حواشی نمایشگاه عکس خواف زودتر از افتتاحیه اش خبرساز شد

نمایشگاه عکس خواف که قرار است از ۱۳ تا ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۹ در موزه بزرگ خراسان اکران شود، هنوز به افتتاحیه نرسیده دچار حواشی شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، ماجرا از آن جا شروع شد که چند نفر از عکاسان شرکت کننده در این نمایشگاه عکس با دفتر خبرگزاری باشگاه خبرنگاران خراسان رضوی تماس گرفتند و به بیان گلایه‌ها و دغدغه‌هایی درباره این نمایشگاه پرداختند. از ذکر نشدن اسم عکاسان در پوستر تبلیغاتی نمایشگاه گرفته تا، اما و اگر‌هایی درباره موسسه عکاسان خراسان رضوی و انجمن عکاسان خراسان رضوی.

جمعی از عکاسان شرکت کننده در این نمایشگاه عکس می‌گفتند: با آن که موسسه عکاسان خراسان رضوی، مبلغ نزدیک به ۳۰۰ هزارتومان از هرکدام از عکاسان شرکت کننده در این نمایشگاه به عنوان حق مشارکت و برای هزینه‌هایی از قبیل چاپ عکس و... دریافت کرده است، اما در پوستر تبلیغاتی نمایشگاه عکس خواف حتی اسمی از عکاسان شرکت کننده، برده نشده است.


بیشتر بخوانیدآن‌ها همچنین افزودند: روال و عرف در برگزاری نمایشگاه‌های عکس بدین صورت است که اسامی عکاسان شرکت کننده در پوستر ذکر می‌شود تا هم مدرک رزومه‌ای برای هنرمندان عکاس باشد و هم برای مخاطبان شفاف باشد که در این نمایشگاه مذکور به تماشای عکس‌های کدامیک از عکاسان خواهند رفت.

این عکاسان مشهدی ادامه دادند: ما در ابتدا فکر می‌کردیم این نمایشگاه به همت انجمن عکاسان خراسان رضوی برگزار می‌شود، اما بعد‌ها متوجه شدیم که یک موسسه خصوصی با عنوان موسسه عکاسان خراسان رضوی متولی برگزاری آن است. درحالیکه بر روی صفحه اطلاع رسانی این مجموعه، عنوان انجمن عکاسان خراسان رضوی درج شده و این یک نوع سوء استفاده از عنوان این انجمن است.

پس از تماس این هنرمندان عکاس مشهدی با ما تصمیم گرفتیم به پیگیری دغدغه‌های آنان بپردازیم و از اصل ماجرا با خبر شویم. آقای مهدی زابل عباسی، رئیس هیئت مدیره موسسه عکاسان خراسان رضوی و برگزار کننده نمایشگاه عکس خواف  ابتدا در یک تماس تلفنی به خبرنگار ما گفت: همراه با کارت خبرنگاری به محل نگارخانه و برگزاری نمایشگاه بیایید تا با هم صحبت کنیم.

او درباره دغدغه عکاسان مبنی بر دلیل ذکر نشدن اسم شان در پوستر نمایشگاه، افزود: من مطمئن هستم هیچ کدام از عکاسان ما چنین حرفی نمی‌زنند و من تا شما را  به صورت حضوری همراه با کارت خبرنگاری شناسایی نکنم، صحبتی در این باره نخواهم کرد. زیرا من اصلا خبرگزاری با عنوان باشگاه خبرنگاران جوان نمی‌شناسم!

رییس هیئت مدیره موسسه عکاسان خراسان رضوی ادامه داد: در ذیل آثاری که در نمایشگاه عکس خواف به نمایش درآمده، اسم عکاسان هم نوشته شده است و قرار نیست که ما اسامی همه شرکت کنندگان را در پوستر عنوان کنیم، زیرا پوستر، هویت تبلیغ نگارخانه و تبلیغ آثار را دارد و نه تبلیغ اسم عکاسان.

زابل عباسی در ادامه با اشاره به اینکه در هیچ نمایشگاه عکس و یا نگارخانه‌ای این روال وجود ندارد که اسم عکاسان در پوستر تبلیغاتی عنوان شود، بیان کرد: من ۲۷ سال است که مشغول به کار عکاسی هستم، تاکنون حدود ۴۸ نمایشگاه عکس گروهی برگزار کرده ام و حدود ۷۰ کار پروژه‌ای در این زمینه انجام داده ام و در هیچ کدام از آن‌ها چنین فرآیندی وجود نداشته است و این ادعا از سوی هرکس بیان شده باشد، کاملا اشباه و غلط است.

تماس تلفنی خبرنگار ما با آقای زابل عباسی ابتدا در همین جا خاتمه می‌یابد و تلاش کردیم تا با آقای محمدرضا محمدی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم در این رابطه گفتگو کنیم، اما ایشان با وجود تماس‌های مکرر، تلفن شان را پاسخ ندادند.اما پس از چند دقیقه این بار خود آقای زابل عباسی با ما تماس گرفت.

مهدی زابل عباسی رئیس هیئت مدیره موسسه عکاسان خراسان رضوی در این تماس تلفنی با اشاره به مبلغ حق مشارکتی که از عکاسان شرکت کننده دریافت شده است، گفت: این مبلغ در قبال خدماتی از قبیل تبلیغات نمایشگاه، چاپ عکس ها، خرید قاب عکس و... بسیار ناچیز است و حتی بنا داریم عکس‌های نمایشگاه را در قالب یک کتاب نیز به چاپ برسانیم و در آینده این نمایشگاه در سه محل دیگر در استان خراسان رضوی نیز اکران می گردد.

او افزود: ما برای برگزاری این نمایشگاه از نهاد‌ها و ارگان‌های مربوطه، ریالی دریافت نکردیم و فقط حسب اعتماد آقای محمد رکنی رئیس موزه بزرگ خراسان به بنده، بنا شد چنین نمایشگاه عکسی را البته نه به صورت گروهی و بلکه به صورت انفرادی اکران کنیم چراکه من از امکان تاریخی و جاذبه‌های مختلف شهر خواف، عکس‌های بسیاری دارم.

رئیس هیئت مدیره موسسه عکاسان خراسان رضوی ادامه داد: پس از تصمیم گیری درباره برگزاری نمایشگاه عکس خواف، به پیشنهاد بنده بنا شد از ظرفیت دیگر عکاسان خراسان رضوی هم استفاده کنیم وفراخوانی برای آن اعلام کردیم و سرانجام از میان ۲۲۸ اثر رسیده به دبیرخانه، حدود ۲۵ عکس با نظر داوران برای اکران انتخاب شد.

زابل عباسی بیان کرد: در ادامه برای آن که این نمایشگاه، بار هنری بیشتری پیدا کند و از هنرِ دیگران هنرمندانِ عکاس نیز استفاده کنیم یک تورگردشگری به مقصد شهر خواف برای  ۲۸ نفر از عکاسان برگزار کردیم و از میان آثار عکاسی شده در این تور، بیش از ۲۰ عکس منتخب را به عکس‌های جشنواره اضافه کردیم و سرانجام برگزاری نمایشگاه عکس خواف با ۵۰ اثر از ۴۸ عکاس، نهایی شد.

او در ادامه در پاسخ به اینکه چرا اسم عکاسان در پوستر نمایشگاه برده نشده است، تصریح کرد: ممکن است در حین برگزاری نمایشگاه، آثار هنرمندانه‌ای از دیگر عکاسان هم به دست ما برسد و بخواهیم آن‌ها را نیز به نمایشگاه اضافه کنیم و آن زمان اگر اسم عکاسان را در پوستر آورده باشیم، دیگر نخواهیم توانست اسم عکاس جدید را به پوستر بیافزاییم، اما اسامی عکاسان در ذیل عکس‌های شان به صورت واترمارک آورده شده است.

رئیس هیئت مدیره موسسه عکاسان خراسان رضوی در ادامه تاکید کرد: چندی است که همه انجمن‌های مستقل از قبیل، انجمن عکاسی، انجمن گرافیک، انجمن خوشنویسان و... در یکدیگر ادغام شده و انجمن هنر‌های تجسمی را به وجود آورده اند. انجمن عکاسان خراسان رضوی دارای هیچ کد ثبتی نیست و  دلیلی ندارد که ما در صفحه اطلاع رسانی خود، عنوان انجمن عکاسان خراسان رضوی را ذکر کنیم و احتمالا این عنوان، اشتباهی و به دلیل تغییر در مدیران کانال اطلاع رسانی موسسه عکاسان خراسان رضوی آورده شده است.


انتهای پیام//ح. ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر