راه یافت که از این تعداد ۱۰ اثر در قالب کتاب و ۱۰ اثر در قالب رساله دکتری پذیرفته شدند.

اسماعیلی تصریح کرد: این آثار توسط هیات داوران شامل محمود مدبری کرمانی، ایرج مهرکی و عماد الدین شیخ الحکمایی مورد ارزیابی قرار گرفت و درنهایت در هر بخش یک اثر، نشان ملی دبیرسیاقی را دریافت کردند.

در ادامه این مراسم پس از قرائت بیانیه هیات داوران، در بخش کتاب دکتر میلاد جعفر پور با عنوان حماسه مسیّب‌نامه (بزرگترین حماسۀ عاشورایی جهان اسلام) " موفق به کسب نشان ملی دبیر سیاقی شد و همچنین دکتر روح الله خادمی شایسته تقدیر در حوزه تصحیح متون فارسی با عنوان" خمسۀ جمالی تبریزی" شد.

همچنین در بخش رساله دکتری، دکتر محمد صادق خاتمی موفق به  کسب نشان ملی دبیرسیاقی با عنوان تصحیح"مکتوبات صدی" شیخ شرف الدین مَنیَری۶۶۱-۷۸۲ق.۱۲۶۳-۱۳۸۱م. " و دکتر مریم غفوریان کسب رتبه شایسته تقدیر در حوزه تصحیح متون فارسی در بخش رساله دکتری با عنوان" تصحیح دیوان شعر کمال الدین حسین بن حسن خوارزمی" مورد تجلیل قرار گرفتند.

دکتر سیدمحمد دبیر سیاقی در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در قزوین به دنیا آمد و از شاگردان علامه دهخدا بود،  او در سال ۱۳۲۴ دکتری ادبیات فارسی خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد و در سال ۱۳۲۵ به عضویت انجمن بین‌المللی ایران شناسی درآمد.

 استاد دبیرسیاقی نزدیک به ۸۰ متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر کرده است، که از میان آن‌ها می‌توان به "شاهنامه فردوسی"، "دیوان منوچهری"، "نزهه‌القلوب"، "فرهنگ سُروری و سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه" و تصحیح لغت فرس اسدی طوسی اشاره کرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر